Coop Danmark A/S

Kvickly Slagelse inviterer trængte familier i biografen i efterårsferien

Del

Mandag den 18. oktober kl. 13 har Kvickly Slagelse inviteret omkring 50 børnefamilier, der særligt har brug for en god ferie, en tur i biografen. Her skal de hygge sig med én af feriens største familiefilm, Familien Adams 2.

Initiativet er del af Kvicklys ”Gode naboer er Guld værd”-indsats. Under Corona-nedlukningen kunne Kvickly sælge varer, som specialforretningerne ikke kunne sælge i den periode. Derfor besluttede Kvickly i februar 2021, at overskuddet af det ekstra salg skulle bruges på at sætte gang i handelslivet lokalt efter genåbningen. Hvert Kvickly-varehus beslutter selv, hvordan pengene bruges lokalt.

Det er varehuschef i Kvickly Slagelse Mark Gunst, der har taget initiativ til at invitere familierne i biografen.

”Med ”Gode naboer er Guld værd”-indsatsen har Kvickly givet mig en fantastisk mulighed for at gøre en stor forskel lokalt. Og jeg vil gerne bruge pengene et sted, hvor det virkelig kan mærkes. Derfor har jeg valgt at give børn og familier, der særligt har brug for det, en god oplevelse i biografen i efterårsferien. På den måde støtter jeg samtidig den lokale biograf, som også har haft det svært ovenpå Corona-nedlukningen,” fortæller varehuschef Mark Gunst.

Kædedirektør i Kvickly Torben B. Andersen supplerer:

”Vi skal alle sammen stå sammen og hjælpe hinanden. Derfor har vi i Kvickly besluttet, at vi vil hjælpe vores gode naboer lokalt, så vi også i fremtiden kan være del af et levende handelsmiljø sammen med dem. Kvickly Slagelse er et rigtigt godt eksempel på, hvordan vi både kan hjælpe lokale familier og specialforretninger, der har haft det svært.”

Arrangementet er blevet til i samarbejde med biografen Panorama Slagelse og Slagelse Kommune. Kvickly Slagelse har købt omkring 150 billetter til en lukket forestilling i biografen. Derudover donerer Kvickly-kæden gavekort og brætspil, som familierne kan samles om i resten af ferien. Panorama Slagelse står for at afholde arrangementet og giver sodavand, popcorn og endnu en overraskelse til alle. Det er Slagelse Kommune, der har stået for at udvælge de familier, der er blevet tilbudt en billet.

Kvickly-varehuse over hele landet har som del af ”Gode naboer er Guld værd” løbende siden genåbningen støttet mange forskellige initiativer. Fx har Kvickly markedsføring, sommerkoncerter, arrangementer i bymidter og centre, gavekort og meget andet. Der er flere tiltag på vej i årets sidste måneder.

Kvickly Slagelse, der ligger i VestsjællandsCentret, købte tidligere på året gavekort til centerets lukkede forretninger og udloddede dem i et lykkehjul.

Yderligere information: Varehuschef Mark Gunst, 5852 6200

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Coop gør klar til at hjælpe kunder i toldkrig3.4.2025 11:36:06 CEST | Pressemeddelelse

Hvis varer produceret i USA bliver belagt med ekstra told, vil Coop indføre en mærkning af disse varer. Men den samlede effekt på dagligvarepriserne i Danmark vil være beskeden. Samtidig går koncernen – der driver 900 butikker i Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen og 365discount – i gang med at finde alternativer til de amerikanske varer. Desuden kommer Coops kæder til at reducere markedsføringen af varer produceret i USA og øge markedsføringen af varer produceret i Danmark og Europa. ”Med told på varer produceret i USA kan vi lave en præcis mærkningsordning. Vi kommer til at mærke disse varer for at fortælle vores kunder, hvorfor de pludselig er blevet dyrere,” siger kategoridirektør Jeff Salter, der er den øverst ansvarlige for al indkøb i Coop. ”Som en naturlig konsekvens skruer vi ned for markedsføringen af de varer, der er produceret i USA og op for markedsføringen af danske varer. Vi ved, at varer der bliver dyrere, bliver mindre attraktive for kunderne, og derfor er det logisk for os

Over 1000 sårbare unge har fået fritidsjob i Coop25.2.2025 13:20:00 CET | Pressemeddelelse

Flere unge bør have et fritidsjob. Sådan lyder en af anbefalingerne fra Trivselskommissionen, der i dag har offentliggjort sin rapport med i alt 35 anbefalinger til, hvordan unge kan få forbedret deres trivsel. Siden 2019 har Ungdomsskoleforeningen og Coop drevet landets største fritidsjobindsats Coop Crew for unge i alderen 14-18 år i samarbejde med 34 kommunale ungdomsskoler. Status er: Over 2000 unge har deltaget og cirka 55 % har efterfølgende fået et fritidsjob. 66 % af deltagerne får øget selvtillid 52 % af deltagerne føler sig som en del af et fællesskab 49 % af deltagerne føler kontrol over eget liv 59 % af deltagerne har udviklet jobkompetencer ”Fritidsjob kan være en trædesten for sårbare unge til arbejdsmarkedskendskab, almen dannelse og sociale og faglige kompetencer – og ikke mindst en trædesten til trivsel. Coop Crew reducerer unges risiko for at stå uden for beskæftigelse og uddannelse og giver dem en tilknytning til arbejdsmarkedet. Omkostninger til sociale-, uddannelse

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye