Ny forskning: Udsatte unge får gavn af at være i naturen - hvis det gøres rigtigt
23.2.2022 09:50:47 CET | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse

Udsatte unge kan få stor gavn af at være i naturen. Og særligt hvis naturmødet rammesættes på den rigtige måde.
Det viser en ny forskningsrapport fra Center for Ungdomsforskning på Aalborg Universitet. Her har forskerne undersøgt mødet mellem natur og unge på kanten af samfundet i såkaldte naturintegrerede sociale indsatser.
Det er sociale eller pædagogiske indsatser, hvor en del af aktiviteterne forgår i naturen og er rettet mod unge, som befinder sig i udsatte positioner – for eksempel med mistrivsel, diagnoser, ensomhed, mobning, kriminalitet, misbrug og andre former for sårbarhed.
- Vores forskning viser blandt andet, at naturmøderne kan trække de unge væk fra en dagligdag, hvor de oplever ikke at slå til eller passe ind, og åbne deres øjne for, at de har ressourcer, som de ikke vidste, de besad. Det kan hjælpe dem i deres dagligdagsliv ved at styrke deres sociale relationer, trivsel og livsmestring, siger professor Niels Ulrik Sørensen fra Center for Ungdomsforskning.
Stort potentiale
Undersøgelsen følger fire sociale indsatser rettet mod unge, som alle har været en del af Natur til et godt liv-laboratoriet, som Bikubenfonden og Københavns Universitet har taget initiativ til. Laboratoriet samarbejder med en række partnere som kommuner, organisationer og forskere om at udvikle og kvalificere nye metoder i det natursociale arbejde med unge på kanten af samfundet. Her har forskerne deltaget i naturaktiviteterne og interviewet unge og fagprofessionelle i indsatserne.
Ud fra de unges fortællinger om naturmødet identificerer undersøgelsen seks særlige kvaliteter, som har vist sig at være definerende for de unges oplevelse af at være i naturen. Kvaliteterne tegner et billede af unges møder med naturen som både righoldige og mangfoldige. De har overskrifterne ’sammen,’ ’det vi bare gør,’ ’på opdagelse,’ ’åbne sanser,’ ’de store spørgsmål’ og ’food for thought.’
Samlet set peger undersøgelsen på, at de unges naturmøder er defineret ved at åbne og stimulere sanserne, ved at ritualer, rutiner og regler skaber struktur og forudsigelighed, og ved de unge er del af et fællesskab og kan gå på opdagelse sammen og hver for sig. De unge fortæller også om at tilegne sig nye færdigheder, få vækket deres videbegær og om, at der rejser sig store og vigtige refleksioner om deres eget liv og eksistens.
- Møderne med natur har et stort potentiale for at gøre en væsentlig forskel for de unge i indsatserne. Samtidig kan vi se i de unges fortællinger, at de her potentialer ikke altid forløses på en meningsfuld måde. Det kræver et systematisk og vedholdende arbejde af de fagprofessionelle i indsatserne at bringe kvaliteterne i spil. Det er ikke noget, der bare sker af sig selv, siger Anne Mette Winneche Nielsen, lektor ved Center for Ungdomsforskning.
Seks principper
På den baggrund formulerer forskerne seks principper for at forbedre natursociale indsatser.
Først og fremmest bør indsatserne rammesætte unges naturmøder ved at arbejde med flere og gerne alle kvaliteter. Herunder unges muligheder for at udvikle viden og evner til at begå sig i naturen. Det kan nemlig føje nye lag og facetter til de unges oplevelse af at være i naturen og også gøre dem mere hjemmevante.
De sociale indsatser bør også tænke naturmøderne sammen med indsatsen som helhed. Således bliver naturen ikke kun et frit og rekreativt rum, men også et rum der kan bidrage ind i den unges øvrige liv og hverdag. Det kan også hjælpe deltagerne med at fastholde og oversætte udbyttet af naturmøderne, når de bevæger sig fra en kontekst til en anden.
Undersøgelsen viser også at der er mange måder at gribe naturmøderne an på, og at den mangfoldighed er vigtig at fastholde. Slutteligt er naturmøderne også en oplagt mulighed for at åbne sig mod omverdenen – for eksempel ved at inkludere bæredygtighed og klima, der for mange unge er med til at sætte en dagsorden i ungdomslivet.
Hjælp til udsatte unge
Med undersøgelsen har det natursociale felt fået ny værdifuld viden om, hvordan naturintegrerede indsatser kan styrke arbejdet med at hjælpe unge på kanten, fortæller Caroline Vandt Madsen, projektleder på Natur til et godt liv i Bikubenfonden.
- Rapporten afliver myten om, at hvis vi blot sender unge udsatte ud i naturen så får de det automatisk bedre. Ja naturen rummer et stort potentiale for, at unge kan flytte sig igennem naturintegrerede indsatser. Men det sker langt fra altid. Mens nogle unge fordyber sig i naturen, føler andre unge sig fortabt og på vildspor, fordi vi voksne ikke har gennemtænkt naturmøderne og sammenhængen til den øvrige indsats godt nok. Det er en vigtig læring, som viser, hvorfor der er behov for, at vi i fællesskab får udviklet og styrket det her felt til gavn for unge på kanten, siger Caroline Vandt Madsen.
Kontakter
Professor Niels Ulrik Sørensen, Center for Ungdomsforskning. Tlf.: 2384 6031, mail: nielsus@hum.aau.dk
Lektor Anne Mette Winneche Nielsen, Center for Ungdomsforskning. Tlf.: 5056 6124, mail: amwn@hum.aau.dk
Chef for Public Affairs og Kommunikation på det sociale område, Marie Andergren, Bikubenfonden. Tlf.: 2491 5652
Jane Grønning Johansen, journalist ved Aalborg Universitet. Tlf. +45 9356 2377, janegj@adm.aau.dk
Billeder
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Atrieflimren rammer langt flere danskere frem mod 20409.4.2026 06:06:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Aalborg Universitet viser, at antallet af danskere, der lever med atrieflimren, forventes at stige med 100.000 personer svarende til over 50 procent frem mod 2040. Stigningen vil øge presset på forebyggelse, udredning og behandling i sundhedsvæsenet betydeligt.
Unge på erhvervsuddannelserne skal guides bedre – forskere fra Aalborg Universitet lancerer 10 bud for god oplæring7.4.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse fra Aalborg Universitet har fundet en overset årsag til det store frafald på erhvervsuddannelserne: De unge har svært ved at få deres ungdomsliv til at hænge sammen med at have en læreplads. På den baggrund har forskerne udarbejdet en række råd, som er henvendt til både virksomheder og institutioner med lærlinge og elever.
Aalborg Universitet vil sende robot til Månen4.4.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk robotteknologi skal til Månen. Aalborg Universitet udvikler selvkørende robot, der skal udforske Månens ressourcer og støtte fremtidige baser.
Industriaffald blev til prisvindende design: Åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder31.3.2026 07:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over 1 mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig, viser et stort projekt fra Aalborg Universitet.
Danske forskere modtager 38 mio. kr. til forskning i, hvordan Crohns sygdom opstår30.3.2026 07:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet har modtaget en millionbevilling fra Helmsley Charitable Trust til at gennemføre en undersøgelse af de tidlige stadier af Crohns sygdom. Med afsæt i danske sundhedsdata og biobankprøver er målet at identificere de tidligste forandringer i kroppen og bidrage til, at sygdommen på sigt kan forebygges.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

