
Skovvandring i Aars Skov: Kan EU redde skovene?

Verden har siden 1990 mistet over 420 millioner hektar skov. Det svarer til 10 procent af verdens skovareal. I kampen mod klimaforandringer spiller skoven en stor rolle. Den store fældning og afbrænding af særligt tropisk skov har udledt store mængder CO2 til atmosfæren, og den globale afskovning står for omkring 11 procent af de globale CO2-udledninger.
Konsekvenserne er også store for biodiversiteten i skovene, som 80 procent af jordens landlevende arter er afhængige af. I Danmark er skovene levested for mere end 60 procent af vores rødlistede dyre- og plantearter.
Med EU-Kommissionens nye EU-strategi for 2030 vil man forbedre skovenes størrelse og biodiversitet, bl.a. ved at plante mindst 3 milliarder træer inden 2030. Men strategien splitter EU-landene, hvor de lande med få træer har en stor interesse i, at EU-regler skal beskytte og bevare skovene, og de lande med store skovarealer har en mindre interesse i en fælles skovpolitik.
Hvilke konsekvenser har afskovningen for klimaet og biodiversiteten i EU? Bør træbiomasse stemples som vedvarende energikilde? Gør EU nok for at beskytte skovene?
Kom med på skovvandring i Aars Skov med skovfoged Erik Dalsgaard, skovekspert Anne-Sofie Sadolin Henningsen fra Verdens Skove og EU-ekspert Rasmus Nørlem Sørensen fra DEO. På skovvandringen vil vi høre om Aars Skov efterfulgt af en debat om EU’s skovpolitik.
Debatten er arrangeret af Demokrati i Europa Oplysningsforbundet (DEO) og Verdens Skove. Den foregår i Aars Skov den 5. marts 2022, 14.00-16.00, hvor vi mødes på p-pladsen på Svenstrupvej 7. Arrangementet er gratis, men det er nødvendigt at tilmelde sig. Læs mere og tilmeld dig her.
Kontakter
Tina MenselProjektleder
Tlf:23 63 26 66tina@deo.dkBilleder

Links
Information om DEO
DEO er et landsdækkende oplysningsforbund, som arbejder for demokrati i Europa. Vi er partipolitisk neutrale, men stiller kritiske spørgsmål og sætter problemer til debat. Vi arbejder for at engagere folk i EU-spørgsmål og søger at skabe rammerne for en levende og kvalificeret demokratisk debat.
DEO’s formål er at fremme debat og oplysning om Den Europæiske Union. Ud fra en demokratisk tankegang ønsker vi at aktivere flest mulige i en alsidig og fordomsfri debat om det europæiske samarbejdes indhold og rammer.
Følg pressemeddelelser fra DEO
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DEO
Værsgo’: Ekspertcitater om 50-året for dansk EU-medlemskab30.9.2022 15:51:31 CEST | Pressemeddelelse
På søndag den 2. oktober er det præcis 50 år siden, danskerne var til folkeafstemning om optagelse i det daværende EF. Debatten op til folkeafstemningen var benhård og ja- og nej-fløjen er siden stødt sammen ved otte yderligere folkeafstemninger. Læs mere fra EU-eksperterne bag ny bogudgivelse om 50-året her.
Prisuddeling: Mickey Gjerris* modtager Demokratistafetten på Grundlovsdag [klausuleret til 5/6]5.6.2022 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sanger og komiker Annika Aakjær modtog Ebbe Kløvedal Reichs Demokratistafet i 2021. På grundlovsdag giver hun stafetten videre til bioetiker og teolog Mickey Gjerris*, der får pligt til at løfte den demokratiske debat i det kommende år. Modtageren afsløres på grundlovsmødet i Vartov den 5. juni.
I dag afgøres forsvarsforbeholdets skæbne1.6.2022 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre årtier ser Danmark ud til at skifte EU-politisk kurs. Op til 4,25 millioner vælgere har mulighed for at stemme enten ja eller nej til afskaffelsen af forsvarsforbeholdet i dag. Valgdeltagelsen og de mange tvivlere er de to jokere i forhold til meningsmålingerne, der peger på et solidt ja.
DEO indtager Christiansborg med heldagskonference om Europas fremtid6.5.2022 11:04:08 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. maj debatterer vi Europas fremtid med politikere og landets skarpeste eksperter
Største oplysningsprojekt om forsvarsforbeholdet går i luften i dag5.5.2022 11:40:29 CEST | Pressemeddelelse
I dag den 4. maj lanceres oplysningsavisen om forsvarsforbeholdet på hjemmesiden www.eu-forbeholdet.dk. Avisen er politisk neutral og med en bevilling på 1,85 mio. kr. det absolut største oplysningsprojekt forud for folkeafstemningen. Bag projektet står OLFI, DEO, RIKO og Atlantsammenslutningen.