Peter Trillingsgaard bliver direktør for DI Produktion

Peter Trillingsgaard, nuværende Group Vice President i Grundfos, bliver 1. september 2022 første direktør i det nyetablerede DI Produktion (Foto fra DI Produktion kan bruges frit)
DI og syv medlemsforeninger lancerede den 23. maj et nyt branchefællesskab for danske produktionsvirksomheder på tværs af brancher, værdikæder og forretningsmodeller. Fra medicin og fødevareingredienser over møbler og maskiner til plastkomponenter. Og snart sætter Group Vice President i Grundfos Peter Trillingsgaard sig i stolen som direktør.
- Danske produktionsvirksomheder spiller en enorm rolle i dansk erhvervsliv, og især for vækst og eksport. Derfor er det vigtigt, at vi med Peter Trillingsgaard får en markant og kompetent personlighed til at fortsætte og forbedre DI’s medlemsservices, netværk og politiske interessevaretagelse på områder som grøn omstilling, arbejdskraft samt digitalisering for denne gruppe. Jeg glæder mig til at arbejde tæt sammen med Peter om at styrke forholdene for de danske produktionsvirksomheder, siger DI’s adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
Udover sit seneste job i Grundfos som Group Vice President, Communication, Public Affairs and Sustainability har Peter Trillingsgaard bestridt flere chefstillinger i LEGO og har været ansat i DI som projektleder for CSR. Han har således en særdeles solid erfaring og viden fra ProduktionsDanmark, som han nu skal stå i spidsen for, og samtidig har han et skarpt blik for politik og organisationsvirke.
Peter Trillingsgaard ser frem til at arbejde for at forbedre forholdene for danske produktionsvirksomheder samt øge deres betydning for det danske samfund.
- Produktionsvirksomhederne er kernen i dansk erhvervsliv, og jeg har arbejdet i produktionsvirksomheder i det meste af mit arbejdsliv. Derfor er det en utrolig spændende udfordring at stå i spidsen for DI's arbejde med at fremme forholdene for den samlede gruppe af danske produktionsvirksomheder. DI Produktion skal være produktionsvirksomhedernes stærkeste stemme i Danmark, og jeg ser frem til samarbejdet med medlemmer og medarbejdere om at nå det mål, siger Peter Trillingsgaard.
DI Produktion har i øjeblikket 3.800 virksomheder som medlemmer. Peter Trillingsgaard tiltræder stillingen den 1. september 2022 og vil dele sin tid mellem DI’s kontor i Århus og Industriens Hus i København.
Se DI Produktions nye website her: DI Produktion - DI Produktion (danskindustri.dk)
Følg os på:
Kontakter
Pressekoordinator Lars Bøgeskov, 22363138
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning11.12.2025 07:22:33 CET | Pressemeddelelse
Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.
DI: Vedtagelsen af forenklingspakke vigtigt skridt for EU9.12.2025 07:48:07 CET | Pressemeddelelse
Efter et langt forløb er EU’s store regelforenklingspakke for rapportering om bæredygtighed nu endeligt vedtaget. Det er et vigtigt skridt for EU og en sejr for det danske EU-formandskab. Regelforenkling er nødvendig, hvis Europa skal bevare sin globale konkurrencekraft. Derfor håber DI, at der i den kommende tid vil blive vedtaget en række yderligere regelforenklingspakker.
Thomas Bustrup stopper i DI8.12.2025 22:22:13 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Thomas Bustrup stopper i DI efter spirituskørsel.
DI: Knap halvdelen af de ældre kender ikke til frit valg af plejehjem5.12.2025 10:29:52 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse for plejehjem viser, at 44 procent af de ældre ikke ved, at de har ret til frit valg af plejebolig. Kommunerne skal løfte et større ansvar for at informere og vejlede, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


