Invitation til pressen: Hvordan ser fremtiden ud efter fire års frihedsforsøg i folkeskolen?
Børn & Skoleudvalget i Esbjerg Kommune inviterer til en konference onsdag den 11. juni 2025 kl. 10.00-13.00 i Musikhuset Esbjerg. Her deles viden, erfaringer og fremtidsperspektiver efter fire års frihedsforsøg for folkeskolerne. Pressen er velkommen til at deltage.

Onsdag den 11. juni 2025 kl. 10.00-13.00 åbnes dørene i Musikhuset Esbjerg, Havnegade 18, 6700 Esbjerg, til en spændende konference, som søger at besvare spørgsmålet: Hvordan ser fremtiden ud efter fire års frihedsforsøg i folkeskolen?
Her deles viden og erfaringer fra forsøget, hvor folkeskolerne i Esbjerg Kommune gennem fire år blev sat mest muligt fri fra regler og rammer til selv at udvikle en bedre skole.
På konferencen vil der bl.a. blive fremlagt evalueringsresultater fra Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd (VIVE), fra konsulentvirksomheden Ineva og PHD-forskning fra Lykke Mose. Med afsæt heri stilles der på konferencen skarpt på mulighederne for at udvikle den politiske, administrative og faglige ledelse af de kommunale opgaver med henblik på at styrke og videreudvikle de kommunale velfærdsområder.
Pressen er meget velkommen til at deltage i konferencen, der henvender sig til medlemmer af Esbjerg byråd, politikere, forvaltningsmedarbejdere såvel som øvrige interesserede i andre kommuner, KL, faglige organisationer m.v.
Kontakter
Jørgen Borg, ledelseskonsulent, Børn & Kultur, Esbjerg Kommune, tlf. 20 13 02 16
Billeder

Links
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Stor lokal opbakning til Royal Run 2025 i Ribe6.6.2025 14:39:24 CEST | Pressemeddelelse
Foreninger, frivillige og det lokale erhvervsliv spiller alle positivt med, når Royal Run i Ribe løber af stablen den 9. juni 2025. Uden dem ville det ikke være muligt at gennemføre den store royale folkefest.
Flere skal bevæge sig mere – også efter årets Royal Run – derfor søger Esbjerg Kommune nu en Royal Run-bevægelsesmedarbejder6.6.2025 12:44:20 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune søger i samarbejde med Royal Run en bevægelsesmedarbejder, som skal få flere mennesker i bevægelse og samtidig være med til at skabe stærkere motionsfællesskaber i Esbjerg Kommune.
Esbjerg Kommune ansætter ny pårørendevejleder4.6.2025 15:23:29 CEST | Pressemeddelelse
En ny pårørendevejleder, Marianne Ulsøe, er klar til at støtte og guide alle pårørende, hvad enten man har brug for en samtale om livet som pårørende eller f.eks. ønsker hjælp til at navigere rundt i de mange tilbud på tværs af kommunen og tilbud fra foreninger og frivillige organisationer.
Aqtiv - havbad og vandsport er nu klar til indvielse4.6.2025 09:29:56 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 7. juni kl. 11.00 – 13.30 bliver en festdag på Esbjerg Strand. Her er alle velkomne, når Aqtiv – Esbjergs fantastiske nye samlingssted for havbad og vandsport - officielt indvies. Dagen byder bl.a. på mulighed for at prøve masser af sjove aktiviteter sammen med lokale foreninger.
Sommertrafik i Ribe: Skiltning tilpasses3.6.2025 09:50:00 CEST | Pressemeddelelse
I seks uger hen over sommeren gennemfører Esbjerg Kommune en særlig trafikindsats i Ribe. Nu ændres budskaberne på skiltene, men intentionen er den samme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum