Copenhagen Capacity tilslutter sig FN’s Global Compact

Den erhvervsdrivende fond, Copenhagen Capacity, som tiltrækker internationale virksomheder og investeringer til Østdanmark og talenter til dansk erhvervsliv, har i flere år arbejdet for at styrke bæredygtighedsindsatsen i sin egen organisation såvel som hos de mange virksomheder, som fonden hvert år tiltrækker til Østdanmark. Nu vil fonden øge indsatsen yderligere.
- I Copenhagen Capacity arbejder vi aktivt med at blive endnu mere bæredygtige. Det gør vi både i vores egen organisation, hvor vi - udover at sikre rettigheder for mennesker og miljø - også involverer medarbejderne i at sikre en bæredygtig tilgang i alt, hvad vi gør. Men også blandt de tusindvis af arbejdspladser, som vi årligt sikrer i hele Danmark. Som medlem af FN’s Global Compact bliver vi en del af et stort netværk af virksomheder og organisationer, der lige som os ønsker at inspirere hinanden og bidrage til en mere bæredygtig verden. Det kommer vi alle til at få gavn af, siger Asbjørn Overgaard, adm. direktør i Copenhagen Capacity.
Øget fokus på bæredygtighed betaler sig
Sidste år satte Copenhagen Capacity rekord med at sikre 1601 direkte jobs og 4.439 arbejdspladser, hvis man medregner afledte effekter. Denne jobrekord opnåede fonden, efter man få år forinden havde ændret strategi til i højere grad at fokusere på en række bæredygtige styrkepositioner og at tiltrække virksomheder til Østdanmark og arbejdskraft til danske virksomheder, som kan bidrage til landets bæredygtige økosystemer. Det viser, ifølge Copenhagen Capacity, at bæredygtighedsstrategien virker.
- I Copenhagen Capacity har det været en stor fordel at fokusere mere på bæredygtighed – blandt andet fordi det er en styrkeposition for vores region og vores land. Jeg kan derfor kun opfordre vores nuværende og fremtidige samarbejdspartnere til at satse endnu mere på bæredygtighed og gerne tilslutte sig FN’s Global Compact, så vi sammen kan bygge et endnu stærkere netværk og udbrede bæredygtighedsdagsordenen, afslutter Copenhagen Capacity’s adm. direktør.
Om FN’s Global Compact
FN’s Global Compact er verdens største frivillige initiativ for ansvarlige virksomheder og sætter en fælles ramme for kommunikationen om virksomheders fremskridt og engagement inden for ansvarlig virksomhedsledelse. Global Compact Network Denmark (GCDK) er det lokale netværk for danske virksomheder og organisationer, der har tilsluttet sig FN’s Global Compact. Med afsæt i Global Compacts Ti Principper og de 17 verdensmål arbejder vi for at inspirere og facilitere danske virksomheders arbejde med samfundsansvar, som værdiskabende for både forretningen og samfundet. Vores opgave er at facilitere videndeling mellem de danske Global Compact-medlemmer og give dem inspiration og værktøjer på deres rejse og i arbejdet med bæredygtighed.
Nøgleord
Kontakter
Mikkel LauritzenPresse- og kommunikationsansvarlig
Tlf:+4530901290mla@copcap.comBilleder
Links
Information om Copenhagen Capacity
Copenhagen Capacity tiltrækker internationale virksomheder og investeringer til Østdanmark og talenter til dansk erhvervsliv. Målet er i endnu højere grad at gøre metropolregionen til en løftestang for hele Danmarks bæredygtige vækst. Vores arbejde udføres ved at udvikle og markedsføre regionens styrkepositioner i tæt samarbejde med relevante aktører og virksomheder. Copenhagen Capacity er en not for-profit erhvervsdrivende fond, der er finansieret af såvel offentlige aktører som private fonde og virksomheder.
Følg pressemeddelelser fra Copenhagen Capacity
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Copenhagen Capacity
Boom i behov for inklusion: Nu får danske virksomheder en digital håndsrækning7.5.2025 08:31:27 CEST | Pressemeddelelse
Mangel på kvalificeret arbejdskraft og kulturelle barrierer udfordrer danske virksomheders evne til at tiltrække og fastholde internationale medarbejdere. En ny digital guide, Få succes med internationale medarbejdere, tilbyder nu en praktisk løsning med skræddersyet vejledning, konkrete redskaber og strategiske anbefalinger til virksomheder i hele landet.
Hvordan fastholder Danmark den udenlandske arbejdskraft? - Stor undersøgelse skal give svarene10.3.2025 12:41:35 CET | Pressemeddelelse
Udenlandsk arbejdskraft er essentiel for Danmark, men det er vanskeligt at fastholde dem i landet. Det vil Copenhagen Capacity finde grundene til.
Danske virksomheder strømmer til nyt projekt om trivsel og inklusion af internationale medarbejdere31.1.2025 08:49:00 CET | Pressemeddelelse
Psykologiske barrierer, isolation og kulturelle forskelle påvirker internationale medarbejderes trivsel og tilknytning på danske arbejdspladser. Et nyt projekt, BELONG, støttet af Velliv Foreningen, skal sikre trivsel og fastholdelse af internationale medarbejdere. Projektet har allerede mødt overvældende interesse fra danske virksomheder, hvilket understreger det akutte behov for løsninger på området.
Fremstød hitter i USA – amerikanerne er vilde for at komme hertil19.12.2024 09:09:42 CET | Pressemeddelelse
En kampagne, der skal tiltrække kloge hoveder til den danske hovedstad, har fået stor gennemslagskraft i USA, hvor både potentielle tilflyttere og amerikanske medier har vist overvældende interesse
Trump vandt valget – nu vil København vinde amerikanerne6.11.2024 15:36:40 CET | Pressemeddelelse
Skal fremtiden være i USA eller et helt andet sted? Det spørgsmål vil mange amerikanere måske stille sig ovenpå præsidentvalget. I København er opfordringen klar: Kom herover!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum