Politikerne skal debattere vælgernes vigtigste valgtema på Aarhus Universitetshospital
Aldrig tidligere har så mange vælgere peget på sundhed som det vigtigste emne. Det vidner om, at befolkningen mærker konsekvenserne af, at sundhedsvæsenet er meget presset.
Lægeforeningen Midtjylland inviterer derfor til valgmøde på Aarhus Universitetshospital i Skejby, hvor kandidater på tværs af partierne skal debattere fremtiden for psykiatrien, manglende arbejdskraft i sundhedsvæsenet, voksende ventelister og meget andet.
Panelet vil bestå af:
• Charlotte Green - Konservative
• Ulrich Fredberg - Venstre
• Anna Brændemose - Socialistisk Folkeparti
• Anders Vistisen - Dansk Folkeparti
• Henrik Hjortshøj - Kristendemokraterne
• Camilla Fabricius - Socialdemokratiet
• Karin Liltorp - Moderaterne
• Hanne Roed - Radikale Venstre
• Vinni Kjærgaard Jørgensen - Alternativet
• Inger-Marie Tryde - Nye Borgerlige
• Kristjar Skajaa - Enhedslisten
Som skal debattere følgende emner:
Hvordan løser vi krisen i psykiatrien?
Der er langt om længe landet en aftale for psykiatrien som et bredt flertal i Folketinget står bag. Men der er ikke tale om den langsigtede og finansierede 10-årsplan for området, som der ellers var lagt op til. Vil partierne sikre, at der bliver fulgt op – så psykiatrien ikke går i glemmebogen på den anden side af et valg?
Hvordan kommer vi ventelisterne til livs?
Sundhedsvæsenet er presset, og der kommer stadigt flere patienter – både fordi danskerne lever længere, og sundhedsvæsenet kan behandle bedre.
Men der mangler hænder og sengepladser til at kunne følge med – og samtidig vokser ventelisterne. Hvad vil partierne gøre for at undgå, at personalet og sundhedsvæsenet går helt i knæ?
Tid og sted:
Tirsdag 25/10 klokken 18-20
Aarhus Universitetshospital, Aud. B., indgang G Palle Juul-Jensens Boulevard 99
8200 Aarhus N
Ordstyrer:
Bo Hasseriis Hansen
Chefredaktør – Ugeskrift For Læger
Arrangementet er åbent for alle.
Vi tager forbehold for ændringer i deltagerkredsen.
Nøgleord
Kontakter
Andreas HemmePresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:61 65 37 75anhe@dadl.dkInformation om Lægeforeningen
Lægeforeningen er den faglige interesseorganisation for læger i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Lægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lægeforeningen
Overlæge fra nyremedicinsk afdeling i Esbjerg modtager ’Årets Oscar’ fra Lægeforeningen Syddanmark3.12.2024 10:42:00 CET | Pressemeddelelse
Årets vinder af Lægeforeningen Syddanmarks uddannelses- og kollegialitetspris 2024 går til Julie Bryndum, overlæge på Nyremedicinsk Afdeling i Esbjerg, for hendes store faglige engagement og dedikation til uddannelse og kollegialt samarbejde.
Læger om ny sundhedsreform: God forstærkning af det nære sundhedsvæsen, men flere speciallæger er afgørende15.11.2024 11:46:31 CET | Pressemeddelelse
Fælles pressemeddelelse fra Lægeforeningen, Yngre Læger, Praktiserende Lægers Organisation og Overlægeforeningen
Læger om regeringens sundhedsudspil: Flere speciallæger, ny struktur i Øst og solidt økonomisk fundament giver godt afsæt for nødvendige forbedringer af sundhedsvæsenet18.9.2024 11:30:36 CEST | Pressemeddelelse
Fælles pressemeddelelse fra Lægeforeningen, FAS, PLO og Yngre Læger
Lægeforeningen lancerer interaktiv platform om danskernes sundhedspolitiske holdninger17.9.2024 09:23:38 CEST | Pressemeddelelse
Det dugfriske ”Danskernes Sundhedspolitiske Barometer” kortlægger befolkningens bekymringer og forventninger til sundhedsvæsenet. Nu kan alle dykke ned i tallene.
Lægeforeningen: Regeringens finanslovsudspil skuffer på sundhed30.8.2024 11:32:35 CEST | Pressemeddelelse
Med regeringens netop fremlagte forslag til finanslov for 2025 må vi kigge længe efter flere speciallæger i psykiatrien, som ellers i den grad mangler, og trods kritik af flere omgange fra Rigsrevisionen er der heller ikke lagt op til et løft af de palliative tilbud, der skal sikre en værdig død. Regeringen bør sætte penge af til at løfte det palliative område – det vil sige alle aspekter af lindrende behandling – til patienter med uhelbredelige og livstruende sygdomme, understreger Lægeforeningens formand. ”Behovet for ressourcer til det palliative område er slået fast mange gange, sågar af flere omgange i form af udtalt kritik fra Rigsrevisionen. Det ærgrer mig meget, at regeringen ikke har fokus på at sætte ind med ressourcer, der sikrer palliative tilbud, vi kan være bekendt. Det burde være omdrejningspunktet for den politiske debat om en værdig sidste tid,” siger Camilla Rathcke. Behov for flere speciallæger – især til psykiatrien Hun påpeger også, at selvom psykiatrien med rette
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum