NU KOMMER LEJRES SAGNKONGER PÅ SKOLESKEMAET

"Engang var de skrevet helt ud af lærebøgerne. Nu kan elever i hele landet, fra Thisted til Rønne, dykke ned i historien om Lejres sagnkongerne" siger Louise Dahl Christensen, museumsinspektør for læring og formidling på ROMU.
Hun er stolt af at kunne præsentere et nyt, digitalt læringsmateriale, som er udviklet i samarbejde med læringsuniverset Clio. Materialet er rettet til folkeskolens mellemtrin og kan indgå i historieundervisningen om vikingetidens Danmark.
“Materialet er et super supplement til undervisningen, og eleverne kan selv få lov at dykke ned i sagn, historiske kilder, videoer, kort og arkæologiske fund fra Lejre. Og de skal undersøge, hvorfor sagnene i sin tid blev skrevet ud af historien, og hvorfor det i dag er berettiget at skrive sagnkongerne ind i historien igen," siger Louise Dahl Christensen.
I årtier har sagnene om Lejres konger været afskrevet som myter, og de har derfor ikke fået en særlig stor plads i historiebøgerne. Men takket være nye fund og ny forskning i Lejre er kongerne revet ud af sagnene og ind i kongerækken.
“Det er en vigtig pointe, at eleverne kommer til at reflektere over, at historien ikke er stationær. Den ændrer sig, i takt med at der dukker nye arkæologisk fund op, og at vi får nye tolkninger af de historiske kilder," siger Louise Dahl Christensen.
På læringsuniverset Clio har man nydt godt af samarbejdet med ROMU:
“Vi er kommet med vores didaktiske tilgang, og ROMU’s medarbejdere har stillet med deres faglig ekspertise og et rigt materiale. Det er der kommet et fedt undervisningsforløb ud af, hvor eleverne skal arbejde som historiedetektiver og undersøge, om Lejre skal skrives ind eller ud af historiebøgerne,” siger Niels Peter Nielsen, digital redaktør fra Clio.
Han fortæller også, at der allerede er flere klasser, der er i gang med at bruge læringsmaterialet.
Undervisningsmaterialet er en del af en samlet indsats, hvor Nationalparken Skjoldungernes Land, Sagnlandet Lejre, Lejre kommune og museumsorganisationen ROMU samarbejder om at øge kendskabet til kulturarven i Gl. Lejre gennem udstillinger, videomateriale, artikler, skiltning, undervisningsmateriale, turguides i det fredede område og meget mere.
Gå på opdagelse i spotudstillingen Skelettet i Kongehallen, og i videoer, artikler og podcast fra Lejre Museum under overskriften Kongerigets vugge.
Læs om Sagnlandet Lejres genskabelse af Danmarks største kongehal.
Undervisningsmaterialet er gratis og er tilgængeligt på dette link.
Relaterede links
Nøgleord
Kontakter
Louise Dahl Christensen
louised@romu.dk
46 31 65 11
Billeder

Information om ROMU
Museumsorganisationen ROMU blev etableret i 2015 og udgøres i dag af besøgsstederne Roskilde Museum, Frederikssund Museum Færgegården, Lejre Museum, RAGNAROCK – museet for pop, rock og ungdomskultur, Lützhøfts Købmandsgård, Håndværksmuseet, Sankt Laurentius, Gl. Kongsgård, Tadre Mølle og Domkirkemuseet.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Oplev Lejres smukke natur og historie på gratis guidede vandreture7.5.2025 08:01:14 CEST | Pressemeddelelse
Er du nysgerrig på Lejres fortidsminder og spændende historie - eller vil du gerne blive klogere på sagnhelten Beowulfs eventyr, Harald Hildetands høj eller gudinden Nerthus i Herthadalen? Så tag med på en historisk sommervandring.
Gl. Kongsgaard markerer 100 år som museum med festlig sæsonåbning2.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 1. juni inviterer ROMU, Lejre Museumsforening og det frivillige havehold traditionen tro til sæsonåbning på Gl. Kongsgaard – og i år bliver det ekstra festligt. I 2025 er det nemlig 100 år siden, Gl. Kongsgaard blev åbnet som museum, og det skal fejres med manér.
Arbejderhistorisk langbordsmiddag på Lützhøfts Købmandsgaard1.5.2025 15:45:01 CEST | Pressemeddelelse
Til hverdag kan du dufte, føle, høre, se og smage historien på den gamle købmandsgård i Roskilde. Nu kan du komme endnu tættere på hverdagen for 100 år siden, når museet indbyder til arbejderhistorisk langbordsmiddag den 20. maj med et måltid hentet ud af historiens kogebøger
Sommersucces gentages: Tag med til middelalderens magtfulde Roskilde15.4.2025 14:34:33 CEST | Pressemeddelelse
I starten af august bliver tiden skruet tilbage på Roskildes centrale Stændertorv, når ROMU for andet år i træk afholder Roskilde Middelalderdage. Der vil være aktiviteter, musik og et væld af gode historier for hele familien, når Roskildes rolle som stor og magtfuld middelalderby sættes i fokus.
Mød påskens dunede superstjerner i Lützhøfts Købmandsgaard27.3.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Kom i påskestemning på købmandsgården: Nus de nyfødte kyllinger, tril eller farv æg og gå på jagt efter påskeharens skatte i købmandsgårdens krinkelkroge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum