Nyt tiltag får flere mænd til lægen

Mere end 300.000 medlemmer af GF Forsikring kan nu frit benytte sig af den nye medlemsfordel ”Læge 365”, der er et digitalt supplement til egen læge – typisk uden for lægens åbningstid. Med blot et par klik i en app, kan alle i medlemmets husstand få lynhurtig lægehjælp alle dage hele året rundt. Også juleaften og juli måned. Og når de sidder på Mallorca og har brug for et lægefagligt råd på dansk.
– Vores første erfaringer viser, at vi har ramt et behov hos vores medlemmer, som er større, end vi havde troet. Mange har allerede downloadet app’en, og lægerne har haft de første brugere igennem en konsultation med høj tilfredshed, siger Pernille Roslev, marketing- og kommunikationsdirektør hos GF Forsikring.
Mænd vil ikke ”forstyrre” lægen
I den nyeste rapport fra Eyr Medical, som leverer tjenesten, giver brugerne 4,5 point ud af 5 mulige efter en konsultation. Rapporten viser også, at lægerne primært har rådgivet om corona og om sommerrelaterede spørgsmål som udslæt og insektbid. Og så viser den, at hele 59 pct. af brugerne er mænd.
- Det overrasker os, at andelen af mænd er så høj, siger Truels Erikstad, medicinsk ansvarlig læge fra Eyr Medical, og fortsætter:
- Flere forskningsrapporter viser, at mænd ikke går så ofte til lægen som kvinder. De vil ikke “forstyrre” lægen, eller anser det som mindre maskulint at søge råd og behandling, hvis de er syge. Det lader til, at barrieren sænkes med denne app, og at den bidrager til at øge mænds bevidsthed om egen sundhed.
App kan ikke erstatte egen læge
- App’en skal og kan på ingen måde erstatte egen læge. Og vi ser da også, at vores medlemmer typisk bruger app’en om aftenen og i weekenden, siger Pernille Roslev og fastslår, at Læge 365 er et supplement til egen læge.
Den nye, digitale lægetjeneste 365 blev søsat efter dybdeinterviews, hvor GF-medlemmer fortalte om deres hverdagsbekymringer. Samtalerne viste, at medlemmerne ud over at bekymre sig om eget liv og helbred især kerer sig om deres nære og kære; ægtefællen/samleveren, børnene, de aldrende forældre - og naboen. Har de det godt? Er de sunde og raske? Hvordan passer jeg bedst på dem?
Tilgængelig både på mobil og computer
Den flotte modtagelse blandt GF’s medlemmer glæder Eyr Medical, som samtidig fortæller, at det i løbet af efteråret 2021 bliver muligt for endnu flere medlemmer at bruge app’en, da den også bliver tilgængelig via computere, hvor den nu skal tilgås via mobil eller tablet.
Eyr Medical er på kun fire år blevet en af Nordens førende virksomheder inden for digital sundhed. Fra første dag har fokus været på høj sundhedsfaglig kvalitet, brugervenlighed og tilgængelighed gennem top-sikre teknologiske løsninger.
-Vi vil videreudvikle Læge 365 og det øvrige udbud af digitale sundhedstjenester over de kommende år. Læge 365 har med sin tilgængelighed og lange åbningstider vist, at danskerne nu er klar til at supplere deres almindelige sundhedstilbud med nye digitale løsninger, slutter CCO Poul Koza fra Eyr Medical.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus GadePresse og kommunikation
Tlf:+45 25 57 20 20presse@gfforsikring.dkBilleder

Information om GF Forsikring
FAKTABOKS
Læge 365 er en ny medlemsfordel, som GF Forsikring frit stiller til rådighed til alle medlemmer, der har en privat forsikring i GF – om det så er en indbo-, en ulykkes- eller en kæledyrsforsikring.
Fordelen koster ikke ekstra - ud fra en solidarisk tankegang om, at alle medlemmer skal have lige ret til fordelen, da alle kan have brug for lægehjælp.
Læge 356 er et supplement til medlemmernes egen læge. Medlemmerne kan bestille en videokonsultation med en læge alle dage hele året rundt. Videokonsultationen sker trygt og sikkert via app’en ”Eyr - læge via mobil”, som leveres af lægetjeneste Eyr Medical. Alle lægerne taler dansk, har dansk autorisation og erfaring fra sygehuse og almen praksis.
Lægerne kan give lægefaglige råd, udskrive og forny recepter og henvise til specialist.
På hverdage sidder lægerne klar til at hjælpe allerede fra klokken 08.00 om morgenen og til klokken 22.00. I weekenden og på helligdage er de tilgængelige fra 10.00 til 22.00.
Læge 365 hjælper typisk med
- Allergi og astma
- Børnesygdomme
- Forkølelse og influenza
- Muskel- og knoglelidelser
- Udslæt, eksem, insektbid
- Øjeninfektion.
GF har ikke adgang til de sundhedsoplysninger, medlemmerne udveksler med lægerne.
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring: Våd juli gav fordobling af vandskader31.7.2025 13:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Juli måned blev en våd omgang for GF Forsikring, der har modtaget dobbelt så mange skadeanmeldelser relateret til regnvejr som samme måned sidste år. - Den gode nyhed er dog, at skaderne har været mindre voldsomme end sidste år. Det skyldes i høj grad, at danskerne har været gode til at begrænse skaderne, så de ikke har udviklet sig, lyder det fra skadechef Christian Stubkjær fra GF Forsikring.
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
GF Forsikring efter skærpet vejrvarsel: Hjælp naboen, der er på ferie21.7.2025 11:38:47 CEST | Pressemeddelelse
Direktør i Skadehjælp hos GF Forsikring, Martin Rundager, kommer med en klar opfordring til danskerne i de områder, der risikerer at få store mængder vand i de kommende døgn: - Hjælp ikke kun dig selv, men også naboer og venner med at være forberedt på vandet her i denne ferietid, så vi begrænser skaderne.
GF Forsikring: Nabohjælp tog toppen af skaderne16.7.2025 11:31:21 CEST | Pressemeddelelse
DOBBELT SKYBRUD: Tirsdag blev der flere steder i landet registreret dobbelt skybrud, og omkring 40 boligejere har indtil videre fået besøg af skadeservice, oplyser GF Forsikring. Det er især hjælp fra gode naboer og familie, der her i ferietiden har gjort en forskel.
Antallet af indbrud stiger: Tyvene ser danskernes sommerhusannoncer10.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er højsæson for liv og glade dage i de danske sommerhusområder, men ikke al aktivitet skyldes feriegæster. GF Forsikring oplever en stigning i antallet af sommerhusindbrud og advarer om, at tyvene også kan se din sommerhusannonce på nettet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum