Kontorlokaler går som varmt brød
Både kontorejendomme, udlejningsboliger og industrilokaler forventes det næste år at gå som varmt brød - ejendomsværdi, udlejning og markedsleje vil stige. Det fremgår af EjendomDanmarks nye undersøgelse, der afdækker branchens forventninger.
Stor efterspørgsel på kontor
Særligt kontor har i de seneste par år været et fokusområde i takt med, at corona indbød til flere dage på hjemmekontoret. Men det har tilsyneladende ikke smittet negativt af på efterspørgslen på kontorarealer. Tomgangen falder fortsat, og ejendomsbranchen forventer, at der også fremover vil blive rift om kontorejendommene og stadig færre kontorlokaler at vælge mellem.
”Hjemmearbejde dominerer ikke udlejningsmarkedet for kontor, hvor der stadig er en rigtig god afsætning. Efterspørgslen går særligt på kontorer, der tilbyder fleksible kontorarbejdspladser, mindre mødelokaler til at afholde onlinemøder og indbydende, moderne rammer,” siger Morten Marott Larsen, underdirektør i EjendomDanmark.
Faktisk har branchen ikke haft højere forventninger til kontor de seneste to år. Vurderingen er, at både markedslejen og den stigende ejendomsværdi for kontor vil stige.
Overordnet positiv fremgang
Branchen har også de positive briller på, når det gælder udviklingen for bolig og industri. Butik er det segment, branchen forventer sig mindst af. Der er stadig negative forventninger til særligt ejendomsværdi og markedsleje, men også til udlejningsprocenten.
”Udfordringer med restriktioner og en stigende onlinehandel spiller stadig ind på butik, men branchen er ikke så sortseende, som de har været. Selvom forventningerne ikke er høje, så bevæger de sig også her i den rigtige retning,” siger Morten Marott Larsen.
Et fald i totalt afkast
På trods af de positive takter vurderer branchen, at det totale afkast vil falde de kommende år. Afkastet har ellers ligget nogenlunde stabilt på seks procent de seneste seks år, men forventes at falde til 5,8 procent i 2021 og yderligere frem mod 2023. Et fald fra 6 til 5,8 procent vil svare til et tab på to milliarder.
”Det forventes, at ejendommene stiger i værdi, men ikke så hastigt som de seneste par år. Hvis indtjeningen ikke vokser lige så stærkt som ejendomsværdierne, så kan det totale afkast falde,” uddyber Morten Marott Larsen.
Kontakter
Stine Rud SkovKommunikationskonsulent
Tlf:50512885sts@ejd.dkMorten Marott LarsenUnderdirektør, økonomi
Tlf:28455651mml@ejd.dkVedhæftede filer
Information om EjendomDanmark
EjendomDanmark er erhvervsorganisationen for ejere, udlejere og administratorer af fast ejendom i Danmark. Organisationen repræsenterer ca. 85 % af det professionelle ejendomsmarked, som understøtter flere end 130.000 arbejdspladser i Danmark og bidrager til BNP med 140 mia. kr. om året. Vores medlemmer er blandt andet pensionskasser, ejendomsselskaber, ejendomsadministratorer, grundejerforeninger, forsikringsselskaber og pengeinstitutter, fonde, advokater, ejendomsmæglere samt entreprenører, arkitekter og ingeniører.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Mød EjendomDanmarks nye bestyrelse24.4.2025 14:36:10 CEST | Pressemeddelelse
På årets generalforsamling har EjendomDanmarks medlemmer netop valgt nye medlemmer til hovedbestyrelsen. Den består fortsat af en kombination af erfarne og nye kræfter, der tilsammen afspejler branchens bredde og stærke faglighed.
Ny kampagne sætter fokus på ejendomsbranchens bidrag og værdi23.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark lancerer nu en ny kampagne, der af flere rul i 2025 vil sætte fokus på den store værdi, som ejendomsbranchen skaber for samfundet.
6 måder at sikre flere boliger i byen11.4.2025 10:03:44 CEST | Pressemeddelelse
Der mangler boliger i de største byer, men der kan gøres noget for at sikre, at der kommer flere til. EjendomDanmark kommer her med seks konkrete bud, der kan øge udbuddet af boliger.
Lempelse af pengetanksreglen markerer en stor sejr for ejendomsbranchen8.4.2025 14:18:12 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en lovændring, der ligestiller familieejede ejendomsvirksomheder med andre familieejede virksomheder ved generationsskifte. Det er en stor sejr, lyder det fra EjendomDanmark.
EjendomDanmark: Positivt at erhvervslivets behov får større plads i ny uddannelsesaftale26.3.2025 16:05:24 CET | Pressemeddelelse
EjendomDanmark hilser ny uddannelsesaftale velkommen og vil bidrage med input fra branchen til at sikre relevante og praksisnære uddannelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum