Egetæpper hædret for bæredygtighed

Mad & Bolig og FSC Danmark har i de sidste par år dannet fælles front for at finde Danmarks største talent inden for bæredygtigt design, og for første gang blev der med Mad & Boligs ærespris også uddelt en pris til de mere etablerede brands og producenter, som satser på bæredygtighed.
Talentpris til design- og arkitektstuderendeEfter en uges afstemning blandt Mad & Boligs læsere, blev det afgjort, at Mad & Boligs designpris 2015 går til Sigrún Perla Gísladóttir, som med sit design KUBBUR har skabt et alsidigt møbel. Det kan laves om til forskellige former alt efter behov som siddeplads til en eller to personer eller som bord. Ikke mindre end 100 designstuderende og 85 meget forskellige og smukke designs i FSC-certificeret træ var med i opløbet om at vinde prisen.

egetæpper går forrest
Mad & Boligs ny-indstiftede ærespris gik til egetæpper for at vise vejen inden for bæredygtig produktion. egetæpper, der blev grundlagt i 1938, har ifølge Mad & Boligs chefredaktør, Ulla Johanne Johansson gennemgået en forvandling fra lettere støvet til supertjekket, og virksomheden har i dag formået at skabe en skarp international designprofil, hvor bæredygtighed er tænkt ind i hele værdikæden.
”egetæpper går forrest som ansvarsfuld producent og har udover Cradle to Cradle-certificering opnået at blive CSR-certificeret, som den første tæppeproducent i verden. Et tydeligt bevis på, at egetæpper opfylder omfattende, internationale krav på CSR-området. Egetæpper sætter handling bag ordene, når de siger, at deres ambition er at være førende, både når det gælder menneskerettigheder, god forretningsetik og ansvarlighed. Noget, alle virksomheder kan lade sig inspirere af,” siger Ulla Johanne Johansson.
FDB-Møbler, WOUD, Carl Hansen & Søn og Makers With Agendas var også nomineret til Mad & Boligs ærespris.
I samarbejde med Mad & Bolig blev også FSC Design Award uddelt. Her var det et dommerpanel bestående af fire dommere inden for designbranchen, som skulle præmiere deres favorit-design blandt de knap 100 deltagere. Blandt de 10 finalister var det Thomas Bundgaard, der løb med prisen for sin sammenklappelige skammel/bord. Udover æren skal vinderen til foråret en tur til Bolivia og have indblik i bæredygtig produktion med materialer fra FSC-certificeret skov.
”Vi er utrolig glade for, at vi igennem samarbejdet med FSC Danmark og uddelingen af Mad & Boligs to priser er med til at fremme den bæredygtige dagsorden hos både designere, virksomheder og forbrugere. Det handler på den ene side om at få hele branchen til at tænke aktivt over deres materialevalg og på den anden side om få skabt et fokus hos forbrugerne på alle de lækre design, der bliver skabt i bæredygtige materialer,” siger Ulla Johanne Johansson, chefredaktør på Mad & Bolig.
Om FSC
FSC står for Forest Stewardship Council og er en global non-profit mærkningsordning til træ og papir. FSC-mærket sidder på produkter af træ fra bæredygtige skove, hvor dyr og planteliv bliver beskyttet, og de mennesker, der arbejder i skoven, får uddannelse, sikkerhedsudstyr og en ordentlig løn. Alle typer skov kan FSC-certificeres – lige fra nordiske nåleskove til tropiske regnskove.
Det danske kontor FSC Danmark står sammen med partnerne WWF Verdensnaturfonden og Verdens Skove bag konkurrencen, som Mad & Bolig er vært for. Læs mere på www.fsc.dk/designaward og på www.madogbolig.dk/designpris.
Prisuddelingen blev afholdt i Aller-huset i København den 19. november 2015.
Kontakter
Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder
Information om Aller Media
Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 70 % og ca. 1 mio magasinlæsere. I alt læser 2,3 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2 millioner bruger et af vores digitale universer.
Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
HULiGENNEM fejrer 1 års-fødselsdag: Fra idé til anerkendt børnemedie på rekordtid25.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
HULiGENNEM har fødselsdag og fejrer sit første år som det nyskabende danske lydunivers for børn i alderen 3-13 år. Redaktionen ser tilbage på et år, hvor HULiGENNEM er vokset i både ambition, publikum og kritisk anerkendelse.
Ny kampagne laver opråb til Techgiganterne12.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde er femina i Danmark, femina i Sverige og Kvinner og Klær i Norge gået sammen om en ny kampagne under navnet ’Smalgoritmen’. Kampagnen er et opråb til Techgiganterne og deres ansvar i forhold til at udsætte helt unge piger for uholdbare kropsidealer.
Ny undersøgelse: Hver fjerde danske, unge kvinde vil forsørges af deres partner11.11.2025 09:00:17 CET | Pressemeddelelse
Når man spørger, hvilke sociale forhold, der bekymrer de danske kvinder mest, ligger priser og leveomkostninger helt øverst, kun overhalet af frygten for krig og konflikt. Måske er det også derfor, at der hos kvinderne hersker et stort behov for både økonomisk kontrol og uafhængighed, og samtidigt et ønske om at have nogen at dele den økonomiske byrde med og blive forsørget. Det viser Aller Media Nordics nye kvindelivs-undersøgelse ”The Nordic Women Report”, hvor hver fjerde danske, unge kvinde (18-29 år) hemmeligt ønsker at blive forsøget af deres partner.
Aller Media Denmark og Ekstra Bladet indgår nyt samarbejde29.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media Denmark og Ekstra Bladet slår sig sammen om nyt digitalt samarbejde. Fremover kan alle Aller Media Denmarks Pling-abonnenter med fuld digital adgang også få adgang til Ekstra Bladets daglige e-avis sammen med alle Allers kendte titler samt tusinde andre magasiner og ugeblade fra ind- og udland.
Aller Media styrker sit nordiske samarbejde – etablerer fælles kommerciel organisation og tilføjer nyt forretningsområde15.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter halvandet år med en nordisk organisationsstruktur tager Aller Media nu næste skridt i sin udvikling. Fra den 1. oktober samles den kommercielle forretning i en fælles nordisk organisation med tre forretningsområder og flere støttefunktioner, der skal drive vækst, innovation og effektivt samarbejde på tværs af landegrænser. Der tilføjes desuden et helt nyt forretningsområde, Retail Media Business, der skal hjælpe virksomheder med at øge mulighederne inden for annoncesalg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


