ROMUROMU

Foredrag belyser gamle gåder fra den sagnomspundne Lejre Ådal

Del
I samarbejde med Lejre Museumsforening inviterer Lejre Museum til foredrag om "Spøgelsesskibet" i Lejre Ådal - og fundet af ”Lune Mølle”, som blev gjort i forbindelse med ledningsarbejdet langs Lejre Å. Foredraget finder sted torsdag den 10. november på Lejre Museum.
ROMUs arkæologer har løbende fulgt med og holdt øje med nye muligheder for at blive klogere på fortiden, efterhånden som ledningsarbejdet langs Lejre Å er skredet frem. Foto: Ole Kastholm / ROMU
ROMUs arkæologer har løbende fulgt med og holdt øje med nye muligheder for at blive klogere på fortiden, efterhånden som ledningsarbejdet langs Lejre Å er skredet frem. Foto: Ole Kastholm / ROMU

De fleste, der færdes i den naturskønne ådal øst for Gl. Lejre, har sikkert bemærket, at der de seneste år har foregået et større ledningsarbejde langs Lejre Å, hvor der er lagt vandledninger mellem vandværket ved Lejre og et nyt værk, der opføres ved Gevninge.

Ethvert spadestik i Lejres muld kan potentielt afsløre nye spor efter stedets fascinerende fortid, og ROMU’s arkæologer har tilset gravearbejdet i Lejre Ådal løbende. I slutningen af november 2021 fandt man resterne af en møllekanal, og det gav anledning til begejstring. For måske havde man her fundet levnene af ”Lune Mølle” – en vandmølle, vi ellers kun har kendt af navn fra gamle landskabskort.

Til aftenens foredrag kan man blive opdateret på den nyeste arkæologiske viden om ådalen i Lejre, når arkæolog og museumsinspektør fra ROMU, Ole Kastholm, fortæller om fundet af Lune Mølle og sætter det i perspektiv til andre fund i ådalen.

Flere nye brikker til det samlede billede

For Lune Mølle er ikke den eneste uløste gåde fra ådalens fortid, som vil blive belyst til aftenens foredrag. Nye arkæologiske undersøgelser kan nemlig bringe klarhed over et mangeårigt og sejlivet rygte om, at resterne af et vikingeskib - et såkaldt spøgelsesskib – skulle gemme sig i Lejre Ådal.

”Arkæologiske undersøgelser bliver ved med at belyse spørgsmål om Lejres fortid med nye fascinerende resultater, og lægger nye brikker til det samlede billede af Lejre. Vi glæder os til foredraget, der vil holde os helt ajourført med fortidens Lejre” fortæller Maja Kvamm, der er projektmedarbejder på Lejre Museum.

Tid, pris og sted

Torsdag d. 10. november kl 19-21.
75 kr. (+ billetgebyr). Tilmelding via billetto.
Lejre Museum, Orehøjvej 4b, 4320 Lejre
Dørene til arrangementet åbner kl 18:45

Kontakter

Billeder

ROMUs arkæologer har løbende fulgt med og holdt øje med nye muligheder for at blive klogere på fortiden, efterhånden som ledningsarbejdet langs Lejre Å er skredet frem. Foto: Ole Kastholm / ROMU
ROMUs arkæologer har løbende fulgt med og holdt øje med nye muligheder for at blive klogere på fortiden, efterhånden som ledningsarbejdet langs Lejre Å er skredet frem. Foto: Ole Kastholm / ROMU
Download

Links

Information om ROMU

ROMU
ROMU
Sankt Ols Stræde 3
4000 Roskilde

+45 46 31 65 00https://romu.dk/

ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.

ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.

Følg pressemeddelelser fra ROMU

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra ROMU

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye