Røde Kors mangler fortsat julehjælp til 5.100 familier
16.12.2021 06:30:00 CET | Røde Kors | Pressemeddelelse

Med kun lidt over en uge til juleaften, mangler Røde Kors fortsat penge til at kunne sikre julehjælp til 5.100 af de udsatte familier, der har bedt Røde Kors om hjælp til at fejre jul.
I år har 15.000 udsatte familier og børn bedt Røde Kors om julehjælp, og det er 1.700 flere familier end sidste år.
I Røde Kors er generalsekretær Anders Ladekarl glad for den opbakning, der allerede har sikret julehjælp til mange familier. Men han understreger også, at der er i den grad, er brug for hjælp, hvis vi sammen skal komme i mål inden jul:
”Lige nu er behovet desværre større, end der er midler. Vi vil gerne sikre, at alle familier kan få en glædelig jul, hvor de kan lægge bekymringerne fra sig for en stund og bare nyde det fællesskab, julen er, på lige fod med alle os andre. Og det kræver, at vi sammen kommer helt i mål,” siger Anders Ladekarl.
Ingen børn skal stå uden for fællesskabet
Alt for mange familier har ikke råd og overskud til at fejre den jul, vi andre tager for givet. De står uden for det fællesskab, vi andre deler i julen, når de må undvære juletræ, julemiddag og gaver.
Røde Kors’ julehjælp er derfor et vigtigt lyspunkt i en trængt hverdag – særligt i en tid på året, hvor bekymringerne i høj grad kan fylde.
”Jeg tror, vi alle sammen kan sætte os ind i, hvor svært det må være for mor og far, når de ikke kan give deres børn den jul, som så mange af os andre fejrer. Ligesom de fleste kan forstå, hvordan et barn kan stå uden for med ondt i maven og kigge ind på venner og klassekammerater, der har nissevenner, pakkekalendere og store familiefester i juledagene. Vi skal sørge for, at ingen børn står uden for,” siger Anders Ladekarl, generalsekretær i Røde Kors.
Støtte til udsatte familier – også efter jul
Røde Kors’ julehjælp er også en vigtig døråbner ind til en mere langvarig støtte til udsatte familier og deres børn, når hverdagen vender tilbage. Julehjælpen bliver således en invitation ind i Røde Kors’ familieaktiviteter som familienetværk, ferielejre, lektiehjælp og meget andet.
Alt sammen aktiviteter, der skal hjælpe familierne med at danne netværk hinanden imellem, støtte dem i deres hverdag som familie og give dem mulighed for gode og meningsfyldte oplevelser.
Læs mere om Røde Kors’ julehjælp og muligheden for at støtte på rødekors.dk/jul
Fakta om Røde Kors’ julehjælp
- 15.000 familier har efterspurgt julehjælp hos Røde Kors i år.
- Julehjælpen varierer fra afdeling til afdeling, men består hovedsageligt af et gavekort til COOP på en værdi af 800 kr. eller en julekurv med lækre julevarer.
- I 2020 uddelte Røde Kors julehjælp til 13.300 familier.
Nøgleord
Kontakter
For henvendelser kontakt Røde Kors’ pressetelefon:
3529 9699
Røde Kors.dk/presse
Billeder

Information om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Populær Røde Kors pop up-butik i Bruuns Galleri flytter til nye lokaler13.4.2026 12:30:42 CEST | Pressemeddelelse
Den populære pop up-genbrugsbutik fra Røde Kors i Bruuns Galleri rykker tirsdag den 21. april 2026 til nye lokaler i centeret. Butikken flytter fra stueplan til 1. sal, hvor den fremover får Neye som nabo
Jeanett og hendes sønner kåret som Årets Førstehjælpere 202610.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag aften kårede Røde Kors Jeanett og sønnerne, Bjarke og Thorbjørn, til Årets Førstehjælpere 2026, efter de sidste sommer reddede livet på John ved at stoppe en livstruende blødning under et vinduesskifte.
Presseinvitation til åbning af udstilling og fejring af Røde Kors i Danmarks 150 års jubilæum 24. april9.4.2026 15:45:32 CEST | Presseinvitation
Røde Kors i Danmark fylder 150 år og fejrer åbning af jubilæumsudstilling sammen med H.M. Kong Frederik 10.
Frivillige guider skal skabe tryghed på MarselisborgCentret30.3.2026 12:44:39 CEST | Pressemeddelelse
Røde Kors’ frivillige guider kendes i dag fra hospitalerne – men nu rykker indsatsen for første gang også ind på et sundheds- og rehabiliteringscenter i Aarhus. Fra den 7. april står frivillige guider klar på MarselisborgCentret, hvor de skal skabe tryghed og overblik for besøgende og pårørende.
12-årige Hugo løb fra dør til dør for at redde sin far – nu er han finalist til Årets Førstehjælper 202620.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Hugo Hansen er blandt de tre finalister til Årets Førstehjælper 2026, efter han reddede sin far fra hjertestop under en familieferie i Nordjylland. Hvert år uddeles prisen af Røde Kors som hylder de personer, der tør at træde til, og har ydet livreddende førstehjælp.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
