Publikumsfavoritten Den glade enke 2.0 vender tilbage
Kasper Holten og Adam Prices anmelderroste gendigtning af Lehárs operette er en morsom og musikalsk kommentar til kulturlivets udfordringer – og nu kan den igen opleves i Operaen.

Snart kan publikum igen glæde sig til en lattervækkende aften, når Adam Price og Kasper Holtens underholdende nyfortolkning af Lehárs klassiker Den glade enke vender tilbage til Operaen.
Kasper Holten og Adam Price har i deres version af den eviggrønne klassiker udskiftet originalens ambassadefester med et økonomisk presset, men let genkendeligt dansk kulturliv. Her står teaterdirektøren Zeta på randen af fallit og ser sit sidste håb i den stenrige enke Hanna Glawari. Hendes formue, som hun har arvet fra en velhavende, jysk svineproducent, er nemlig det eneste, der kan redde teatret.
”Det er helt vidunderligt at arbejde med så mange forrygende performere - heriblandt en masse nye i rollerne - til Den glade enke 2.0 og samtidig være i et univers, hvor man både kastes rundt i et vildt persongalleri og Adam Prices morsomme og satiriske bid. Forestillingen burde næsten hedde Den glade enke 2.1, for vi arbejder med at videreudvikle den, så den er helt frisk og relevant. Personligt er det forløsende i denne tid at bruge lattermusklerne for alvor, samtidig med at man kan nyde operettens evergreens med de mange forførende melodier,” fortæller instruktør Kasper Holten.
Kasper Holtens sprudlende iscenesættelse og Adam Prices skarpe pen forener humor, satire og operette. De klassiske forviklinger og intriger er stadig i spil i Den glade enke 2.0, men også vores selvudleverende tid står for skud i den bidende og morsomme satire til de velkendte toner af Lehárs elskede melodier som Viljasangen, Så går vi til Maxim og Enkevalsen.
Den musikalske fest leveres af Det Kongelige Kapel, Det Kongelige Operakor og et stort hold operasolister, der giver de klassiske hits nyt liv. Morten Stauggard og Simon Duus kan på skift opleves i rollen som den desperate og forgældede Zeta. Lise Baastrup forsøger i rollen som teatrets knastørre djøffer Nielsen at få skik på Zeta, der er ude af kontrol, og den rige enke Hanna Glawari synges alternerende af Sine Bundgaard og Gisela Stille.
Den glade enke 2.0 havde premiere i 2021, hvor den høstede fremragende anmeldelser og er siden set af 25.000 publikummer.
Forestillingen er et samarbejde med Bergen Nasjonale Opera.
Den glade enke 2.0 | Repremiere | Operaen, Store Scene 12/4 – 7/6 2024
Læs og se meget mere om Den glade enke 2.0 HER
Nøgleord
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig. opera og koncerter
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater og Aarhus Teater samarbejder om Danmarkspremiere på Broadway-hittet 'Dear Evan Hansen'18.12.2025 06:40:00 CET | Pressemeddelelse
Den prisvindende og hjertegribende musical 'Dear Evan Hansen', som har spillet med stor succes på bl.a. Broadway i New York og West End i London, kan for første gang opleves i Danmark til januar i Skuespilhuset og til april på Aarhus Teater.
Anmelderroste og stjernebesatte 'Indenfor murene' vender tilbage til Det Kongelige Teater11.12.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Skuespilchef Morten Kirkskovs iscenesættelse af Henri Nathansens eviggyldige klassiker, Indenfor murene, kan fra den 14. januar igen opleves på Gamle Scene med bl.a. Jens Albinus, Bodil Jørgensen, Lars Brygmann, Stine Stengade og Emilie Kroyer Koppel.
Rigoletto – Verdis mørke mesterværk10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ondskab, privilegier, magtmisbrug og ansvar står i centrum i Sofia Jupithers iscenesættelse af Verdis populære opera.
Kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater hædret med kongelige dekorationer3.12.2025 12:26:44 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro overrakte teaterchef Kasper Holten i dag kongelige ridderordener og medaljer til kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater.
Iben Hjejle spiller en af Katrine Marie Guldagers vrede kvinder3.12.2025 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze i Katrine Marie Guldagers samfundsspiddende roman Endnu en dag i Guds skaberværk, som for første gang bliver iscenesat som teater. Forestillingen har premiere i Skuespilhuset den 11. december og tager til februar på Danmarksturné.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




