Dobbeltopera med højspændt drama og hævn gæster Det Kongelige Teater

Der er drama både på scenen og bag kulisserne i Den Jyske Operas dobbeltprogram, der er på turné rundt i Danmark. På programmet står Leoncavallos klassiker I Pagliacci (Bajadser), om et fatalt trekantsdrama i et teaterkompagni, sammen med Asger Hameriks La Vendetta (Hævnen), der er en nervepirrende operathriller - og den eneste danske opera, der nogensinde er blevet bestilt af det legendariske operahus La Scala i Milano.
Handlingen i de to operaer væves i dobbeltforestillingen sammen til en: Et operakompagni opfører operaen La Vendetta, alt imens de er i fuld gang med prøverne på deres næste forestilling, I Pagliacci, hvilket sker under skæbnesvangre omstændigheder.
Forestillingen er instrueret af Den Jyske Operas operachef Philipp Kochheim, der er kendt og anerkendt for at sætte fokus på glemte eller oversete værker og give dem nyt liv.
”Asger Hamerik var i sin tid den mest kendte danske komponist i udlandet, bedre kendt end Carl Nielsen, og Hamerik fortjener at blive genopdaget med denne magiske, drømmeagtige musikalske krimi. Jeg er glad for, at Den Jyske Opera nu kan give liv til Hameriks ukendte operaperle La Vendetta, samtidig med at vi giver en af de største operaklassikere I Pagliacci nyt liv i denne dobbeltopera-thriller,” fortæller Philipp Kochheim.
På rollelisten står blandt andet Peter Lodahl, Iurie Ciobanu, Dorothea Spilger, Michael Bachtadze og Ruslana Koval. I spidsen for Den Jyske Operas Kor og Odense Symfoniorkester står Den Jyske Operas musikchef Christopher Lichtenstein.
Den Danske Serie
La Vendetta er en del af Den Jyske Operas ‘Den Danske Serie’, der sætter fokus på sjældne danske operaer. Gennem fem sæsoner er publikum blevet taget vidt omkring i stil, tid og sted i Den Jyske Operas danske serie med opførelsen af Paul von Klenaus Michael Kohlhaas (2019), August Ennas Kleopatra (2019), Karsten Fundals Inkognito Royal (2021) - og Poul Schierbecks Fête galante, der på grund af corona er udsat til en senere sæson.
Gæstespillet La Vendetta/I Pagliacci finder sted 7. og 8. november på Det Kongelige Teaters Gamle Scene.
Læs mere om forestillingen HER
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig og intern kommunikation
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder

Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Bournonville åbner ballet28.4.2025 11:57:41 CEST | Pressemeddelelse
Bournonville-balletterne "La Ventana" og "Kermessen i Brügge" markerer begyndelsen på sæson 25/26 på Det Kongelige Teater – og bliver et levende indspark i debatten om dansk kulturarv og identitet som en del af UNESCOS immaterielle kulturarv.
Det er i Dyrehaven, det sner25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyrehaven bliver til sommer forvandlet til et magisk vinterlandskab, når Kim Fupz Aakeson gendigter H.C. Andersens eventyr Snedronningen til en spektakulær fortælling om venskab og at gå gennem ild og vand for den, man elsker. I front står Mille Hoffmeyer Lehfeldt som den iskølige snedronning.
Vivaldi får operadebut på Det Kongelige Teater (ny med rettelse)14.4.2025 08:15:25 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde opfører Det Kongelige Teater en opera af Vivaldi. På scenen til operaen Griselda står stærke, internationale baroksolister ledsaget af barokensemblet Concerto Copenhagen. Operaen opføres på Det Kongelige Teaters Gamle Scene.
Barrison-feberen smitter igen i nyskrevet, dansk musical11.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I 1890'erne forførte og forargede fem danske søstre Europa med tvetydige sange, vovet dans og høj cigarføring – og blev symboler for en ny, kvindefrigørende tid. Nu vækker Det Kongelige Teater de skandaløse Barrison Sisters til live igen i et festfyrværkeri af en musical baseret på den virkelige historie om de banebrydende varietéstjerner, der brød grænserne for, hvad kvinder må.
Publikumsfavoritten Den glade enke 2.0 vender tilbage1.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kasper Holten og Adam Prices anmelderroste gendigtning af Lehárs operette er en morsom og musikalsk kommentar til kulturlivets udfordringer – og nu kan den igen opleves i Operaen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum