Julegaver på vej til beboere på plejehjem

Lida og Oskar Nielsens Fond forsøder igen julen med en flot julegave til hver enkelt beboer på Esbjerg Kommunes plejehjem.
- Julen er hjerternes fest og en tid, hvor vi tænker ekstra meget på hinanden. Derfor vil vi også gerne i år give beboere på alle plejehjem i Esbjerg Kommune en julegave og på den måde være med til at glæde de ældre på plejehjemmene, siger Ove Brinck Sørensen fra Lida og Oskar Nielsens Fond.
Formand for Sundhed & Omsorgsudvalget i Esbjerg Kommune, Olfert Krog, glæder sig på beboernes vegne over gaverne fra fonden:
- Jeg vil gerne sige en stor tak til Lida og Oskar Nielsens Fond, som også i år har valgt at glæde beboerne på alle vores plejehjem med en julegave. Det sætter vi stor pris på. Gaven er et lyspunkt, som er med til at skabe ekstra livskvalitet for de ældre på plejehjemmene. Det er samtidig et rigtigt godt eksempel på, hvordan vi sammen med borgere, frivillige, fonde og andre samarbejdspartnere skaber rammerne for det gode liv her i vores kommune, siger formand for Sundhed & Omsorgsudvalget, Olfert Krog.
Ove Brinck Sørensen og Nina Bosé Bojsen fra Lida og Oskar Nielsens Fond overrækker de første julegaver på plejehjemmet Hedelund i dag, fredag den 17. december 2021. Overrækkelsen af gaver sker ved en lille højtidelighed, som holdes lukket, kun for plejehjemmets beboere.
Kontakter
Olfert Krog, formand for Sundhed & Omsorgsudvalget, Esbjerg Kommune, tlf. 29 88 01 45
Arne Nikolajsen, direktør, Fritid Sundhed & Omsorg, Esbjerg Kommune,
tlf. 23 47 71 28
Ove Brinck Sørensen, Lida og Oskar Nielsens Fond, tlf. 40 25 69 11
Billeder

Links
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Tryg festuge for alle: Nyt samarbejde rækker ud til forældrene11.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge nærmer sig med hastige skridt og inviterer hele byen til fest, musik og fællesskab. Særligt de to ungeaftener tiltrækker mange unge gæster, og netop derfor har festugen, SSP, Syd- og Sønderjyllands Politi og Natteravnene indgået et nyt samarbejde for at sikre en god festuge for alle.
Esbjerg Festuge er klar til start: Næsten 200 events og én kæmpe fest venter!10.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Esbjerg Festuge 2025 løber af stablen fra den 13. til 21. juni, bliver byen endnu engang fyldt med liv, latter og oplevelser i alle afskygninger. I år byder festugen på næsten 200 events spredt over ni festlige dage, hvor både byens borgere og besøgende inviteres til at gå på opdagelse i musik, mad, teater, cirkus, børneaktiviteter og meget mere.
Stor lokal opbakning til Royal Run 2025 i Ribe6.6.2025 14:39:24 CEST | Pressemeddelelse
Foreninger, frivillige og det lokale erhvervsliv spiller alle positivt med, når Royal Run i Ribe løber af stablen den 9. juni 2025. Uden dem ville det ikke være muligt at gennemføre den store royale folkefest.
Flere skal bevæge sig mere – også efter årets Royal Run – derfor søger Esbjerg Kommune nu en Royal Run-bevægelsesmedarbejder6.6.2025 12:44:20 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune søger i samarbejde med Royal Run en bevægelsesmedarbejder, som skal få flere mennesker i bevægelse og samtidig være med til at skabe stærkere motionsfællesskaber i Esbjerg Kommune.
Invitation til pressen: Hvordan ser fremtiden ud efter fire års frihedsforsøg i folkeskolen?6.6.2025 11:57:42 CEST | Pressemeddelelse
Børn & Skoleudvalget i Esbjerg Kommune inviterer til en konference onsdag den 11. juni 2025 kl. 10.00-13.00 i Musikhuset Esbjerg. Her deles viden, erfaringer og fremtidsperspektiver efter fire års frihedsforsøg for folkeskolerne. Pressen er velkommen til at deltage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum