Aalborg Universitet

Industriaffald blev til prisvindende design: Åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

31.3.2026 07:12:00 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse

Del

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over 1 mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig, viser et stort projekt fra Aalborg Universitet.

Designeren Mikkel Huse med det prisvindende design fra virksomheden Dampa, der producerer metalbaserede akustiklofter.
Designeren Mikkel Huse med det prisvindende design fra virksomheden Dampa, der producerer metalbaserede akustiklofter. Foto: Dampa

Over 100 affaldscontainere.

Så mange har forskere fra Aalborg Universitet undersøgt i projektet ReshapeWaste for at kortlægge, hvad danske produktionsvirksomheder smider ud. Resultatet var ikke overraskende i forhold til mængderne – men kvaliteten af de kasserede materialer kom bag på alle.

"Vi vidste godt, at mængderne af restmaterialer ville være store, for det findes der data på. Men at kvaliteten af det industrien kasserer i dag, var så god – var mildest talt chokerende", siger Linda Nhu Laursen, forskningsleder på Aalborg Universitet.

Buler blev til prisvindende bølger

Det har man også fundet ud af hos Tommerup-virksomheden Dampa, der til daglig arbejder med metalbaserede akustiklofter, hvor selv små kosmetiske fejl som buler eller ridser betyder, at pladerne kasseres og normalt ikke kan komme retur i produktionen.

I ReshapeWaste-projektet blev Dampa koblet sammen med en designer, der valgte at gå med bulerne i stedet for at skjule dem. Ved hjælp af en specialudviklet 3D-printet presseform blev de tidligere skrotplader støbt om til bølgende loftkassetter med et markant og organisk udtryk – et design, der nu har vundet den internationale ”iF Design Award”.

"Det færdige resultat viser på smukkeste vis, hvordan mindre skader kan forvandles til en æstetisk kvalitet. I stedet for at skjule eller kassere materialet bliver bulerne en aktiv del af designet," siger Lone Rold, projekt- og arkitektrådgiver hos Dampa.

Behov for nye værdikæder

ReshapeWaste-projektet afslørede også et hul i markedet og peger på et strukturelt behov: Hvis vi som et mere bæredygtigt samfund skal udnytte potentialet i virksomhedernes kasserede materialer, kræver det nye typer virksomheder, der kan håndtere logistik, sortering og forarbejdning – og stærke lokale værdikæder, der kan sikre, at materialerne bliver sat i spil.

"Når restmaterialer skal blive til nye produkter, er partnerskaber helt afgørende. Vi ser de bedste resultater, når affaldsejeren, en bearbejdningspartner, en designer og en aftager kobles i en lokal værdikæde. Det minimerer logistik, øger kvaliteten og gør de cirkulære løsninger forretningsdygtige", siger Lene Filtenborg Buhl Kejser, der har været projektleder på ReshapeWaste.

Reshape to zero

Der er allerede et nyt og endnu større genanvendelsesprojekt i gang for forskningsgruppen på Aalborg Universitet.

Projektet hedder ZeroWaste, og denne gang handler det om at kortlægge affald fra hele 500 industrivirksomheder. Ikke kun for at måle mængderne, men for at forstå de virkelige årsager bag spildet.

”Målet er ikke bare at reducere affald, men at udvikle viden om radikalt bedre produkter og forretningsmodeller, der giver virksomhederne en reel konkurrencefordel i en zero waste-fremtid”, siger Linda Nhu Laursen.

Fakta om ReshapeWaste

  • Det 2-årige projekt har gennemført 20 designeksperimenter i danske produktionsvirksomheder og udviklet 21 prototyper baseret på restmaterialer.
  • Over 100 containere er blevet undersøgt for at kortlægge affaldsstrømme. I Danmark bliver der årligt kasseret over 1 mio. tons industriaffald.
  • Resultaterne er samlet i bogen ”Sans for ressourcer – 7 designeksperimenter med restmaterialer”.
  • ReshapeWaste erstattes nu af projekt ZeroWaste, der skal hjælpe 500 danske virksomheder med at reducere eller eliminere deres affald gennem nye cirkulære værdikæder.
  • Læs mere om det projekt her: https://www.0waste.dk/
  • For yderligere information om ReshapeWaste: https://www.en.create.aau.dk/research/research-groups/design-lab/projects/reshapewaste

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Eksempel på bulede loftspaneler, der tidligere blot blev kasseret.
Eksempel på bulede loftspaneler, der tidligere blot blev kasseret.
Foto: Dampa
Download
Mikkel Huse lægger det bulede panel i støbeformen, som han selv har designet.
Mikkel Huse lægger det bulede panel i støbeformen, som han selv har designet.
Foto: Dampa
Download
Bølger i stedet for buler.
Bølger i stedet for buler.
Foto: Dampa
Download
Linda Nhu Laursen, forskningsleder, AAU Design Lab.
Linda Nhu Laursen, forskningsleder, AAU Design Lab.
Foto: Frederik Kiersgaard Lund, Aalborg Universitet
Download

Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye