Poesi og monstre
19.9.2022 09:00:00 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse

I årets sidste kvartal arbejder Næstved Bibliotek og Borgerservice med temaet ”monstre”. Og det bliver også temaet for denne omgang fælleslæsning af poesi på Rønnebæksholm.
Monstre kan gemme sig mange steder. Og vi skal udforske poesiens kringelkroge efter både monstrene i os selv og de monstre, vi løber skrigene væk fra. Så sørg for at få bestilt en billet og mød op til en (u)hyggelig snak med udgangspunkt i oplæste digte.
Om at spejle sig i det læste
Med udgangspunkt i metoden guidet fælleslæsning vil vi sammen læse og samtale om ca. 3 digte. Efter oplæsning af hvert digt vil vi snakke om, hvordan digtene rammer os, og hvordan vi forbinder dem med temaet ”monstre”. Vi vil lade os guide af poesiens evne til at åbne for forståelsen af vores egne og andres oplevelser af det læste. Kan vi spejle os i det, vi læser? Hvad overrasker os? Hvordan adskiller vores oplevelser sig fra hinanden?
Alle er velkomne
Samtalen indledes og guides af kulturformidler Sigurd Dam fra Næstved Bibliotek og Borgerservice, men målet er at skabe en flydende samtale, hvor deltagerne selv bringer egne erfaringer og/eller læsninger op. Der er ingen forberedelse, og man behøver ikke at have nogen særlig viden om hverken digte eller kunst. Det vigtigste er, at man har lyst til at læse nogle interessante tekster og måske byde ind med egne tanker, lytte til hinanden og sammen overveje det, vi læser.
Arrangementet er en del af en større række lavet i samarbejde mellem biblioteket og Rønnebæksholm. Næste, og sidste gang i efteråret, bliver tirsdag den 15. november.
Det er gratis at deltage. Du skal melde dig til via www.naesbib.dk
Tid og sted: Tirsdag den 11. oktober kl. 19.00-21.00 på Kunsthal Rønnebæksholm, Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Sigurd Dam JensenKulturformidler
Tlf:55884147sdajen@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Der er håb endnu – foredrag med Anders Kofoed7.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Biolog Anders Kofoed fortæller om bæredygtighed, verdensmål og klima i børnehøjde, når han besøger Næstved Bibliotek torsdag den 23. april kl. 17.00-18.00.
Foredrag med Nikolaj Kirk1.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eventyrer, kok, forfatter og tv-vært Nikolaj Kirk besøger Næstved Bibliotek med foredraget Fødevarekvalitet og bæredygtighed. Det sker tirsdag den 21. april kl. 19.00-21.00.
Frihed, tid og bæredygtighed - Tømrerlusens vej ud af hamsterhjulet1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dennis Nielsen, også kendt som Tømrerlusen, besøger Næstved Bibliotek mandag d. 20. april kl. 19:00 - 21:00. Her fortæller han om, hvordan vi kan leve mere bæredygtigt, uden at miste livskvalitet.
UGE17: Bibliotekernes verdensmålsuge31.3.2026 10:45:01 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek byder indenfor til både børn og voksne i uge 17, når Danmarks biblioteker sætter fokus på FN’s 17 verdensmål. Der er planlagt en hel uge fyldt med spændende aktiviteter, foredrag og workshops.
Litterær folkehøring om fremtidens natur og landskaber30.3.2026 10:45:36 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at give naturen en stemme, når Næstved Bibliotek torsdag den 16. april kl. 18.30-21.00 inviterer til en aften i fremtidens og naturens tegn. Mød biolog og tv-vært Morten D.D. Hansen, Ruth Hansen fra DN Næstved samt forfatterne Shëkufe Tadayoni Heiberg og Victor Boy Lindholm.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
