FOA kalder Borgen: Tag jer nu sammen!
Velfærdsloven hænger i en tynd tråd. Regeringen har ikke et bredt flertal bag sig, når loven i morgen skal førstebehandles i folketinget. Det står klart efter finansminister Nicolai Wammens pressemøde onsdag eftermiddag. Venstre valgte tidligere at trække stikket trods det såkaldte velfærdsløfte fra valgkampen 2019 og nu ser det ud til, at de radikale også er på vej ud af kampen.
”Hvis det ikke var så trist, ville det være morsomt. Vi står midt i en valgkamp, hvor partierne konkurrerer nærmest på liv og død om at love det allerbedste for de ældre og børnene og de udsatte, men når det så bliver alvor og der er noget konkret de kan gøre for at fremtidssikre velfærden, så viser det sig, at al violinmusikken ikke er noget værd,” siger Mona Striib, forbundsformand i FOA.
Efter at både Venstre og de radikale lader til at være ude af arbejdet skal regeringen sandsynligvis bruge støtte fra Dansk Folkeparti, hvis den vil samle et flertal for loven.
Afhænger af DF
”Meget afhænger nu af DF. Ved de seneste folketingsvalg er DF netop gået til valg på, at de offentlige udgifter skal kunne følge med det demografiske træk, så nu håber jeg, at Kristian Thulesen Dahl lever op til løfterne,” siger Mona Striib.
Meningen med Velfærdsloven er at sikre, at det såkaldte demografiske træk på velfærden dækkes, det vil sige, at pengene følger med i takt med, at der bliver flere børn og ældre.
”Hvis vi ikke regulerer udgifterne til velfærd i takt med at vi bliver flere danskere, så er det konsekvensen, at der er færre penge pr. borger. Det er en forringelse for den enkelte borger. Med Velfærdsloven har vi endelig mulighed for som samfund at sikre et anstændigt velfærdsniveau i takt med, at vi bliver flere danskere. Og til at sikre os mod fremtidige regeringers udhuling af velfærden. Det demografiske udgiftsbehov er frem mod 2030 32 mia. kr. Det er velfærd, vi risikerer at miste, hvis udgifterne ikke følger med befolkningsudviklingen,” siger Thomas Enghausen, næstformand i FOA.
Den danske befolkning vokser fra 2021 til 2022 med ca. 17.000 personer, svarende til ca. 0,3 procent flere danskere. For at opretholde det nuværende serviceniveau, skal der i 2022 bruges i alt 1,25 mia. kr. mere bare i kommunerne, hvis de skal levere den samme service som i dag.
De demografiske udgifter drives især af børn i alderen 0-5 år og af ældre over 80 år, da disse grupper er både udgiftstunge og voksende.
Nøgleord
Kontakter
Mona StriibForbundsformand
46 97 23 12
Thomas EnghausenNæstformand
46 97 22 48
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOA roser økonomiaftale med regionerne: Tiltrængt økonomisk løft til sundhedsvæsenet28.5.2025 14:41:10 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner har netop præsenteret aftalen om regionernes økonomi i 2026. Aftalen bliver kaldt både god og nødvendig af fagforbundet FOA.
FOA: God økonomiaftale sikrer velfærden27.5.2025 13:48:11 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og kommunerne har landet en økonomiaftale for 2026. Pengene til velfærd og daglig drift hæves med 3,2 milliarder kroner. Fagforeningen FOA tager positivt imod aftalen.
Allerede inden økonomiaftale er kommuner på sparekurs26.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Midt i forhandlingerne om næste års økonomi for kommunerne viser ny Megafon-rundspørge, at seks ud af ti økonomichefer i kommunerne frygter, at de ikke kan leve op til forventningerne i den nye ældrelov. Et økonomisk løft er bydende nødvendigt, lyder det fra fagforbundet FOA.
Nedslående rapport om børnehaver kalder på øjeblikkelig handling23.5.2025 07:03:30 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport udstiller et klart behov for en grundlæggende debat om kvalitet i dagtilbud og flere uddannede voksne, pointerer næstformand i FOA Thomas Enghausen. For børnene fortjener langt bedre børnehaver, end i dag.
FOA: Psykiatriaftale giver håb for reelt løft af psykiatri19.5.2025 11:12:35 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen om psykiatriplanen peger i den rigtige retning og giver håb om reelle og vigtige forbedringer af psykiatrien, mener sektorformand i FOA Tanja Nielsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum