Det er god business at tænke børnerettigheder ind i sin virksomhedspraksis

IKEA, Pandora og Nokia er blandt de i alt 17 virksomheder, der er på gæstelisten, når UNICEF Danmark og LEGO Group i dag er værter ved en online rundbordskonference. Her mødes repræsentanter fra nogle af nordens største virksomheder for at udveksle erfaringer om beskyttelse og fremme af børns rettigheder i deres virksomhedspraksis.
Det er i år ti år siden, at UNICEF var med til at nedfæste ti globale principper for, hvordan virksomheder kan være med til at sikre børns rettigheder. De såkaldte CRB-principper, Children's Rights and Business, udstikker blandt andet retningslinjer for, hvordan man laver ansvarlig markedsføring til børn, hvordan man som virksomhed begrænser sit klimaaftryk af hensyn til børn og kommende generationer, og hvordan man sikrer sine ansatte gode, familievenlige vilkår gennem hele værdikæden - også i de producerende led. For eksempel i forbindelse med barsel.
I de ti år er der sket meget, og virksomheder har i dag endnu større indvirkning på børns sikkerhed og velbefindende. Derfor er det vigtigt at have børns rettigheder for øje og at dele erfaringer, inspiration, ideer og viden om, hvordan virksomheder både kan beskytte og fremme børns rettigheder. Det er UNICEF Danmarks håb, at flere virksomheder vil tænke principperne for børnerettigheder ind i deres CSR og ESG-strategier:
”Det er både sund fornuft og god forretning at tænke børns rettigheder ind i sin forretningspraksis. Det er der virksomheder, der allerede gør, og deres erfaringer og viden vil vi gerne være med til at dele, så endnu flere fremover vil tage større ansvar for børns rettigheder. Vi skal have åbnet øjnene for de forretningsmæssige fordele, der er ved at være en ansvarlig virksomhed, hvad angår børns rettigheder. Hvis ens ansatte har et arbejdsliv, der harmonerer med et familieliv, vil de typisk være mere dedikerede og blive længere i virksomheden,” siger Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark, forud for dagens rundbordskonference.
LEGO var en af de første virksomheder til at tage principperne til sig i 2013:
”I LEGO har vi kastet os helhjertet ind i at efterleve de ti principper for Children’s Rights and Business. Som virksomhed har vi et ansvar for at sikre, at når vi har kontakt med børn, sætter vi deres interesser først, respekterer deres rettigheder og støtter deres trivsel. Siden 2015 er vi gået sammen med UNICEF som fortalere for principperne til inspiration for andre virksomheder,” siger Marie Enemark Olsen, direktør for Responsible Child Engagement hos LEGO Group
Dagens konference er den første af i alt fire. Der vil være et overordnet fokus på online marketing, databeskyttelse af børn og digitale produkter og designs. Næste konference handler om klima. Den afholdes den 18. oktober, og her er det den svenske UNICEF-komité og IKEA, der er værter.
Kontakter
Line KørnerPressemedarbejder, UNICEF Danmark
Tlf:30952379lkoerner@unicef.dkBilleder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Tid til flere UNICEF Børnevenlige Kommuner i Danmark10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere tusinde byer og kommuner globalt har sat børns trivsel og tryghed i fokus som ’UNICEF Børnevenlig By og Kommune’. Indtil nu er tre danske kommuner gået forrest, men nu inviterer UNICEF Danmark flere interesserede kommuner ind i netværket.
Influenter vil tage mere ansvar7.4.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Forbundet for Influenter og Bloggere i Dansk Journalistforbund lancerer nu Influentnævnet, der skal håndhæve de opdaterede retningslinjer for etisk ansvarlige influenter.
UNICEF Danmark offentliggør årsrapport og første ESG-rapport2.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
UNICEF Danmark har offentliggjort sin årsrapport for 2024 samt organisationens første frivillige ESG-rapport. Den nye tilgang sætter et strategisk fokus på bæredygtighed og ansvarlig ledelse.
Voldsomt jordskælv gør situationen for børn i Myanmar yderst alvorlig28.3.2025 13:38:24 CET | Pressemeddelelse
Et voldsomt jordskælv har ramt Myanmar, hvor millioner af børn i forvejen lider under voldsomme konflikter og deraf mangel på mad, rent vand og sundhedspleje.
Anne Louise Eberhard ny bestyrelsesleder i UNICEF Danmark26.3.2025 10:12:18 CET | Pressemeddelelse
UNICEF Danmarks bestyrelse har valgt Anne Louise Eberhard som ny bestyrelsesleder. Hun erstatter Astrid Haug, der takker af efter seks år i bestyrelsen. Samtidig bydes Maliina Abelsen og Torben Bender velkommen som nye medlemmer af bestyrelsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum