Regeringen fremrykker drøftelser af afghanske lokaltansatte med partierne
”Regeringen har sagt fra start, at vi ikke lader nogen i stikken, og det står vi selvfølgelig ved. Vi vil gøre, hvad der skal til for at hjælpe de særligt udsatte afghanere, der har stået side om side med Danmark i Afghanistan. Jeg er glad for, at der bredt blandt Folketingets partier er opbakning til regeringens holdning. Som jeg tidligere har gjort klart, er regeringen klar til at hjælpe dem, der har hjulpet Danmark. Hvis der viser sig behov for at tilpasse tolkeaftalen for at sikre den nødvendige hjælp, så er regeringen fortsat fuldt indstillet på at drøfte det. Jeg er glad for, at vi nu kan fremrykke de politiske drøftelser på baggrund af interviews med lokalansatte i Kabul nu på søndag”, siger udenrigsminister Jeppe Kofod.
I skrivende stund har 40 nuværende og tidligere lokalt ansatte på den danske ambassade i Kabul og 4 tolke som har bistået Forsvaret søgt om hjælp gennem den såkaldte tolkeaftale efter udmeldingen om den militære tilbagetrækning.
”Siden starten på vores indsats i Afghanistan har Forsvaret haft tre lokale ansat, og for nuværende har forsvaret ingen ansatte. Vi har taget hånd om de lokale afghanere, der er truede som følge af, at de har arbejdet sammen med de danske soldater i Afghanistan. De tolke som har bistået det danske forsvar i Afghanistan har været ansat af andre allierede lande. Situationen udvikler sig og regeringen følger den tæt. Skulle der komme flere henvendelser, så vil de selvfølgelig blive håndteret”, siger forsvarsminister Trine Bramsen.
Behandlingen af de indkomne ansøgninger om støtte via tolkeaftalen er i fuld gang, og antallet af sagsbehandlere i den ansvarlige Task Force 13 er blevet opnormeret for at sikre en så hurtig og effektiv sagsbehandling som muligt.
Inden for de nærmeste dage vil der blive udsendt ekstra personale til ambassaden i Kabul, som allerede nu på søndag vil gennemføre individuelle interviews med nogle af de lokalansatte, der i løbet af den sidste tid har ansøgt om hjælp via tolkeaftalen, herunder om de eksisterende muligheder for ophold i Danmark.
Regeringen vil på den baggrund drøfte med Folketingets partier mandag eftermiddag, om hjælpen til de lokaltansatte er tilstrækkelig inden for rammerne af tolkeaftalen.
En central del af drøftelsen med de politiske partier bliver, hvilke afghanske ansatte der kan og skal være omfattet. De afghanske personalegrupper, der igennem tiden har haft tilknytning til Danmarks engagement i Afghanistan, spænder fra alt mellem korttidsansatte håndværkere til kontoransatte og tolke, der har gået patrulje med de danske soldater. Der kan således være stor forskel på både de enkeltes tilknytning til det danske engagement og deres risikoprofil.
For yderligere kontakt
Udenrigsministeriet: pressevagten@um.dk
Forsvarsministeriet: presse@fmn.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Foreign Minister’s Statement (21 July 2025)22.7.2025 11:48:43 CEST | Nyhed
We, the signatories listed below, come together with a simple, urgent message: the war in Gaza must end now.
Regeringen opdaterer handlingsplan for at nå FN’s Verdensmål16.7.2025 10:37:08 CEST | Pressemeddelelse
Det er 10 år siden, verdenssamfundet blev enige om en fælles ambition for klodens udvikling frem mod 2030 med FN’s 17 Verdensmål. I dag offentliggør regeringen en opdateret handlingsplan, som skal sikre, at Danmark fastholder kursen mod at indfri målene.
Udenrigsministeren rejser til Bosnien-Hercegovina for at markere genåbningen af Danmarks ambassade10.7.2025 17:42:21 CEST | Pressemeddelelse
I dag rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Sarajevo for at markere genåbningen af Danmarks ambassade i landet og 30-året for folkedrabet i Srebrenica.
Udenrigsministeren rejser til Rom for at deltage i Ukraine Recovery Conference9.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kort efter sit møde med den amerikanske udenrigsminister, Marco Rubio, i Washington DC, rejser udenrigsministeren til Rom for at deltage i Ukraine Recovery Conference torsdag den 10. juli. Her vil Danmark underskrive aftaler for 435 mio. kr. til støtte til Ukraines genopbygning.
Dansk eksport i maj 20259.7.2025 11:23:39 CEST | Pressemeddelelse
I maj 2025 faldt Danmarks samlede eksport 0,8 pct. i forhold til april. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 9,5 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum