Aller Media

BILLED-BLADETs TV-GULD 2020: Her er de nominerede

Del
Fredag den 28. februar uddeles BILLED-BLADETs eftertragtede TV-GULD-priser. Det sker ved den traditionsrige og eksklusive gallafest på Hotel d’Angleterre i København, hvor toppen af TV-branchen som sædvanlig er at finde på den røde løber.

På nomineringslisten finder vi både velkendte og nye navne. Af nye navne er bl.a. youtuber Rasmus Brohave, som er nomineret i kategorien Årets mandlige underholdningsvært for sin værtsrolle sammen med Cecilie Haugaard i ”Danmark har talent”– ligesom TV 2-programmet ”Helt sort”, som har komiker Melvin Kakooza i debutrollen som vært, er nomineret til Årets nye TV-program.

Her er alle de nominerede værter og programmer til BILLED-BLADETs TV-GULD 2020:

Årets kvindelige underholdningsvært

Puk Elgård

Sofie Linde

Sarah Grünewald

Lene Beier

Mette Bluhme Rieck

Årets mandlige underholdningsvært

Joakim Ingversen

Mikkel Kryger

Mikkel Beha Erichsen

Peter Ingemann

Rasmus Brohave

Årets kvindelige nyhedsvært

Janni Pedersen

Ditte Haue

Miriam Zesler

Cecilie Beck

Karin Cruz Forsstrøm

Årets mandlige nyhedsvært

Erkan Özden

Mikael Kamber

Kåre Quist

Johannes Langkilde

Lasse Sjørslev

Årets kvindelige sportsvært

Stine Bjerre Mortensen

Josefine Høgh

Rikke Møller Pedersen

Camilla Martin

Tina Müller

Årets mandlige sportsvært

Christian Müller Bækgaard

Thomas Kristensen

Morten Ankerdal

Rasmus Staghøj

Mads Laudrup

Årets nye TV-program

Prins Joachim fortæller

Frederik IX

DNA

Ingemann og Vestkysten

Helt Sort

Årets TV-program

Badehotellet

Kurs mod nord

Tinka og Kongespillet

Familien fra Bryggen

Stormester

Læserne har bestemt

Stemmerne er talt op – og det er som altid BILLED-BLADETs læsere, der har afgjort, hvem der løber af med sejren i de otte ovenstående kategorier.

Følg med på billedbladet.dk og på BILLED-BLADETs Facebook-side

Se med når TV-kendisserne ankommer på den røde løber fra kl. 17.30, og få seneste nyt om alle vinderne i løbet af aftenen, på billedbladet.dk og på BILLED-BLADETs Facebook-side

Relaterede links

Nøgleord

Kontakter

Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85

Billeder

Information om Aller Media

Aller Media
Aller Media
Havneholmen 33
1561 København V

http://aller.dk/

Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 71 % og ca. 800.000 magasinlæsere. I alt læser 2,2 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2,1 millioner bruger et af vores digitale universer.

Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland. 

Følg pressemeddelelser fra Aller Media

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aller Media

Her er de nominerede til Det Vi Elsker Prisen i 20251.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

I dag kan Vi Elsker Serier offentliggøre, hvem der er nomineret til Danmarks nye kulturpris, hvor 11 priser på tværs af film, serier, tv, bøger og teater bliver uddelt for første gang. De nominerede spænder bredt fra toneangivende dokumentarer og rørende film til humoristiske serier, neglebidende krimier og store klassikere på de skrå brædder. Det Vi Elsker Prisen finder sted 4. juni 2025 i Store VEGA med vært Afshin Firouzi ved roret.

Direktør Michael Aller bliver ny adm. direktør for Aller Media Nordic A/S efter adm. direktør Dag Sørsdahl, som har valgt at fratræde30.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Aller Media-koncernen besluttede primo 2024 at foretage en strategisk ændring i organisationsstrukturen og gå fra en landebaseret struktur i de fire nordiske lande til en ny, fælles nordisk struktur, Aller Media Nordic. Dag Sørsdahl blev sat i spidsen for at gennemføre dette. Denne ændring er nu velgennemført og i den forbindelse har Dag Sørsdahl efter dialog med bestyrelsen valgt at fratræde. Michael Aller tiltræder som ny adm. direktør for Aller Media Nordic A/S. Aller Media står solidt blandt de førende nordiske medieselskaber med en markant printposition og mange stærke mærkevarer. Det seneste år har koncernen intensiveret sin digitale satsning, hvilket har sikret nye positioner på de digitale flader. Med stærke nationale publikationer leverer Aller Media den bedste journalistik i Norden, båret frem af en udfordrerkultur og branchens dygtigste folk. ”Denne vigtige og krævende transformation, der inkluderer etableringen af et fælles nordisk lederteam og en opdateret strategi samt sa

Vi Elsker Serier løfter sløret for Danmarks nye kulturpris: Det Vi Elsker Prisen9.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Vi Elsker Serier er stolte af at kunne præsentere Danmarks nye kulturpris Det Vi Elsker Prisen, som ønsker at hylde fortællingerne, der samler os. Når Det Vi Elsker Prisen løber af stablen for første gang den 4. juni 2025 i Store VEGA, kan publikum se frem til en storslået aften i underholdningens tegn. Her vil aftenens vært Afshin Firouzi guide publikum gennem uddelingen af 11 priser på tværs af film, serier, tv, bøger og teater.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye