Hver tredje rejseskade skyldes corona

Alene på skader der skal behandles medicinsk på fx hospital eller hos en læge, er det ni ud af ti sager, der på den ene eller anden måde er relateret til coronasmitte. Det er højere end på noget andet tidspunkt de sidste to år, og vidner både om, at mange danskere har fundet rejselysten frem, men også at det stadig er vigtigt at tage corona seriøst.
”Det er voldsomt, hvor mange kunder der har kontaktet os med skader, der skyldes corona. Det er fx danskere, der er fanget med en positiv test før hjemrejse og derfor må indlogeres på isolationshotel og have booket nye flyafgange, rejsende der bliver syge på destinationen og skal have lægehjælp samt afbestilling på grund af coronasmitte før afrejse,” fortæller Henrik Iding, chef for Rejseskade i Gouda Rejseforsikring og Gjensidige.
Voldsom stigning i afbestilling af rejser
Hos Gouda Rejseforsikring oplever man desuden, at langt flere kunder har valgt at købe en afbestillingsforsikring og samtidig afbestiller en markant større andel af kunderne.
Det har samlet set har resulteret i en stigning på mange hundrede procent i udgifter til privatkundernes afbestillinger i 2022 i forhold til normalt i denne periode
”Den sidste måneds tid har været helt usædvanlig for os. Vi har aldrig før oplevet så mange kunder, der bliver nødt til at benytte afbestillingsforsikringen til en rejse. Det er heldigvis de færreste vi snakker med, der er decideret syge, men rigtig mange har fået positive tests, og det forhindrer dem i at rejse,” siger Henrik Iding, der generelt glæder sig over, at det ser ud til, at danskerne har husket både rejse- og afbestillingsforsikringen på turen til udlandet.
Stigningen i antal sager og udgifter er sandsynligvis et resultat af både lempede restriktioner, mere smitsomme, men mindre alvorlige, coronavarianter samt en stigende rejselyst blandt danskerne. Gjensidige og Gouda Rejseforsikring imødeser dog, at lavere smittetal og mere udbredt immunitet kan betyde, at danskerne inden længe kan rejse normalt igen.
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2020, mens forvaltningskapitalen udgjorde 118 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Til fare for medtrafikanter: Så mange biler kører rundt med glasskader i forruden6.5.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte danske bilist har indenfor de seneste to år kørt rundt med en glasskade i bilen i længere end en uge. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Flere vil rejse i Europa: Global usikkerhed påvirker danskernes ferieplaner1.5.2025 07:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Global usikkerhed er blevet en del af danskernes hverdag, og det får en betydning, når ferieglade danskere om kort tid rejser ud i verden på sommerferie. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring viser, at hver anden dansker ændrer rejsemønster på grund af den geopolitiske situation.
Skjulte farer i din hudpleje: Så mange danskere undlader at tjekke ingredienslisten23.4.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Hudirritation, allergiske reaktioner og hormonforstyrrelser. Det er nogle af de risici, du løber, hvis du ikke tjekker ingredienslisten på dine hudplejeprodukter. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser at 4 ud af 10 ikke undersøger indholdet af deres hudplejeprodukter inden brug.
Det flyder med skrald i vejkanten: Fire ud af ti danskere har set bilister smide affald ud af vinduet17.4.2025 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år ender tonsvis af affald i vejkanten, fordi bilister ikke gider bruge en skraldespand. Problemet er så omfattende, at fire ud af ti danskere det sidste år har oplevet bilister, der smider skrald ud af bilvinduet. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Hjælp fra YouTube: Sådan søger vi viden om renovering i hjemmet15.4.2025 07:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er blevet populært at lave forbedringer og renoveringer i hjemmet uden professionel hjælp. I stedet vælger en stor del af danskerne at finde råd og vejledning på sociale medier som Instagram og Youtube. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige og NRGi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum