Falcks hurtigtestcentre i Region Sjælland lukker
Smitten er lav og mange er vaccineret. Samtidig er anbefalingerne til, hvornår danskerne skal testes for COVID-19, justeret. Derfor nedskaleres hurtigtestkapaciteten i hele Danmark. I Region Sjælland lukker alle hurtigtestcentre drevet af Falck. Sidste åbningsdag er lørdag den 9.oktober.
- Anbefalingen er nu, at fleste af os ikke længere behøves blive testet for COVID-19 for en sikkerheds skyld. Men hvis du har symptomer på COVID-19, eller hvis du er nær kontakt til en person, der er smittet med ny coronavirus, bør du blive PCR-testet. Derfor fastholdes muligheden for at blive PCR-testet i alle kommuner i Region Sjælland, siger Anne Øster Hjortshøj, enhedschef i Det Nære Sundhedsvæsen, Region Sjælland.
Aktuelt er den gennemsnitlige svartid på en PCR-test 10-12 timer. Hastigheden afhænger af, hvor mange der testet, og borgerne kan altid spørge personalet i testcenteret, hvor lang svartiden er. Da enkelte kan fortsat kan have behov for hurtigere svar, vil det på de regionale testcentre i Holbæk, Slagelse, Roskilde, Næstved, Maribo og Nykøbing Falster nu være muligt at få en hurtigtest.
- Som anbefalingerne er nu, forventer vi, at det primært vil være borgere med begrundet mistanke om smitte, som bliver testet. Derfor er hurtigtest ikke relevant for de fleste, men det kan det være for nogle få, og så er tilbuddet tilgængeligt, selv om myndighedernes anbefaling er, at man tager en PCR-test, siger Anne Øster Hjortshøj.
Adresser på Regionens test og vaccinationscentre kan ses på: coronasmitte.dk/raad-og-regler/kort-over-covid-19-testcentre, hvor åbningstiderne også fremgår.
Det er muligt at bestille tid til PCR-test, men tidsbestilling er ikke nødvendig.
FAKTA
Hvornår anbefales det at blive testet?
- Hvis du oplever symptomer på COVID-19, bør du følge anbefalingerne om at gå i selvisolation og blive PCR-testet – også selv om du tidligere har været smittet eller er færdigvaccineret.
- Hvis du har været i kontakt med en smittet, bør du ligeledes PCR-testes.
Kontakter
Pressetelefon, Region Sjælland
Pressetelefonen omstilles til pressevagten. Der kan ikke sendes sms.
Information om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Flere læger til Odsherred og Lolland3.6.2025 17:20:14 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet har netop besluttet, at der skal åbnes yderligere to nye lægeklinikker med i alt tre praktiserende læger i Odsherred og Lolland for at styrke lægedækningen i de to kommuner.
Region Sjælland står klar til PFAS-indsats i Tune – venter stadig på statslig afklaring3.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trods vedtagelsen af en national PFAS-handlingsplan for ét år siden er det stadig ikke muligt at søge om midler til oprensning. Derfor står Region Sjælland nu klar til selv at handle for fortsat at sikre rent drikkevand til borgerne i Tune, hvor et af landets hårdest ramte vandværker ligger
Patienter med diabetes og psykisk sygdom tilbydes samlet behandling i hele Region Sjælland31.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samlet behandling til patienter med diabetes og psykisk sygdom bliver nu udvidet til hele Region Sjælland. Tilbuddet har givet patienterne langt færre indlæggelsdage og gør dem bedre til at klare hverdagen med en psykisk sygdom.
It-udfordring på sygehuse løst16.5.2025 12:58:15 CEST | Pressemeddelelse
Sygehusene i Region Sjælland har i dag været ramt af it-udfordringer, der nu er løst. Dette har medført spredte problemer, lokale forsinkelser og enkelte aflysninger af operationer. Forsinkelserne forventes indhentet i løbet af dagen.
10 ekstra batteritog skal styrke den kollektive trafik i Region Sjælland6.5.2025 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Sjælland har besluttet at udnytte en option på indkøb af yderligere 10 nye batteritog, som skal indsættes på Odsherredsbanen. Investeringen er en del af regionens strategi for grøn omstilling og styrkelse af det regionale hovednet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum