Aller Media

Nyt redaktørhold på MAD & BOLIG

Del
Mad & Bolig, der er Aller Medias største magasin, har henover sommeren fået ny chefredaktør hentet fra egne rækker og ny boligredaktør, som kommer fra Bo Bedre. Det nye hold skruer op for boligstoffet med flere sider og mere trendbåret indhold.

Ulla Johanne Johansson (41) tiltrådte som ny chefredaktør i maj i år og har pr. 1. august ansat Kasper Foged Rasmussen (44) som ny boligredaktør på Aller Medias største magasintitel Mad & Bolig. Det nye hold tager over efter Charlotte Riparbelli, som sidste år blev magasindirektør med overordnet ansvar for alle Aller Medias magasiner.

Ulla har siden 2011 været redaktionschef på Mad & Bolig. Før det har Ulla bl.a. været involveret i at omlægge printmedier til digitale medier, hun har været digital redaktør på et specialmagasin, nyhedsredaktør på Nyhedsavisen og livsstilsjournalist hos Berlingske Media.

Kasper Foged Rasmussen har en fortid hos konkurrenten Bo Bedre, hvor Kasper har været nyhedsredaktør i syv år samtidig med han havde et overordet ansvar for designstoffet på Costume Living og Nordic Living.

”Jeg er meget stolt over, at jeg har fået ansvaret for udviklingen af et af Danmarks stærkeste magasintitler, hvor ambitionsniveauet og kvaliteten af indholdet er meget højt. Det er et drømmejob fortsat at kunne samarbejde med nogle af Danmarks største talenter og med emner, som fylder meget i rigtig mange menneskers liv,” siger chefredaktør på Mad & Bolig Ulla Johanne Johansson.

Stærk platform for hele huset

I foråret oprettede Aller Media desuden en tværgående boligfagredaktion, som også er under ledelse af Ulla Johanne Johansson. Med den er Aller Medias samlede boligindhold blevet styrket takket være et tæt samarbejde på tværs af Aller Medias brands. Boligfagredaktion tager blandt andet aktivt del i udviklingen af kommercielle samarbejder på tværs af titler som FEMINA, Indret, Mad & Bolig og Isabellas.

”Mad & Boligs redaktion har en utrolig høj faglighed, som kun er blevet styrket med Kasper Foged Rasmussen på holdet. Udover at vi hele tiden skal have fingeren på pulsen og lave indhold af høj kvalitet, kommer vi til at udvikle Mad & Boligs kommercielle potentiale og styrke vores tilstedeværelse på de digitale platforme. Vi oplever en stigende efterspørgsel fra vores annoncører om indholdsdrevet annoncering inden for boligstoffet, og den proces sætter vi os gerne i spidsen af på tværs af hele huset,” siger Ulla Johanne Johansson.

Udover at være til stede på print og digitale platforme afholder Mad & Bolig også en årlig prisuddeling, der sætter spot på unge designere og bæredygtigt design i samarbejde med FSC Danmark.

Kontakter

Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85

Information om Aller Media

Aller Media
Aller Media
Havneholmen 33
1561 København V

http://aller.dk/

Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 70 % og ca. 1 mio magasinlæsere. I alt læser 2,3 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2 millioner bruger et af vores digitale universer.

Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland. 

Følg pressemeddelelser fra Aller Media

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aller Media

Her er prismodtagerne ved Det Vi Elsker Prisen 20254.6.2025 22:04:27 CEST | Pressemeddelelse

Onsdag den 4. juni var en bred vifte af morgendagens stjerner og garvede kræfter samlet i Store VEGA for at hylde fortællingerne, der samler os ved Det Vi Elsker Prisen 2025. Med 11 kategorier fordelt på tværs af film, serier, tv, bøger og teater afspejlede aftenens nominerede og prismodtagere ligeledes den alsidige kultur, der har inspireret og underholdt os det forgangne år. Holdene på og bag Pigen med nålen og Fuld af kærlighed kunne skåle en ekstra gang, da de hver modtog to priser ved Det Vi Elsker Prisen 2025.

Aller Media Nordic investerer i Aniara for at hjælpe forfattere ud over sprogbarrierer21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Aller Media Nordic har købt en minoritetsandel i Aniara, det svenske forlagsselskab, der hjælper forfattere med at nå nye læsere på tværs af sprogbarrierer. Investeringen på over 500.000 euro markerer begyndelsen på et partnerskab med potentiale for strategisk samarbejde, hvor forlagsarv møder innovation – med det fælles mål at gøre internationale bogmarkeder mere tilgængelige for forfattere.

Her er de nominerede til Det Vi Elsker Prisen i 20251.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

I dag kan Vi Elsker Serier offentliggøre, hvem der er nomineret til Danmarks nye kulturpris, hvor 11 priser på tværs af film, serier, tv, bøger og teater bliver uddelt for første gang. De nominerede spænder bredt fra toneangivende dokumentarer og rørende film til humoristiske serier, neglebidende krimier og store klassikere på de skrå brædder. Det Vi Elsker Prisen finder sted 4. juni 2025 i Store VEGA med vært Afshin Firouzi ved roret.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye