Ny vandrerute i Fladsåtroldens fodspor

Fladsåtrolden kan ånde lettet op – endelig kan han komme hjem fra Næstved. Næsted Kommune åbner nemlig en ny vandrerute mellem Næstved og Mogenstrup.
Ruten, der nok i folkemunde vil få navnet ”Trolderuten”, følger Danmarks største ås fra stationen og centrum i Næstved til Mogenstrup.
Den ca. 12 km lange rute glæder Næstveds Borgmester, Carsten Rasmussen:
- Når du går Trolderuten, går du i sporene af én af de mest markante fortællinger om Næstved og vores trolde. Ovenikøbet går du i et helt unikt grønt område, som er skabt af istiden. Der er en fantastisk udsigt – det er ganske enkelt imponerende, fortæller Carsten Rasmussen.
Det højeste punkt ligger da også hele 55 meter over havet. Åsen har en bredde på op til 600 meter og en længde på ca. 10 kilometer.
Fra drøm til virkelighed
Ruten er blevet til virkelighed takket være velvillige lodsejere og ikke mindst DSB. Næstved Kommune har lavet lodsejeraftaler med private og fik mulighed for købe skovarealer af DSB, som bygger deres nye værksted i området ved Fårebakkerne. Og det er lige præcis de skovarealer, der forvandler trolderuten fra idé på tegnebrættet til virkelighed.
Ruten er skiltet hele vejen og forløber primært på grusstier og trampestier af jord, men der er også korte stykker med asfalt.
Trolderuten er én i rækken af nye vandreruter, som er blevet til gennem kommunens nye Friluftsstrategi og det budgetforlig, som alle Byrådets partier står bag.
FAKTA
Trold eller istid? Her kan du blive klogere på åsens oprindelse.
I folkemunde var det Fladsåtrolden, som skabte Mogenstrup Ås. Trolden ville dække Næstved med sand, fordi kirkeklokkerne larmede for meget. Desværre for trolden gik der hul i sækken med sand, og sandet dryssede ud under hans vandring mod Næstved, og på den måde blev åsen dannet.
En anden og mindre eventyrlig forklaring på åsens oprindelse er, at åsen er dannet under sidste istid for ca. 17.000 år siden, da gletsjere dækkede hele Sjælland. Da isen smeltede, blev der dannet en smeltevandskanal under isen ved Næstved. Ved gletsjerens tilbagetrækning for ca. 13.000 år siden, blev kanalen fyldt med sand- og grusaflejringer. Da isen var smeltet helt bort, for ca. 11.000 år siden, stod kanalen tilbage som en vældig aflang bakke – også kaldet ås.
National betydning
Åsen har i kraft af sin størrelse og sammenhæng med det øvrige istidslandskab national betydning. Fire dele af Åsen er allerede fredet, nemlig: ”Fruens plantage”, ”Fladså bakker”, ”Mogenstrup Kirkeskov” og ”Mogenstrup Ås”, mens ”Vandtårnsbakken” er ved at blive fredet.
Mogenstrup Ås er en del af et større tunneldalssystem på Sydsjælland, som strækker sig helt fra Præstø Fjord over Bårse og Mogenstrup til Næstved. Åsens forløb helt ind i Næstved by skaber udover værdifulde næringsfattige naturarealer og løvskove også et vigtigt grønt åndehul for byens borgeren.
Nøgleord
Kontakter
Michael KroghAgronom i Team Vand og Natur, Næstved Kommune
Tlf:55 88 61 62Tlf:25 45 04 67mikro@naestved.dkCarsten RasmussenBorgmester i Næstved Kommune
Tlf:2545 0943caras@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Kommune
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Visionære beslutninger skal sikre fremtidens vækst i Næstved Kommune2.4.2025 19:30:45 CEST | Pressemeddelelse
Byrådspolitikere og nøgleaktører inden for temaer som erhverv, uddannelse og turisme var onsdag eftermiddag samlet for at lægge fundamentet for vækst i Næstved de kommende 10 år. Målet er, at Næstved Kommune runder 100.000 indbyggere i 2035.
Antallet af henvendelser til borgerrådgiver steget med 10 procent26.3.2025 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Næstved Kommunes borgerrådgiver Birgitte Vallø har i løbet af 2024 modtaget 419 henvendelser. Det er en stigning på 10 procent i forhold til 2023. Hovedparten af henvendelserne omhandler Center for Arbejdsmarked og Center for Børn og Unges områder.
Enigt byråd vedtager erhvervsområde ved Øverup Krog26.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Byrådet i Næstved Kommune vedtog på seneste byrådsmøde enstemmigt, at 42 hektar ved Øverup Krog skal udlægges til erhverv. Forventningerne er store til det meget attraktive område, der ligger placeret ved Ringvejssystemet og ikke mindst den kommende motorvej til Rønnede.
Første store nikotinforløb afprøves nu i fem kommuner25.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elever på udvalgte ungdomsuddannelser og skoler er i disse uger i gang med de første afprøvninger af det, der kan blive en del af fremtidens nikotinstoptilbud til unge i Danmark. Og mange unge vil gerne lægge nikotinen på hylden.
Kontrolgruppes indsats sikrer kommune 20 millioner kroner17.3.2025 14:36:07 CET | Pressemeddelelse
Næstved Kommunes kontrolgruppe skal være med til at sikre, at kommunale ydelser udbetales på et korrekt grundlag. Kontrolgruppens arbejde førte i 2024 til et resultat på samlet 20 millioner kroner. Forkvinde for Beskæftigelses- og Rekrutteringsudvalget roser indsatsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum