Politiske topemner i valget til Region Syddanmark

Om en uge stimler folk til valgurnerne for at sætte kryds til både kommunal- og regionrådsvalg.
Med blot syv dage til regionrådsvalget er der stor fokus på sundhedsaspekterne i regionen, der både døjer med lægemangel på nogle områder samt rekrutteringsproblemer på det generelle sundhedsområde. Spidskandidaterne til regionsrådet peger på, at der er rigeligt med sundhedsemner at tage fat i. De har både fokus på antallet af praktiserende læger, rekruttering af sundhedspersonale, ventetider, afbureaukratisering, overgange mellem region og kommune og ikke mindst at mindske uligheden ved at behandle borgere forskelligt.
Det og meget mere kan du læse om i magasinet med.X, hvor otte spidskandidater til regionrådsvalget i Region Syddanmark giver deres bud på regionens fremtidige sundhed.
Det har kandidaterne fokus på:
”Der er rekrutteringsproblemer, og hver gang vi opretter nye private tilbud, tager vi bare dygtige læger fra det offentlige – det ønsker vi ikke. Resultatet er lange ventetider blandt andet til dermatologer,” siger Annette Blynel, Socialistisk Folkeparti.
”Regionerne bør nedlægges. Sygehusene skal drives som selvejende institutioner. I rammen af eksisterende regioner vil vi arbejde for, at der sker klare forbedringer, der omfatter afbureaukratisering, faglighed og arbejdsmiljø,” siger Karsten Byrgesen, Nye Borgerlige.
”Der er behov for at sikre overgangene mellem region og kommune, ligesom samarbejdet mellem hospital og egen læge skal styrkes. Det nødvendige samarbejde mellem sundhedssektoren og de sociale myndigheder skal udbygges,” siger Sten Byriel, Liberal Alliance.
”Vi kan skabe lighed ved at behandle alle forskelligt, så ingen behandles anderledes. Sådan sikrer vi alle retten til det gode liv,” siger Mette With Hagensen, Socialdemokratiet.
”Vi prioriterer moderne rammer og nye, digitale og teknologiske muligheder, og vi sætter det mål, at Region Syddanmark skal have landets bedste lægedækning – for alle har ret til en god læge tæt på,” siger Stephanie Lose, Venstre.
”Jeg mener, at det ideelle patientforløb er præget af tillid, klarhed og forståelse i relationen mellem medarbejder og patient,” siger Anne Skau Styrishave, Radikale Venstre.
”Hvis vi skal sikre den bedst mulige behandling af borgerne, så er det nødvendigt, at vi i Region Syddanmark sikrer, at alle har egen læge, uanset hvor man bor, og at der ikke er for langt til behandlingen,” siger Carsten Sørensen, Dansk Folkeparti.
”Der skal reduceres maksimalt i kontrol og dokumentation for herved at skabe mere tid til patienterne, hvilket er afgørende set i lyset af de demografiske udfordringer med flere ældre, sammenholdt med at stadigt færre søger sundhedsuddannelserne,” siger Morten Weiss-Pedersen, Det Konservative Folkeparti.
Nøgleord
Kontakter
Anne Cathrine PiiPressekonsulentLif
Tlf:22329099acp@lif.dkBilleder
Information om Lif Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Stor ros til regeringen for en ambitiøs AMR-handlingsplan11.6.2025 11:22:37 CEST | Pressemeddelelse
“Et afgørende skridt mod den sundhedstrussel, vi potentielt står overfor.” Sådan lyder modtagelsen af regeringens nye handlingsplan for antimirobiel resistens (AMR) fra Lif.
Lif: Der er brug for en ny sammenhængende forskningsstrategi10.6.2025 10:58:13 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står stærkt i den globale life science-konkurrence. Det momentum skal vi fastholde, og derfor er der, oven på sidste års life science-strategi, brug for at følge op med en national forskningsstrategi, der kan favne life science-branchen, mener Lif.
Lif: Regionernes økonomiaftale garanterer grundlaget for et mere fremtidssikret sundhedsvæsen28.5.2025 16:04:40 CEST | Pressemeddelelse
Den nye økonomiaftale er et godt afsæt for videreudvikling af sundhedsvæsenet og giver en god forudsætning for implementering af Sundhedsreformen. Helt nødvendigt, når vi står over for den største ændring af sundhedsvæsenet i 20 år, mener Lif
Vejen til bedre behandling for sjældne sygdomme kræver nye løsninger og større fleksibilitet27.5.2025 12:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Skal vi behandle flere patienter med sjældne sygdomme, er der brug for en mere åben og fælles dialog om, hvordan vi håndterer usikkerhed om effekten af lægemidler til sjældne sygdomme. Det konkluderer en ny rapport fra Videncentret for Life Science, der har kigget nærmere på betydningen af evidenskvalitet for lægemidler til sjældne sygdomme.
Lif: Kræftplan V er et klasseeksempel på, at vedvarende fokus skaber resultater23.5.2025 13:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Godt med ny kræftplan, der har fokus på forebyggelse og livet med og efter kræft. Der er grund til at glæde sig over, at muligheden for individuel adgang til behandling forbedres, og at sundhedsdata skal bruges mere aktivt til at sikre hurtig adgang til behandling for danske patienter, mener Lif.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum