En million sætter gang i julen i København
Amagerbrogade lægger asfalt til det traditionsrige lange juleoptog. Udsatte unge og deres familier med flere kan lære at tilberede traditionel og bæredygtig dansk julemad og julegodter. Refshaleøen disker op med et bæredygtigt julemarked. Og der er julehygge og byvandring rundt til byens værtshuse.
Det er blot nogle af de 11 aktiviteter, der har fået tilsagn om støtte fra Københavns Kommunes særlige julepulje på 1 million kroner til juleaktiviteter, der støtter byens erhvervs- og kulturliv.
Samtidig hænger aktiviteterne sammen med visionen om at gøre København til julehovedstad. Juleaktiviteterne skal styrke turismen og gøre hovedstaden til en attraktiv shopping-, kultur-, mad- og oplevelsesdestination i juletiden.
”Sidste år blev julen aflyst. I år tager vi revanche. Vi skruer op for julen og tænder lys efter coronamørket for københavnere, turister og byens erhvervsliv. Det er fantastisk at så mange gode idéer og aktiviteter nu kan bidrage til at give byen liv og festlig julestemning og bakke op om vores butikker, restauranter, hoteller og kulturinstitutioner”, siger beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard.
De mange juleaktiviteter, der bliver støttet af julepuljen, bliver understøttet af en større international markedsføringsindsats af København som julehovedstad.
Beslutningen om udmøntning af puljemidlerne er vedtaget i et samarbejde mellem Økonomiforvaltningen, Teknik- og Miljøforvaltningen, Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen samt Kultur- og Fritidsforvaltningen.
Pressekontakt:
Pressekonsulent Sofie Rønde Mathiesen
Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Københavns Kommune
M: 2137 4845
Email: s43w@kk.dk
Nøgleord
Vedhæftede filer
Information om Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Ramadanmiddag på Københavns Rådhus17.3.2025 09:04:00 CET | Presseinvitation
PRESSEINVITATION: Københavns Kommunes beskæftigelses- og integrationsborgmester afholder sammen med Brobyggerne ramadanmiddag på Københavns Rådhus onsdag den 19. marts. Tilmelding er nødvendig for pressen (begrænset antal pladser).
Jobcenter København udstiller værk af kunstner fra Kalaallit Nunaat (Grønland)18.2.2025 11:11:26 CET | Presseinvitation
Presseinvitation: Onsdag den 26. februar er der fernisering af Inuuteq Storchs kunstværk ”Selected from Keepers of the Ocean” på Jobcenter København. Pressen kan tilmelde sig ferniseringen.
Nye rapporter undersøger jøders og muslimers oplevelse af livet i København efter 7. oktober 20237.2.2025 08:02:51 CET | Pressemeddelelse
To nye kvalitative rapporter undersøger, hvordan københavnske jøder og muslimer oplever at være jøder og muslimer i København efter den 7. oktober 2023, hvor Hamas begik et terrorangreb mod Israel. Rapporterne er bestilt af medlemmerne af Beskæftigelses- og Integrationsudvalget i Københavns Kommune og skal politisk behandles på et udvalgsmøde på Københavns Rådhus den 17. februar 2025.
Københavns Kommune skruer op: Flere unge skal have et fritidsjob29.11.2024 08:47:44 CET | Pressemeddelelse
Ny målsætning skal sikre flere fritidsjob til unge på kommunale arbejdspladser – en indsats der styrker både deres fremtidsmuligheder og sociale trivsel.
Københavnsk borgmester går på barsel og erstattes af partifælle28.11.2024 07:05:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelses- og integrationsborgmester Jens-Kristian Lütken (V) går på tre måneders barsel. Han erstattes af sin partikollega Louise Theilade Thomsen (V).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum