Bæredygtigt brændstof skal udvikles i Business Park Falster

Business Park Falster åbnede i 2016 for virksomheder med brug for meget plads eller en god placering lige ved motorvejen, og flere virksomheder er i øjeblikket i dialog med kommunen om at flytte dertil. TK Energy har pr. 1. november overtaget en grund, og er nu i gang med at etablere sin virksomhed som producerer maskiner til produktion af brændstof på vedvarende energi.
Bag virksomheden står Thomas Koch, som er administrerende direktør i TK Energy.
”Jeg fik ideen til teknologien på en strand på Zanzibar, hvor jeg og min familie var på ferie. Her lovede jeg mine børn, nevøer og niecer, at jeg ville sørge for, at de en dag vil kunne komme ud at flyve uden at belaste miljøet. Det har jeg arbejdet med i en årrække, og nu er tiden kommet til at bevise, at det faktisk kan lade sig gøre i praksis. Derfor har jeg nu valgt at købe 30.000 m2 grund her på Nordfalster, så jeg kan få sat gang i mine planer” siger Thomas Koch, der netop har solgt en del af sin teknologi til Shell.
Erhvervsområdet ved afkørsel 43 dækker et område på 60 ha hvoraf de 42 ha er til salg. Indtil videre er virksomhederne Burger King, BMS, Go´on og Falck etableret i businessparken, og nu kommer endnu en virksomhed til området, og opfører en udviklingsafdeling inden for Power-to-X med et maskinværksted på 4000 m2.
”Jeg er meget glad for at byde endnu en virksomhed velkommen her i Guldborgsund. Vi oplever generelt en stigende interesse for vores grunde her ved afkørsel 43, og jeg ser det klart som en synlig effekt af det store Femern Belt byggeri, hvor adgangen til Europa nu kommer endnu tættere på. Området er jo placeret lige i smørhullet mellem Hamborg, Berlin og København, som kan nås inden for få timer” siger borgmester John Brædder.
Virksomheden TK Energy er i gang med at udvikle og demonstrere et Power-to-X anlæg, som kan producere 10 liter brændstof i timen baseret på at udvinde CO2 fra atmosfæren og 100% vedvarende energi. Anlægget skal ligge på den nye grund i Nr. Alslev. Målet er, at anlægget kan danne basis for storskalaanlæg i udlandet, der vil kunne producere op til 300 tons brændstof i timen til en literpris på omtrent 8 kr., og det vil blandt andet kunne bruges til flytrafik, så rejser kan foregå mere miljørigtigt.
”Vi arbejder for at blive en mere bæredygtig kommune, og har eksempelvis investeret i Bioøkonomisk Vækstcenter, der har som ambition at være centrum for grøn industri, så brændstof der er produceret på vedvarende energi lyder da rigtig spændende. Og så vil det da også glæde mig hvis virksomheden skaber nye arbejdspladser her i vores kommune” slutter borgmesteren.
I løbet af de næste par måneder starter TK Energy´s byggeri af maskinværkstedet.
Kontakter
Thomas Koch, administrerende direktør, TK Energy, tlf.: 2261 1047
John BrædderBorgmester
Tlf:25180390Rikke Betak LundChefkonsulent, Cand.Comm.
Tlf:25180248rblu@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Puljemidler til dramaskole og litteraturfestival8.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fokus-puljen bevilliger mere end 100.000 kroner til to projekter, der begge har til formål at få børn og unge engageret i kulturen.
Midlertidig lukning af Svømmecenter Falster7.5.2025 10:06:30 CEST | Pressemeddelelse
Svømmecenter Falster skal have nyt ventilationsanlæg og er derfor nødt til at holdet lukket hen over sommeren.
Hvordan skal fremtidens plejeboliger se ud? Nu inddrages organisationer, borgere og medarbejdere6.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af maj og juni skal en lang række organisationer, frivillige, borgere og medarbejdere sammen lave et oplæg til, hvordan arkitektur, natur og indretning kan skabe de bedste rammer for det gode hverdagsliv på Guldborgsund Kommunes plejecentre.
Styrker indsatsen - forebyggende indsats får millioner5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere besøg hos både gravide og familier med mindre børn. Det er resultatet af en ny aftale, der skal sikre en bedre understøttende og forebyggende indsats for kommunens børn.
Borgmester Simon Hansen inviterer kommunens unge til ”åbent kontor”2.5.2025 12:29:43 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 7. maj kan alle unge i Guldborgsund Kommune møde borgmester Simon Hansen i Markedshallen i Nykøbing F. Her kan de unge komme med ris, ros og ideer til udviklingen af kommunen. Og så kan de udfordre ham i bordfodbold.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum