GF Forsikring efter skærpet vejrvarsel: Hjælp naboen, der er på ferie
Direktør i Skadehjælp hos GF Forsikring, Martin Rundager, kommer med en klar opfordring til danskerne i de områder, der risikerer at få store mængder vand i de kommende døgn: - Hjælp ikke kun dig selv, men også naboer og venner med at være forberedt på vandet her i denne ferietid, så vi begrænser skaderne.

Vi kan få mere end halvanden måneds regn på to dage. Med DMI's opgraderede vejrvarsel går det medlemsejede GF Forsikring nu ud med en klar opfordring:
- Når der er et vejrvarsel i kategori 3, betyder det, at vandet kan forårsage store skader. Derfor er det ekstra vigtigt at forberede sig bedst muligt. Her er det også vigtigt, at hjælpen rækker ud over egen matrikel til naboer, familie og venner, der er på ferie. En lille hjælp kan gøre en stor forskel for den enkelte husejer, påpeger Martin Rundager, direktør for Skadehjælp i GF Forsikring.
Gode råd:
- Tjek, at tagrender er rensede, og nedløbsrør ikke er stoppede.
- Luk døre/døråbninger og kældervinduer, luk udluftningskanaler til kældre og krybekældre med krydsfinerplader. Hvis du er på ferie, kan du bede en nabo gå en runde om dit hus for at tjekke, at døre og vinduer er lukkede.
- Flyt indbo og ejendele, så de ikke er i kældre og eller lavtliggende dele af bygningen.
- Luk vinduer - specielt tagvinduer (skader efter vand, der kommer ind gennem åbne vinduer, er ikke dækket).
- Sikr, at løse genstande som fx havemøbler ikke kan "flyde rundt på grunden" og slå fx vinduer i stykker.
- Tjek, at de udendørs afløbsriste ikke er stoppet af fx blade, grene og kviste.
GF Forsikring opfordrer sine medlemmer til at anmelde alle skader digitalt og giver en foreløbig pressestatus på anmeldelserne tirsdag den 22. juli kl. 10.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
GF Forsikring: Nabohjælp tog toppen af skaderne16.7.2025 11:31:21 CEST | Pressemeddelelse
DOBBELT SKYBRUD: Tirsdag blev der flere steder i landet registreret dobbelt skybrud, og omkring 40 boligejere har indtil videre fået besøg af skadeservice, oplyser GF Forsikring. Det er især hjælp fra gode naboer og familie, der her i ferietiden har gjort en forskel.
Antallet af indbrud stiger: Tyvene ser danskernes sommerhusannoncer10.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er højsæson for liv og glade dage i de danske sommerhusområder, men ikke al aktivitet skyldes feriegæster. GF Forsikring oplever en stigning i antallet af sommerhusindbrud og advarer om, at tyvene også kan se din sommerhusannonce på nettet.
Pas på søvnige bilister i ferietrafikken: Særligt slemt på motorvejene26.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Særligt motorvejskørsel kan give danske bilister tunge øjenlåg. Det er en farlig tendens, som i sidste ende kan føre til uheld. Danskerne bør være ekstra opmærksomme i ferietrafikken og huske på opkvikkende råd, lyder opfordringen fra GF Forsikring.
Fynske finansvirksomheder i nyt partnerskab20.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring med base i Odense og Middelfart Sparekasse indleder et tæt samarbejde, der foldes ud over landet fra årsskiftet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum