Mød fremtidens jyske og fynske iværksættere
Camilla Ottesen er vært og DJ Jonas Bonnerup sørger for den gode stemning, når 3600 elever, studerende, gæster og dommere fra erhvervslivet onsdag mødes i Messe C for at pitche ideér eller rådgive og bedømme fremtidens iværksættere.
Elever og studerende medbringer plancher, opfindelser og prototyper og har hver deres stand, hvor de får besøg af dommere, der vil spørge ind til projekterne. Efter første runde, vil der være finalepitches på hovedscenen, hvorefter de endelige vindere af i alt seks konkurrencer bliver kåret.
På dagen vil også seks start ups opstået i studietiden på videregående uddannelser pitche for mikrolegater på op mod 50.000 kroner, der kan hjælpe deres virksomhed videre.
Konkurrencerne finder sted fra klokken 10-15, hvorefter vinderne bliver udnævnt ved en kort, festlig ceremoni på hovedscenen.
Medier er meget velkomne til at komme og følge grupper fra lokale skoler eller uddannelsesinstitutioner. Der vil også vær emulighed for interviews med direktøren eller andre medarbejdere for Fonden for Entreprenørskab.
Konkurrencerne
Grundskoleeelever fra 6. og 7. klasse deltager i Projekt Edison, hvor mere end 13.000 elever fra 250 skoler i 40 kommuner i Danmark, Grønland og Færøerne oprindeligt var med. Ved lokale finaler er fundet 126 finalistgrupper, som vil være tilstede i Messe C. Årets tema er "Vores by i fremtiden".
Til sidst vil de fem bedste fra vest møde de fem bedste fra øst (hvor 76 hold deltog for to uger siden), inden landets bedste idé kan kåres. Der er 10.000 kroner til klassekassen til årets vinder.
Idékonkurrencen for udskoling og efterskoler har deltagelse af 41 hold og 128 elever. Der er 10.000 kroner til vindergruppen.
Tech Innovation er for ungdomsuddannelser. Her deltager 97 hold og mere end 300 elever. Et enkelt hold er fra Region Nordjylland, mens resten er fra Syddanmark og Region Midtjylland. Den samlede præmiesum i konkurrencen er 22.000 kroner.
Konkurrencen Business Mind Programme er ligeledes for ungdomsskoleuddannelser med især stor deltagelse af HHX-elever. Her er der også 10.000 kroner for førstepladsen og deltagelse af 136 hold og ialt 480 elever.
I Idékonkurrencen for videregående uddannelser deltager 54 hold fra 7 forskellige uddannelsesinstitutioner (Erhvervsakademi Aarhus, SIMAC, UCN, VIA, Absalon, Zealand, UCL). Her kan de studerende få træning i at pitche deres idé samt sparring og feedback fra eksterne erhvervsfolk og eksperter fra den offentlige sektor. De studerende kan bruge feedbacken til at arbejde videre med deres idé.
Endelig vil seks start ups opstået i studietiden pitche for mikrolegater på op til 50.000 kroner.
Pengepræmierne i flere af konkurrencerne er sponsoreret af Innovationsfonden.
Tøv ikke med at kontakte os, hvis I overvejer at komme. Der er garanti for nerver, begejstringer, skuffelser og masser af fest og farver.
Kontakter
Sigurd Schou MadsenPresse- og kommunikationschef
Tlf:91373110sigurd@ffefonden.dkInformation om Fonden for Entreprenørskab
Om Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet.
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Prisen Årets Unge Iværksættere skal booste unge startups26.6.2025 12:53:22 CEST | Pressemeddelelse
Nytænkende iværksættere spiller en afgørende rolle for Danmarks fremtid som iværksætterland. Erhvervsministeren vil have flere unge talenter frem og åbner for indstillinger til Årets Unge Iværksættere 25. Konkurrencer virker, fortæller HTX-startup.
Danmarksmesterskabet i entreprenørskab: Ny løsning der modvirker drugging i nattelivet og inkluderende tøjunivers3.6.2025 16:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskabet i entreprenørskabsprogrammet Start Up Programme for korte og mellemlange videregående uddannelser i Axelborg tirsdag den 3. juni. Knap 100 studerende fra otte forskellige uddannelsesinstitutioner har landet over konkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Prestigefyldte priser går til Professionshøjskolen UCN og Erhvervsakademi Dania3.6.2025 14:11:31 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholder i dag Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Start Up Programme for videregående uddannelser, og her blev Årets Entreprenante Uddannelsesinstitution samt Årets Entreprenante Underviser kåret.
Invitatation: Kulturministeren gæster Danmarksmesterskab - På tirsdag kåres landets bedste ide28.5.2025 08:44:04 CEST | Pressemeddelelse
Knap 100 studerende fra videregående uddannelser landet over tørner tirsdag den 3. juni sammen i Danmarksmesterskabet i entreprenørskab. Foruden de studerende, der har været skarpe nok til at kvalificere deres projekter til DM, så kommer der fint besøg fra bl.a. kulturminister Jakob Engel-Schmidt.
Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab: Løsning skal sikre nemmere verifikation af aldersbegrænsede produkter29.4.2025 23:03:22 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Company Programme for ungdomsuddannelser 2025 i Industriens Hus tirsdag den 29. april. 42 hold fra 22 ungdomsuddannelser har landet over konkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum