ROMUROMU

Vilde konger og varm kakao på Lejre Museum i vinterferien

Del
Lejre Museum inviterer indenfor i uge 7 til ’Konger og Kakao’ – en smags- og fortællingsoplevelse for børnefamilier om de sagnomspundne Skjoldunger og de mytiske guder fra Asgård. Museet er naturligvis også åbent for almindelige besøg
Både bjørnekæber og brave mænd, vilde konge og varm kakao er en del af oplevelsen, når Lejre Museum inviterer børnefamilierne ind i vinterferien. Foto: ROMU.
Både bjørnekæber og brave mænd, vilde konge og varm kakao er en del af oplevelsen, når Lejre Museum inviterer børnefamilierne ind i vinterferien. Foto: ROMU.

Både tirsdag og torsdag i vinterferien i uge 7 kan børn og deres voksne være med, når Lejre Museum gør museumsudstillingen levende gennem dens skatte og skjulte fortællinger.

På en tur gennem udstillingen vil rummet blive fyldt med fortællinger om guder, helte og konger som for eksempel Kong Skjold, der er Skjoldungernes navnefader, og der vil være mulighed for at komme i audiens hos selveste gudernes konge på hans trone.

Før og efter turen i udstillingen byder museet på en kop kakao, der kan give varmen i vinterfrosten.

”Det sagnrige univers, vi har i Lejre, er så spækfyldt med spændende fortællinger og myter, at de burde være kendt af alle. Vi har oven i købet, lige her i ”kongerigets vugge”, en række rige arkæologiske fund, der samtidig er med til at fortælle de sjove historier på en helt speciel måde. Derfor bliver ’Konger og Kakao’ en sjov oplevelse på museet for alle der interesserer sig bare en smule for vikinger eller nordiske guder”, Søren Stegger Søndergaard, Lejre Museum.

Hvis vejret ikke er alt for trist, bliver der efter turen i udstillingen, mulighed for en guidet tur til et af Lejres fortidsmonumenter i det historiske landskab.

Anbefalet aldersgruppe: 7-12 år.

Tid, pris og sted

22. og 24. februar kl. 11:30-13:00

Voksne: 60kr og børn og unge under 18: 30kr

Billetter købes via billetto.dk

Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre

Din foredragsbillet gælder også som entrébillet til udstillingen samme dag.

Åbningstider i vinterferien

Man kan naturligvis også opleve udstillingen på egen hånd som et almindeligt museumsbesøg – uanset alder. I både uge 7 og 8 har Lejre Museum åbent mandag-søndag kl. 11-16

Kontakter

Billeder

Både bjørnekæber og brave mænd, vilde konge og varm kakao er en del af oplevelsen, når Lejre Museum inviterer børnefamilierne ind i vinterferien. Foto: ROMU.
Både bjørnekæber og brave mænd, vilde konge og varm kakao er en del af oplevelsen, når Lejre Museum inviterer børnefamilierne ind i vinterferien. Foto: ROMU.
Download

Links

Information om ROMU

ROMU
ROMU
Sankt Ols Stræde 3
4000 Roskilde

+45 46 31 65 00https://romu.dk/

ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.

ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.

Følg pressemeddelelser fra ROMU

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra ROMU

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye