Bonzer

Debat: Danske influencere er regulerede - fokusér på de udenlandske techgiganter

Del
Historien om de danske influencere er også historien om hårdtarbejdende selvstændige og iværksættere, der skaber arbejdspladser og indkomster, hvor der før ikke var nogen. Derfor skal vi også passe godt på vores relativt nye gruppe af digitale entreprenører. Mere lovgivning kan nemlig stå i vejen for flere digitale iværksættere, hvilket vil betyde færre danske influencere og indtægter til de danske virksomheder, der investerer i dem.

Af Rasmus Bruus Larsen, CEO, Make Influence

Forstå mig ret, det er gode tider for både danske og udenlandske influencere, og forretningsområdet er som helhed voksende. Den personlige markedsføring er et hit hos forbrugerne og dermed også virksomhederne. Og det skal vi være glade for, for influencerne bruger techgiganternes platforme til at tjene penge. På den måde ender annoncekronerne hos influencerne frem for i lommen hos de store platforme selv. Det er en god, digital omfordeling, hvis du spørger mig.

Det er klart, at alle brancher har brodne kar, og der findes flere historier om influencers lidt for kreative markedsføring i udlandet. Derfor er lovgivningen altafgørende for at passe på forbrugere og særligt børn online, men vi må ikke glemme, at de digitale værdiskabere allerede er regulerede - de står nemlig til ansvar for blandt andet ophavsretsloven og markedsføringsloven, hvor sidstnævnte skal sikre, at influencerne opfører sig anstændigt, når de promoverer produkter og tjenester.

Markedsføringsloven sørger fx for, at en influencer får et massivt bødesmæk, hvis han eller hun laver ulovlig reklame til personer under 18. I Danmark er der med andre ord lovgivning, der allerede nu sikrer, at de danske influencere opfører sig som reglerne foreskriver det, når de lægger nyt indhold ud til deres fan- og følgerskarer. Og her er jo faktisk et eksempel på et område, hvor influencerne er reguleret hårdere end andre, for når man er vigtig virksomhedsejer eller passioneret politiker, er man ikke reguleret, selvom man med sin position og platform kan påvirke de mange følgere i lige så høj grad som en influent men uden at varedeklarere det som reklame.

I rammer kun de små spillere

Begynder vi at pålægge de digitale iværksættere endnu flere regler og paragraffer, ja, så ender influencer-arbejdet med at blive for de store og få, der har ressourcerne til at få professionel rådgivning. Og det går ud over den største gruppe af influencere, nemlig mikroinfluencerne. Jeg kender både sygeplejersker og studerende, som udover fuldtidsarbejde og -studie bruger mange tidlige og sene timer på at dele værdifuldt og engagerende indhold med deres publikum om de dagsordener, der betyder noget for dem. Jeg er bange for, at det er den type af danske iværksættere, som regeringen med ny og udvidet lovgivning let vil kunne drukne i unødvendigt bureaukrati og paragraffer, der er meget langt fra hverdagen hos influenterne.

Stil i stedet os til ansvar - bureauerne der varetager både influenceres og virksomheders interesse. Vi arbejder med markedsføring hver eneste dag, så vi har både kendskabet, ressourcerne og i min optik også forpligtelsen til at sikre, at samarbejdet kører efter bogen. Så jeg står gerne på mål for det, og jeg håber, at mine branchekonkolleger vil gøre det samme.

De sociale medier har nået en ufattelig størrelse, og brugen af dem har nået højder, som kun de færreste havde forestillet sig for bare ti år siden, så selvfølgelig kræver det, at vi hele tiden holder øje med udviklingen. Men for mig er det utroligt misforstået, at man råber reguleringer, inden man kender til eventuelle udfordringer. Det er det samme som at skyde først og spørge bagefter. Hvorfor tager I ikke en dialog med os, der kender branchen for at få et grundigt indblik i den? Derefter kan I - nu på et oplyst grundlag - beslutte, hvor der skal sættes ind, hvis der skal sættes ind i det hele taget.

Og så er det misforstået, at reguleringer skal pålægges de mindste spillere i arenaen. Lad os nu i stedet kigge på giganterne. På Facebook og Instagram. På Youtube og TikTok. Og alle de andre med dyre adresser i Silicon Valley. For når vi tager annoncekronerne fra den lille influencer, så flyttes de typisk over til virksomhedernes egne sociale kanaler, og det betyder endnu flere penge i lommen på techgiganterne. Og det har jeg, når alt kommer til alt, svært ved at forestille mig, at regeringen og kulturministeren er interesseret i.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Information om Bonzer

Bonzer



Om Make Influence

Vi vil være markedslederne, hvad angår datadreven influencer marketing. Nye teknologier og algoritmer skal bane vejen for en platform, hvor alle virksomheder har muligheden for at arbejde med influencer marketing baseret på resultater.

Vores formål er, at virksomheder og influencers kan opbygge et stærkt samarbejde på en platform, hvor indtjeningsmulighederne er ubegrænsede men baseret på målbare resultater. Vi vil ikke definere en influencer på baggrund af størrelse - men på den værdi de skaber.

Følg pressemeddelelser fra Bonzer

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Bonzer

Bonzer and PL & Partners Enter Strategic Partnership: Specialized Expertise with Full-Service Benefits17.3.2025 09:44:04 CET | Pressemeddelelse

Copenhagen, March 2025: Bonzer and PL & Partners are launching a strategic partnership that effectively solves a classic challenge for businesses: the choice between specialized agencies that work in isolation or full-service agencies with broad, but not always deep, expertise. With this collaboration, the two agencies are combining their specialized skills in SEO and performance marketing with a holistic approach, offering clients the best of both worlds. The agencies will continue to operate in their core areas, but will work together as a unified, integrated team around the client. A key benefit of the alliance is that clients will now only need to deal with one coordinated point of contact. Through joint status meetings and direct communication on platforms like Slack, overhead is minimized, ensuring a more efficient workflow. Clients will no longer face the frustration of juggling multiple specialized agencies, while also avoiding the typical compromise with full-service agencies

Bonzer og PL & Partners indgår strategisk samarbejde: Specialiseret ekspertise med fullservice-fordele17.3.2025 09:34:30 CET | Pressemeddelelse

København, marts 2025: Bonzer og PL & Partners lancerer et strategisk samarbejde, der effektivt løser en klassisk udfordring for virksomheder: valget mellem specialiserede bureauer, der arbejder isoleret, eller full-service-bureauer med bred, men ikke altid dyb, ekspertise. Med samarbejdet forener de to bureauer derfor deres specialiserede kompetencer inden for SEO og performance-marketing med en helhedsorienteret tilgang, hvor kunder får det bedste fra begge verdener. Bureauerne opererer fortsat hver især inden for sine kerneområder, men agerer samlet som ét integreret team omkring kunden. En konkret fordel ved alliancen er, at kunderne nu kun skal forholde sig til ét koordineret kontaktpunkt. Gennem fælles statusmøder og direkte kommunikation i systemer som Slack, minimeres overhead og sikres en mere effektiv arbejdsgang. Kunderne slipper dermed for frustrationer med at skulle jonglere flere specialiserede bureauer, samtidig med at de undgår det typiske kompromis ved full-service-bur

Joe & The Juice vælger Bonzer som global SEO-partner for at styrke international tilstedeværelse10.3.2025 12:34:28 CET | Pressemeddelelse

Den verdenskendte juice- og kaffekæde Joe & The Juice har i dag offentliggjort deres valg af det danske SEO-bureau Bonzer som deres globale SEO-partner. Samarbejdet har til formål at øge kendskabet til kædens signature-produkter og styrke den lokale synlighed i de byer, hvor Joe & The Juice er repræsenteret.​ Partnerskabet markerer således endnu et strategisk skridt i Joe & The Juice's fortsatte internationale ekspansion og digitale tilstedeværelse. "Vi er begejstrede for at samarbejde med Bonzer som vores globale SEO-partner. Deres ekspertise inden for søgemaskineoptimering vil være afgørende for at styrke vores digitale tilstedeværelse og nå ud til endnu flere kunder verden over. Vi ser frem til at se de resultater, dette samarbejde vil bringe", siger Miguel Martin, Digital Marketing Director for Joe & The Juice.​ Bonzer har allerede sat præg på partnerskabet ved at understøtte lanceringen af den nye premium sandwich 'The Steak' gennem målrettet, optimeret indhold, der danner grundla

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye