Sådan slipper du for maveonde og usund kemi i julemaden
14.12.2022 09:45:00 CET | Fødevarestyrelsen | Pressemeddelelse
Julen er dyr i år, og derfor vil flere sandsynligvis forsøge at spare, hvor de kan – for eksempel ved at slukke for kogepladen og lade risengrøden koge færdig under dynen.
Det er også en god idé, hvis blot du kender de gode råd, som kan spare dig og dine middagsgæster for både bakterier, virus og sundhedsskadelige kemiske stoffer.
Fødevarestyrelsen deler ud af de gode råd på både Facebook og Instagram i resten af december måned.
- Hvert år bliver mange syge af den mad, de spiser i december. Formentlig fordi de glemmer de basale hygiejneråd, når de har travlt med at lave mad til deres gæster. Én af de klassiske fejl er, at risengrøden får lov at stå og lumre for længe under dynen, og at den lune ret ikke bliver varmet ordentligt igennem, inden den kommer på bordet. Dermed bliver maden et slaraffenland for de bakterier og virus, som kan give både opkast og diarré, fortæller kontorchef i Fødevarestyrelsen, Bente Holst.
Stanniol dur ikke til rødkål
Ud over at køle maden hurtigt ned og varme den godt igennem inden servering, kan du også gøre noget for at undgå uønskede stoffer i maden.
Det er for eksempel en dårlig idé at opbevare sur mad som rødkål og syltede rødbeder i mormors gamle krystalskåle i længere tid. Krystal har et meget højt indhold af bly, og det sundhedsskadelige metal kan trænge ind i maden.
Det samme gælder sølvpapiret, som kan frigive aluminium til maden, hvis den ligger sammen med rødkål, syltede rødbeder og anden sur mad natten over.
Derudover gælder de gode, gamle hygiejneråd stadig; vask hænderne grundigt, inden og mens du laver mad, og sørg for at holde råt kød væk fra færdig mad som salat og brød.
- Vi håber, at mange vil følge vores gode råd til julens måltider på Facebook eller Instagram – og du må meget gerne dele dem med familie og venner. Det er ganske få ting, der skal til for at undgå både maveonde og uønskede kemiske stoffer i maden, slutter Bente Holst.
Tre gode råd til julens måltider
- Lad maksimalt risengrøden stå under dynen i én time – og spis den enten med det samme eller sæt den på køl til senere brug.
- Opbevar sure fødevarer som rødkål og syltede rødbeder i porcelænsskåle eller plastbeholdere, hvis de skal stå i køleskabet natten over.
- Servér retterne rygende varme og sæt rester hurtigt på køl.
Følg Fødevarestyrelsen på Facebook og Instagram for at få flere gode råd.
Yderligere oplysninger, Fødevarestyrelsens pressetelefon: 2284 4834.
Nøgleord
Information om Fødevarestyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Fødevarestyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fødevarestyrelsen
Udbrud af fugleinfluenza hos 60.000 høns i Brande10.3.2026 10:34:12 CET | Pressemeddelelse
Midtjysk besætning med 60.000 høns ramt af fugleinfluenza. Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri afliver besætningen tirsdag for at forebygge yderligere smittespredning.
Nordfynsk besætning med høns, ænder, gæs og andre fugle er ramt af fugleinfluenza8.3.2026 09:07:23 CET | Pressemeddelelse
Nordfynsk besætning med høns, ænder, gæs og andre fugle er ramt af fugleinfluenza, og bliver søndag aflivet af Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri for at forebygge yderligere smittespredning.
Nyt udbrud af fugleinfluenza rammer 25.000 kalkuner på Lolland3.3.2026 08:46:02 CET | Pressemeddelelse
I en kalkunfarm ved Stokkemarke på Lolland er der fundet fugleinfluenza i en besætning med omkring 25.0000 kalkuner. Besætningen bliver aflivet for at forebygge yderligere smittespredning, oplyser Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri.
Fugleinfluenza i besætning med 115.000 høns i Herlufmagle21.2.2026 10:34:59 CET | Pressemeddelelse
Prøver analyseret på Statens Serum Institut viste fredag, at der er fugleinfluenza i en større hønsebesætning med 115.000 æglæggende høns ved Herlufmagle, Nord for Næstved. Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og fiskeri indleder lørdag aflivning af de mange fjerkræ.
Et hobbyhold med høns og ænder er smittet med fugleinfluenza10.2.2026 18:30:24 CET | Pressemeddelelse
I Tingsted nord for Nykøbing Falster er en hobbybesætning med ca. 75 høns og få ænder ramt af fugleinfluenza. Fuglene er blevet aflivet tirsdag, og Fødevarestyrelsen har oprettet overvågnings- og beskyttelseszoner for at nedsætte smitterisiko.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum