
This’ Auto i nyt samarbejde styrker fokus på Eservice og hybridbiler

Glade kunder og travlt i butikken. Det har været grundlaget for den succes, som Mathias Villadsen har haft med This’ Auto i Vrå. Siden han startede i 2012, har værkstedet udviklet sig med dækcenter, yderligere seks ansatte og et særligt fokus på norske kunder. Og fremtiden byder på fortsat udvikling, når This’ Auto bliver en del af den frivillige værkstedskæde, CarPeople.
– Vi er rigtig glade for det rygklap, som vores mange glade kunder giver, og det har også givet os mod på hele tiden at tænke frem. Vi har opkvalificeret vores medarbejdere i forbindelse med, at vi er blevet certificeret el- og hybridværksted. Så vi er godt på vej til at dække endnu bredere i værkstedet, og så kommer vores samarbejde med CarPeople blandt andet til at betyde, at vi står stærkt på salg af gode brugtvogne, fortæller Mathias Villadsen.
Ambitiøst vokseværk hos CarPeople
Det nye CarPeople-værksted i Vrå bliver som en del af CarPeople i stand til at yde fordele som online booking, finansiering af brugtvogne og stærke priser på nye FTZ-reservedele. Det er blandt andet de kundefordele, som skal sikre CarPeople flere medlemsværksteder gennem 2021, så kæden opnår et bredt landsdækkende servicenetværk.
– I CarPeople-kæden er høj faglighed og ordentlighed to bærende elementer. Vi er en frivillig kæde, men vi stiller høje krav til alle vores medlemmer om, at ethvert værksted i kæden skal ligge i top når det kommer til forretningsudvikling, ordentlighed og samarbejde. Der har This’ Auto på ganske få år allerede slået fast, at de værdier også er at finde i deres DNA, og derfor glæder vi os til et godt og oplagt samarbejde, siger Finn Thomsen, kædechef i CarPeople.
Stærke aftaler kommer This Auto til gode
Samarbejdet mellem This’ Auto og CarPeople kommer blandt andet til at betyde, at This’ Auto kan tilbyde gode finansieringsløsninger, et stort brugtvognsudsalg og adgang til FTZ-reservedele. Men alle de nye muligheder til trods, er planen umiddelbart ikke, at værkstedet skal vækste sig større. Det fortæller Mathias Villadsen:
– Vi skal ikke være større, end vi er i dag. Jeg vil gerne stadig kunne følge med i, hvad der sker i huset, og jeg vil gerne have, at vores kunder kan møde et kendt ansigt, når de kommer ind med bilen til service eller reparation. Det, som jeg gerne vil bruge samarbejdet til, er at styrke vores indsats på Eservice, som er fremtiden, og hvor CarPeople allerede står stærkt, og så at kunne udnytte de store indkøbsaftaler, som sikrer os og vores kunder bedre løsninger.
This’ Auto kommer med det nye CarPeople-samarbejde til at stå endnu stærkere med en stor organisation i ryggen, når det kommer til brugtvognskatalog og service, men det bliver stadig de samme velkendte ansigter, som tager imod bilerne fra hele Nordjylland og Norge. Det er ifølge Mathias Villadsen en win-win situation for alle.
Nøgleord
Kontakter
Mathias Villadsen
Indehaver, This’ Auto – CarPeople Vrå
(+45) 98 98 24 44
info@thisauto.dk
Finn Overgaard Thomsen
Kædechef, CarPeople
(+45) 91 33 40 39
ft@carpeople.dk
Billeder


Links
Information om CarPeople
CarPeople er en landsdækkende værkstedskæde. Værkstederne udfører alle former for reparationer og service af din bil. CarPeople tilbyder blandt andet vejhjælp, online booking, landsdækkende garanti, lånebil og meget mere. www.carpeople.dk
Følg pressemeddelelser fra CarPeople
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra CarPeople
HC Automobilservice i Kibæk bliver nyt medlem af CarPeople-familien28.9.2021 07:40:59 CEST | Pressemeddelelse
Knap tre år som uafhængigt værksted, så blev Henrik Christensen og HC Automobilservice i Kibæk en del af den voksende frivillige værkstedskæde CarPeople. Det støtter den gode udvikling, mener indehaveren.
Pro Cars og Toftens Auto bliver en del af en stor værkstedskæde28.9.2021 07:37:53 CEST | Pressemeddelelse
I snart 30 år har Toftens Auto stået for god autoservice til københavnerne. Men siden dengang er både en ny generation, en ny salgsafdeling – og nu også vægten af den landsdækkende kæde CarPeople kommet til.
Gråskov Biler tager springet til stor værkstedskæde28.9.2021 07:32:31 CEST | Pressemeddelelse
Efter mere end et kvart århundrede som uafhængigt værksted indgår Gråskov Biler i et samarbejde med den landsdækkende værkstedskæde CarPeople. Sammenhold er vejen frem, mener Jesper Gråskov.
J.H. Auto indgår i stor værkstedskæde28.9.2021 07:29:09 CEST | Pressemeddelelse
I knap et halvt århundrede har J.H. Auto serviceret biler. Og efter skilsmissen fra Skoda er de nu klar til et nyt forhold med værkstedskæden CarPeople. Friheden er vigtig, mener grundlægger.
Autohjørnet Lyngby skifter farver og bliver del af CarPeople28.9.2021 07:25:50 CEST | Pressemeddelelse
Med 46 års lokalerfaring og sultne på mere bliver Autohjørnet Lyngby en del af den frivillige værkstedskæde CarPeople. Det giver samme gode service – men langt flere fordele, mener Autohjørnet.