En stadig større del af de fordrevne fra Ukraine arbejder
Antallet af fordrevne ukrainere på danske arbejdspladser er støt stigende. Der er foreløbigt registreret 4.258 personer i beskæftigelse i juli måned, og det tal forventes at stige i takt med efterregistreringer fra virksomhederne. Det svarer til ca. 36 pct. af de fordrevne fra Ukraine, der står til rådighed for arbejdsmarkedet ved enten at være i beskæftigelse eller visiteret jobparate i juli. Mængden af fordrevne ukrainere i beskæftigelse i juni er opjusteret til 3.410.
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:
- Det er rart at se, at der for alvor er kommet skub i antallet af fordrevne ukrainere på de danske arbejdspladser. Vi har hele tiden vidst, at mange ikke kan komme fra et krigsramt land og gå direkte ind på det danske arbejdsmarked. Der er forskellige udfordringer for familier med at komme på plads, og der er naturligvis også nogle sprogvanskeligheder.
- Regeringen har haft stort fokus på at justere på systemer og regler, så vejen til beskæftigelse er hurtigere og mere smidig. Det er positivt, at det er lykkedes mange af de fordrevne, og jeg ser selvfølgelig gerne, at endnu flere finder et arbejde. Det er godt, at de kan forsørge sig selv og familien og samtidig have muligheden for at få en så normal hverdag som muligt. Virksomhederne nyder også godt af flere hænder i denne tid, hvor ledigheden er lav, og beskæftigelsen sætter rekord efter rekord.
- Vi har i 'Partnerskabet om ukrainere i job' hele tiden blik for, om der er behov for nye initiativer, der kan hjælpe den positive udvikling endnu mere på vej.
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Uendeligt bureaukrati i beskæftigelsessystemet bliver nu fjernet5.11.2025 14:05:33 CET | Pressemeddelelse
For nogle borgere er samtaler i kommunen og a-kassen en vigtig støtte, for andre er det ikke. Og det bliver udgangspunktet for den nye og mere forenklede beskæftigelsesindsats, der gradvist træder i kraft i 2026.
Afskaffelse af modregning får flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet5.11.2025 08:22:09 CET | Pressemeddelelse
Arbejdsindkomster bliver ikke længere modregnet i folkepensionen. Nu viser en effektanalyse, at de nye modregningsregler får flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen.
Enklere regler og fjernet forbud om brug af maskiner skal få flere unge i fritidsjob3.11.2025 09:30:07 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og arbejdsmarkedets parter er enige om, at flere unge skal have et fritidsjob og ophæver blandt andet forbudslisten mod maskiner. I stedet skal arbejdsgiveren vurdere, hvilke maskiner de unge må arbejde med. Det åbner for, at unge kan udføre langt flere typer arbejdsopgaver, fx betjene en gulvvaskemaskine eller græsslåmaskine.
Markant forhøjelse af den skattefri seniorpræmie8.10.2025 14:50:41 CEST | Pressemeddelelse
De kommende år er der ekstra mange penge at hente ved at arbejde efter folkepensionsalderen. Et nyt lovforslag vil hæve udbetalingerne af seniorpræmien markant.
Politisk opbakning til krav om ID-kort8.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Arbejde i Danmark skal foregå under ordnede danske forhold. Et bredt flertal vil derfor styrke kampen mod social dumping og blandt andet indføre krav om ID-kort på større bygge- og anlægsprojekter i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
