Virksomheder risikerer store bøder efter ændrede krav til transfer pricing-dokumentation
4.5.2022 06:00:00 CEST | PwC | Pressemeddelelse

Der har i flere år været krav om, at transfer pricing-dokumentationen for visse virksomheder skal være udarbejdet i et endeligt format senest på tidspunktet for indrapportering af selvangivelsen den 30. juni for selskaber med kalenderårsregnskab. Hidtil har der alene været pligt til indsendelse af dokumentationen efter påkrav fra SKAT, men nu skal dokumentationen indsendes til SKAT senest 60 dage efter fristen for selvangivelsen, nemlig den 29. august 2022.
“Det er ofte omfattende og tidskrævende for virksomheder at udarbejde deres transfer pricing-dokumentation og med en deadline ultimo august lige efter sommerferien, skal virksomhederne være sikre på, at de er klar til at indsende dokumentationen til tiden. Hvis den ikke er indsendt inden for fristen, kan det medføre bøder op til 250.000 kr. pr. år. Flere virksomheder er ikke opmærksomme på de nye indsendelseregler eller klar over, at de er omfattet af kravene for transfer pricing,” fortæller Klaus Okholm, partner i PwC, og uddyber:
“Der er efter de gamle regler afsagt flere domme, hvor virksomheder er blevet dømt til at betale bøder for manglende eller utilstrækkelig dokumentation. Udover den store bøde har skattemyndighederne også mulighed for at ansætte selskabets indkomst skønsmæssigt.”
Hvem er omfattet af reglerne?
Virksomheden skal udarbejde transfer pricing-dokumentation for de kontrollerede transaktioner såfremt, at koncernen beskæftiger mere end 250 ansatte. Hvis koncernen beskæftiger under 250 ansatte, er koncernen fritaget for at udarbejde fuld transfer pricing-dokumentation, hvis virksomheden enten har en koncernomsætning på under 250 mio. kr., eller hvis koncernbalancen er under 125 mio. kr.
“Selve dokumentationspligten gælder dog fortsat for transaktioner med koncernselskaber i lande, hvor Danmark ikke har en dobbeltbeskatningsoverenskomst, og hvor landene samtidig ikke er medlem af EU eller EØS,” fortæller Klaus Okholm.
Det skal bemærkes, at hvis man er et dansk datterselskab, så skal den overliggende koncernen indregnes i tidligere nævnte grænser.
God idé at holde transfer pricing-dokumentationen opdateret
Virksomheder, som har været igennem en process med at føre en skattesag over flere år og derfor har erfaret, hvor mange ressourcer der skal bruges både internt og eksternt på dette, vil nok medgive, at det er en god idé at få transfer pricing-dokumentationen udarbejdet eller ført up-to-date.
“Hvis dokumentation ikke indsendt til tiden, vil der gælde en 'omvendt bevisbyrde', hvis skattemyndighederne laver en skønsmæssig ansættelse. Det betyder, at virksomheden bliver nødt til at overbevise, eksempelvis domstolene, om, at skattemyndighederne ansættelse ikke blot er forkert, men væsentligt forkert. Selvom man således måtte vinde en eventuel skattesag, kan det blive en kostbar affære. Derfor er det generelt lettere at sikre, at virksomheden kommer i compliance og får udarbejdet transfer pricing-dokumentationen til tiden,” afslutter Klaus Okholm.
Nøgleord
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Overvejer du at sælge dit sommerhus? Pas på denne skatteregel1.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerhuse kan i udgangspunktet sælges skattefrit, men to betingelser kan spænde ben. Særligt ét krav overses af mange, påpeger PwC’s skatteekspert.
Lasse Desezar Pedersen fra LEO Pharma kåret som Årets Rising Star 202628.5.2026 19:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Årets unge finanstalenter er kåret, og de to vindere er Lasse Desezar Pedersen, VP, Head of Business Finance i LEO Pharma og Rikke Ryttergaard Andersen, VP, Corporate Accounting i Novo Nordisk. Priserne blev overrakt ved CFO’ens Agenda 2026 den 28. maj hos PwC i Hellerup.
Rikke Ryttergaard Andersen fra Novo Nordisk kåret som Årets Rising Star 202628.5.2026 19:30:46 CEST | Pressemeddelelse
Årets unge finanstalenter er kåret, og de to vindere er Rikke Ryttergaard Andersen, VP, Corporate Accounting i Novo Nordisk, og Lasse Desezar Pedersen, VP, Head of Business Finance i LEO Pharma. Priserne blev overrakt ved CFO’ens Agenda 2026 den 28. maj hos PwC i Hellerup.
Michael Ebbe fra DSV kåres som Årets CFO 202628.5.2026 19:28:48 CEST | Pressemeddelelse
For 14. gang uddeles den anerkendte pris Årets CFO, og i år går hæderen til Michael Ebbe, Group CFO i DSV, for hans centrale rolle i at skabe værdi og vækst i virksomheden – senest gennem opkøbet og integrationen af DB Schenker. Prisen blev overrakt ved CFO’ens Agenda 2026 den 28. maj hos PwC i Hellerup.
Antallet af whistleblowerindberetninger i C25-virksomheder er fordoblet på fem år26.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af whistleblowerindberetninger blandt C25-virksomheder er steget med 110 % over en femårig periode fra 2021 til 2025 og med 29 % det seneste år. Samtidig er antallet af indberetninger pr. 100 ansatte steget blandt størstedelen af C25-virksomhederne. Det viser en ny opgørelse fra PwC.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum