TUI og Jettime indgår flykontrakt til en halv milliard

Jettime skal transportere nogle af TUI’s chartergæster fra ti forskellige, nordiske lufthavne i Danmark, Sverige og Finland denne sommer. Rejseselskabet og flyselskabet, der har et mangeårigt, tæt samarbejde bag sig, har nemlig indgået en kontrakt til en halv milliard kroner. Destinationerne, som Jettime skal flyve TUI’s feriegæster til, bliver Kreta, Cypern, Rhodos, Mallorca og flere små, græske øer.
Jettime har base i København og servicerer TUI’s gæster med sine danske, svenske og finske piloter og cabin crew.
”Vi ser frem til det fortsatte samarbejde med Jettime. Et dansk selskab, med danske ansatte ombord. De kan give vores gæster den personlige og lokale service, som vi går op i, at de får. Vores gæster er i rigtig gode hænder hos Jettime og derfor er vi glade for at have landet denne aftale,” siger Tommy Serban, kommerciel direktør hos TUI Nordic.
Jettime er ligeledes glade for den nye aftale med TUI Nordic.
”I Jettime ser vi frem til at give TUI’s gæster en mindeværdig start og afslutning på deres ferie i trygt og hyggeligt selskab med vores danske piloter og cabin crew. Charterflyvninger er vores spidskompetence og ligger dybt i vores DNA. Gennem aftalen med TUI Nordic har vi en travl sommersæson foran os, hvor vi kan gøre det, vi er bedst til,” siger Jørgen Holme, CEO i Jettime.
Nøgleord
Kontakter
Mikkel Hansen
Pressekontakt
mikkel.hansen@tui.dk
+45 33 47 90 75
Mikkel HansenKommunikationschefTUI Danmark
Tlf:+45 33 47 90 75mikkel.hansen@tui.dkBilleder
Information om TUI Danmark A/S
TUI er verdens førende rejsekoncern og opererer sine hoteller, krydstogtskibe, flyselskaber og udflugter verden over. TUI-aktien er børsnoteret på London Stock Exchange og det regulerede uofficielle marked i Tyskland. I regnskabsåret 2019 havde TUI-koncernen omkring 70.000 medarbejdere, 28 millioner kunder og en registreret omsætning på 19 mia. euro. Hele værdikæden for turisme er under ét tag og tæller, foruden online marketing platforme på tværs af Europa, 400 TUI-ejede hoteller, 15 krydstogtskibe og fem flyselskaber med mere end 100 fly. TUI-brandet har eksisteret i Danmark siden 2016 og hører under koncernens nordiske afdeling. TUI har sit danske kontor i København.
Følg pressemeddelelser fra TUI Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TUI Danmark A/S
Økonomien bider ikke på danskernes ferievaner24.6.2025 10:08:52 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at kun hver femte ændrer ferieplaner på grund af økonomien – og kun tre procent dropper rejsen helt.
TUI åbner for sommeren 2026 med endnu flere hoteller19.6.2025 09:12:22 CEST | Pressemeddelelse
Rejserne for næste sommer er sat til salg – og udvalget på de mest populære rejsemål bliver endnu bredere og opdateres løbende.
Jurassic-rejse: TUI’s fem dinosaur-oplevelser til ferieprogrammet19.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Interessen for rejsemål med dinosaur-tema vokser – drevet af den såkaldte set-jetting-trend.
Undersøgelse: Danskernes rejselyst er intakt18.6.2025 08:13:43 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne er blandt de mest rejselystne lande i Norden og samtidig det land, hvor økonomien har mindst indflydelse på vores kommende ferieplaner. Det viser en ny undersøgelse blandt mere end tusinde danskere.
Nu kan du booke kombinationsrejser til De Kanariske Øer13.6.2025 10:37:56 CEST | Pressemeddelelse
TUI introducerer fra vinteren 2025 en ny ferietype til de populære Kanariske Øer: kombinationsrejser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum