Håb for jaguarer, aber og papegøjer i Brasiliens regnskov: DANSKE MEJERIER SIGER STOP FOR REGNSKOVSRYDNING

De danske forbrugere, der ikke vil medvirke til afbrænding af dyrebar natur i de brasilianske regnskove, får nu et mere dyre- og klimavenligt valg, når de køber mælk og andre mejeriprodukter.
Mejerierne Thise, Naturmælk og Øllingegård, hvis mælk, smør, ost og yoghurt kan købes i næsten alle større supermarkedskæder, vil ikke længere medvirke til at jaguarer, papegøjer og myreslugere mister deres hjem, når de brasilianske regnskove i Amazonas, Cerrado og Pantanal ryddes for at dyrke soja-foder til malkekvæg (og grise) i Danmark og resten af Europa.
“Det er stærkt, at danske firmaer nu tager førertrøjen på, og som sådan er med til at sætte fokus på den destruktive soja-import, der forvandler Brasiliens regnskove til golde marker. Det har kæmpemæssig betydning som signal til hele branchen,” siger Esben Sloth, kampagnechef i World Animal Protection DK.
Den globale dyreorganisation har for nyligt sendt støtte til brandbekæmpelse samt oprettelse af dyre-redningsstationer til Pantanal, der er en del af Brasiliens regnskove.
Området er verdens største tropiske vådområde, og er aktuelt truet af et stigende antal brande, der påsættes af lokale, der samarbejder med internationale firmaer, som investerer i regnskovsrydning. Skoven ryddes for at dyrke soja, der ender i USA og Europa som foder til landbrugsdyr.
Og sojaproduktionen er ikke alene fatal for mennesker og dyr i regnskovene, men også for klimaet.
Thise skriver på deres hjemmeside, at alt efter opgørelsesmetode, svarer klimabelastningen fra importeret soja til en tredjedel af det danske landbrugs samlede udledninger af drivhusgasser:
“Så det bedste bidrag vi kan komme med er, at vi kan være med til at stoppe efterspørgslen på soja, for så har de ingen undskyldning for at fælde mere regnskov. Vi kan ikke holde til at inddrage mere natur i vores landbrugsproduktion, så nu må det altså være slut,” siger Thises direktør, Poul Pedersen, til World Animal Protection.
Thise har netop fremrykket slutdatoen for soja-stoppet, så de ligesom deres kolleger, Naturmælk i Sønderjylland, og det nordsjællandske mejeri, Øllingegård, stopper brugen af importeret soja allerede fra 2022.
Og det er på høje tid, at også det industrielle landbrug påtager sig deres del af ansvaret for den destruktion af regnskoven, som er direkte forbundet med vores forbrug og madvaner, mener Esben Sloth fra World Animal Protection:
“Alene sidste år, forsvandt et område i Pantanal, der svarer til Danmarks samlede areal, og nye brande truer de resterende områder, hvor hundredetusinder af dyr og mennesker er i overhængende fare for at miste deres levesteder.”
Nøgleord
Kontakter
Kenan SeebergPresseansvarlig
Tlf:+45 21731722kenanseeberg@worldanimalprotection.dkBilleder
Information om World Animal Protection Danmark

Amagertorv 29, 2.
1160 København K
https://www.worldanimalprotection.dk/
Om World Animal Protection:
WAP Danmark er en del af den globale organisation, World Animal Protection International, der har hovedkontor i London og afdelinger i blandt andet USA, Thailand, Australien, Canada, Brasilien, Holland, Kina og Indien.
World Animal Protection opererer i mere end 50 lande, og har status som højeste rådgiver for FN og rådgiver i Europarådet.
Følg pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Ny undersøgelse: Dyreunderholdning kan koste kunder for TUI9.5.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Rejsebranchen skal have styr på det moralske kompas i fremtiden: Ny opinions-undersøgelse viser, at det kan koste TUI dyrt, hvis de fortsat sælger billetter til delfinshows på danskernes foretrukne rejsemål.
Facebook belønner brutal dyremishandling4.4.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Den sociale mediegigant, Meta, der blandt andet ejer Facebook, vil ikke fjerne videoer, der viser hundredevis af grove overgreb på forsvarsløse abe-unger. Facebook belønner til gengæld dyremishandlerne for at skabe øget internet-trafik.
Bodil-nomineret skuespiller vil kæmpe for dyrene21.3.2025 06:00:00 CET | Nyhed
Når Sebastian Bull ikke er på arbejde foran kameraerne, er det dyrene og naturen, han brænder for.
Højgravid spækhugger udnyttes til shows21.2.2025 15:01:12 CET | Nyhed
Spækhuggeren Morgan blev reddet for at blive genudsat i naturen – men er endt i en pengemaskine, hvor hun skal føde nye showdyr til Loro Parques kontroversielle shows.
Fra ét helvede til et andet: Franske spækhuggere sendes til Spanien5.2.2025 06:00:00 CET | Nyhed
To spækhuggerne fra det lukkede franske delfinarium Marineland, bliver efter al sandsynlighed solgt videre til den berygtede turistattraktion Loro Parque på Tenerife - i stedet for at blive sat fri i canadisk hav-reservat. 'Skandale', siger World Animal Protection DK.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum