Seks måneder med krig i Ukraine: Næsten 1000 børn er dræbt eller såret
23.8.2022 09:44:55 CEST | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse

I morgen har krigen i Ukraine varet i et halvt år. På det halve år er næsten 1000 børn blevet dræbt eller såret. I langt de fleste tilfælde skyldes det brugen af eksplosive våben i tæt befolkede områder.
Foruden de børn, der er blevet dræbt eller såret, er der millioner af børn, som er påvirket af kampene på anden vis. Næsten alle Ukraines børn har været udsat for traumatiserende oplevelser med en lang række konsekvenser til følge ikke mindst for deres psykiske helbred. Generalsekretær i UNICEF Danmark, Susanne Dahl, kalder det et massivt svigt af Ukraines børn:
”Børnene i Ukraine er uskyldige ofre i krigen. Alligevel har fem børn hver eneste dag betalt den højeste pris – de har betalt med deres eget liv eller helbred. Endnu flere børn har mistet deres forældre eller er blevet adskilt fra deres nære. Mange er fordrevet fra deres hjem og har fået afbrudt deres skolegang. Vi står med en hel generation af børn, som på den ene eller anden måde har fået frataget grundlæggende rettigheder – nemlig at blive beskyttet mod vold og krig,” siger Susanne Dahl.
UNICEF opfordrer de stridende parter til øjeblikkelig våbenhvile og appellerer til at beskytte børn mod angreb for hver en pris. Det indebærer blandt andet at standse den brutale brug af eksplosive våben i befolkede områder, som vi har set i f.eks. Mariupol, Luhansk, Kremenchuk og Vinnytsia. Herudover at standse angreb på civile faciliteter og infrastruktur som skoler og hospitaler.
1 ud af 10 skoler er blevet beskadiget eller ødelagt
I næste uge ringer et nyt skoleår ind i Ukraine. Men dét, der normalt er en glædelig begyndelse, vil i år være en påmindelse om, hvor meget Ukraines børn har mistet.
Skolesystemet er sat ud af spil på grund af den tiltagende fjendtlighed overalt i landet. Nogle skoler har været militære mål, mens andre er blevet brugt af krigens parter som forsyningsdepoter eller til at huse soldater. UNICEF vurderer, at 1 ud af 10 skoler er blevet beskadiget eller ødelagt.
"Alle børn har ret til at komme i skole og få sig en uddannelse - også børn fanget i en brutal krig. Foruden adgang til sikker læring, har børnene i Ukraine behov for sikkerhed, stabilitet, beskyttelse og psykosocial støtte – jo før jo bedre. Og mere end noget andet har Ukraines børn brug for fred," siger Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark.
Kontakter
Pressemedarbejder Line Kørner. Tlf. 30952379, mail: lkoerner@unicef.dk
Billeder

Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Ny UNICEF-analyse: 7 ud af 10 børn har haft mindst én negativ oplevelse med at sige deres mening21.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra UNICEF Danmark om børn og unges demokratiske selvtillid viser, at børn og unge har holdninger og gerne vil høres. Men for mange er det forbundet med negative oplevelser at sige deres mening.
Hvert tiende barn vil ikke sige det til en voksen, hvis deres rettigheder bliver krænket18.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af børn har i forbindelse med Rettighedsstafetten svaret på, hvem de vil fortælle det til, hvis deres rettigheder bliver krænket. Langt de fleste vil gå til deres forældre, men hvert tiende barn vil holde det for sig selv, ligesom 10 procent af de adspurgte svarer, at de ikke ved, hvem de skal sige det til. Fredag overrækkes børnenes svar til undervisningsminister Magnus Heunicke (S) og socialminister Monika Rubin (M).
Klimakriser afbryder skolegang for 171 millioner børn10.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Storme, oversvømmelser og hedebølger var blandt de hyppigste årsager til, at børn verden over måtte undvære undervisning i 2025. Det rammer især børn i verdens fattigste lande og særligt piger er udsatte.
Pandora donerer til UNICEF for at støtte børn, der er ramt af jordskælv i Colombia og Venezuela9.9.2026 20:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nødhjælpsdonationen på 1,3 million DKK vil hjælpe UNICEF med at nå ud til børn og familier med livsvigtige tjenester og forsyninger.
Over 2.000 skoleklasser klar til Rettighedsstafetten i uge 387.9.2026 12:35:42 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag den 14. september ruller Rettighedsstafetten ud på skoler i hele Danmark for at styrke børn og unges kendskab til deres rettigheder. I år er der særligt fokus på artikel 19 i Børnekonventionen, der handler om retten til et liv uden vold.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
