Kom så Danmark! Fire ud af fem Oddset-spillere tror på sejr over Wales
Det danske herrelandshold kan godt booke flybilletter til Baku, hvor der skal spilles EM-kvartfinale næste lørdag.
I hvert fald hvis det går, som de danske Oddset-spillere prædiker.
For de føler sig sikre på, at Danmark vinder ottendedelsfinalen over Wales i aften.
-Der er en stor tro på det blandt spillerne. 80 procent af alle dem, der har sat penge på udfaldet af kampen, har sat dem på en sejr til Danmark, siger Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil.
Dermed er troen på dansk sejr lidt større blandt spillerne end i Danske Spil, der har odds 1,85 på dansk sejr i ordinær spilletid. Uafgjort giver odds 3,35, mens en walisisk sejr giver pengene 5 gange igen.
Til at gå videre til kvartfinalen er oddsene 1,37 på Danmark og 3,00 på Wales. Det svarer til en favoritværdighed på cirka 70-30 i dansk favør.
Ny god dag for spillerne?
Efter sejren over Rusland i mandags kunne Danske Spil fortælle om den mest indbringende dag for Oddset-spillerne i fire år.
11 millioner kroner kostede det for Danske Spil, at Danmark gik videre fra gruppespillet.
Lørdag kan meget vel blive endnu en god dag for Oddset-spillerne.
-Hvis både Danmark og Italien vinder mere end et mål, så skal Danske Spil til lommerne igen, fortæller Peter Emmike Rasmussen.
Italien er storfavorit i lørdagens sene ottendedelsfinale mod Østrig med odds 1,47 for en sejr, mens det giver odds 2,4, hvis Italien vinder med mere end et mål.
Fem procents chance for dansk EM-triumf
Troen på en dansk gentagelse af EM-triumfen i Sverige i 1992 er vokset hos Danske Spil, siden de sidste kampe i de indledende grupper blev spillet i onsdags.
-Det skyldes, at resultaterne har formet sig sådan, at Danmark ikke er i samme halvdel af turneringen som blandt andre Spanien, Belgien, Portugal, Frankrig og Italien og derfor tidligst kan møde et af de lande i finalen, fortæller Peter Emmike Rasmussen.
Efter de sidste gruppekampe faldt oddset på en samlet dansk EM-sejr fra 22 til 20. Det svarer til, at Danske Spil vurderer chancen for dansk EM-guld til at være cirka fem procent.
Hvis det sker, står Danske Spil indtil videre til at miste 55 millioner kroner.
Danmark spiller ottendedelsfinale mod Wales i Amsterdam lørdag kl. 18.
Kontakt:
Peter Emmike Rasmussen, Danske Spil, mail: per@danskespil.dk, tlf: 29455176
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Flere ejere af 1.000.000 kroner søges23.4.2025 14:28:19 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil efterlyser tre danskere, der har vundet en million kroner i Det Store Påske Lotto. Se her, hvor vinderne er fra.
Vild afslutning på påsken: 27 danskere blev millionærer mandag aften - se her hvor de bor22.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 27 danskere fik mandag aften en glædelig påskeoverraskelse: De vandt hver 1.000.000 kroner i Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto – se her, hvor vinderne kommer fra.
Sidste chance for at vinde millioner i Lotto på en mandag21.4.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ved at være sidste chance, hvis man skal være med i Det Store Påske Lotto, Danske Spils nye påsketradition med ekstra 25 x 1.000.000 kroner i præmier – hvilket er Danske Spils største millionchance. Det er desuden kun anden gang i historien, at man kan vinde i Lotto på en mandag.
Hele 12 millioner kroner til tre heldige danskere lørdag aften20.4.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter et knastørt forår faldt regnen endelig over Danmark i weekenden: Tre steder i landet regnede det også med millioner af kroner lørdag aften - 12.000.000 i alt - til tre heldige danskere, der havde spillet Lotto.
Den ikke-så-anonyme-millionær på Lotto: ”Jeg har selv hængt mit foto op nede hos købmanden!”19.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I en lille vestjysk by er det bestemt ingen hemmelighed, hvem der for nyligt vandt 1.000.000 i Lotto. ”Det er en lille by, og alle kender hinanden, så folk må godt vide, at det er mig.”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum