Herrelandsholdets trøjer indbringer næsten 400.000 kr. til UNICEF og Ukraines børn
5.4.2022 05:57:00 CEST | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse

Trods nederlaget i Amsterdam, så kan det danske fodboldlandshold være stolte af kampen, for Danmark spillede nemlig også for de millioner af børn, der lige nu er uskyldige ofre for krigen i Ukraine.
Ligesom for mange andre, har krigen også gjort indtryk på de danske landsholdsspillere. Det var derfor en samlet trup, der op til kampen mod Holland havde valgt at hjælpe børnene i Ukraine ved at sætte deres spillertrøjer på auktion til fordel for UNICEF’s indsats i det krigshærgede land.
Auktionen af Herrelandsholdets unikke trøjer, med det danske, hollandske og ukrainske flag på brystet, endte med i alt at indbringe 396.758 kr.
Spillerne er stolte og sender særlig tak til alle fans
”Vi er glade og stolte over, at vores fans i så høj grad har bakket op om auktionen og vores ønske om at hjælpe ukrainske børn, der er ofre i krigen. Det betyder meget, at vi kan være med til at hjælpe de ukrainske børn, som har brug for al den støtte, de kan få. Derfor vil vi gerne takke alle dem, som har budt på vores kamptrøjer – jeres bidrag kommer til at gøre en stor forskel for Ukraines børn og deres familier, siger Pierre-Emile Højbjerg.
UNICEF er overvældet over den store opbakning
”Det er overvældende at opleve den store opbakning og interesse for landsholdets trøjer og muligheden for at hjælpe Ukraines børn. Det understreger endnu en gang, hvordan fodbold og landsholdet kan få danskerne til at stå sammen. Med donationen kan UNICEF gøre en reel forskel for de mange børn og familier, der har akut brug for hjælp,” siger Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark.
Eriksen-trøje løb med auktionens højeste bud
Christian Eriksen fik comeback for det danske landshold, og den tilbagevendte landsholdsstjernes trøje var også den mest eftertragtede med et bud på 145.800 kr. Kasper Schmeichels målmandstrøje fik næsthøjeste bud, mens publikum-darlingen Joakim Mæhles trøje tog tredjepladsen. På de resterende pladser i top-5 er de to offensive spillere Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen.
|
Auktionens top-5 |
|
|
|
# |
Spiller |
Beløb |
|
1 |
Christian Eriksen |
145.800 kr. |
|
2 |
Kasper Schmeichel |
27.500 kr. |
|
3 |
Joakim Mæhle |
26.004 kr. |
|
4 |
Kasper Dolberg |
15.502 kr. |
|
5 |
Andreas Skov Olsen |
15.002 kr. |
Dansk fodbold støtter Ukraines børn
Herrelandsholdets auktion er en del af DBU og dansk fodbolds støtte til Ukraines børn. I marts og april er de blå og gule farver derfor også synlige ved alle øvrige landskampe, fra U-17 til Kvindelandsholdet, for at markere støtten og indsamle penge til UNICEF’s arbejde. Læs mere her
Det er også muligt at støtte indsamlingen med 50 kr. ved at sende sms’e teksten DBU til 1900 eller give et valgfrit beløb til Mobilepay 445599.
UNICEF’s indsats i Ukraine og nabolandene
I Ukraine og de omkringliggende lande, hvor børn og familier flygter til hjælper UNICEF blandt andet vand, mad, varmt tøj, tæpper og pakker med legetøj, der kan give børnene vigtige frirum midt i konflikten. Herudover leverer UNICEF kasser med førstehjælp, livreddende medicin og andet udstyr til hospitalerne.
Ind til videre er op mod 100 UNICEF-lastbiler med 1000 tons nødhjælp nået frem, men behovet vokser stadig dag for dag.
UNICEF har også oprettet midlertidige støttecentre, såkaldte Blue Dots, ved de mest benyttede flugtruter, der tilbyder rådgivning og beskyttelse til børn og familier, hjælp med at identificere uledsagede børn samt akut medicinsk hjælp og traumebehandling
Kontakter
Maria WesthHead of External Communications, UNICEF Danmark
Tlf:50778664mwesth@unicef.dkBilleder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Tempoet falder i kampen mod global børnedødelighed: Millioner af liv kunne reddes med enkle midler18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra årtusindeskiftet og 15 år frem lykkedes det at halvere antallet af dødsfald blandt børn under fem år. Men siden 2015 er tempoet i reduktionen aftaget med mere end 60 procent. Den bekymrende udvikling sker til trods for, at mange af dødsfaldene kan forhindres med forholdsvis enkle indsatser.
Krigshandlinger i Iran har kostet mindst 180 børn livet6.3.2026 08:20:57 CET | Pressemeddelelse
UNICEF er dybt bekymret over de dødelige konsekvenser, den igangværende militære eskalation i Iran har for børn. Omkring 180 børn er ifølge rapporter blevet dræbt, og mange flere er såret.
Syv børn dræbt i Libanon4.3.2026 14:58:10 CET | Pressemeddelelse
Den militære eskalering i Mellemøsten har det seneste døgn kostet syv børn livet i Libanon og yderligere 38 er blevet såret. Det oplyser landets sundhedsministerium. Det høje antal ofre blandt børn kommer samtidig med, at nye luftangreb har ramt flere områder i landet, hvilket har udløst massiv fordrivelse og yderligere forværret en i forvejen skrøbelig humanitær situation. “Volden skal stoppe nu. Børn skal altid beskyttes. Ingen børn bør nogensinde blive dræbt eller leve med fysiske og følelsesmæssige følger fra vold,” siger Marcoluigi Corsi, UNICEFs repræsentant i Libanon. Alene inden for det seneste døgn er næsten 60.000 mennesker – heraf 18.000 børn – blevet fordrevet. Det kommer oven i de titusinder, som allerede er blevet tvunget fra deres hjem. Flere end 12.000 familier har søgt tilflugt i mere end 300 krisecentre, som er åbnet over hele landet, og mange af dem er allerede fyldt til bristepunktet. I takt med at behovene stiger, har UNICEF opskaleret sin nødhjælpsindsats i Libano
UNICEF: Alvorlig bekymring for børn efter eskalering i Mellemøsten1.3.2026 10:22:28 CET | Pressemeddelelse
Den militære eskalering i Mellemøsten giver anledning til alvorlig bekymring for millioner af børn i regionen. UNICEF opfordrer til øjeblikkelig indstilling af kamphandlinger og overholdelse af international humanitær ret.
UNICEF: Over 2,5 millioner børn fra Ukraine på flugt23.2.2026 13:41:41 CET | Pressemeddelelse
Millioner af børn i Ukraine lever fortsat i frygt og på flugt eller fordrivelse efter fire års krig. Skoler, hospitaler og hjem er ødelagt, mange har mistet familie og venner, og hver fjerde ung har mistet håbet om en fremtid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum





