Lærerstandens Brandforsikring kåret som Bedst i test på årsrejseforsikring
7.6.2021 12:01:00 CEST | LB Forsikring | Pressemeddelelse

Netop som danskerne kan begynde at glæde sig til en sommer, der nærmer sig det normale med rejser uden for landets grænser, har Forbrugerrådet Tænk kåret Lærerstandens Brandforsikrings årsrejseforsikring til Bedst i test.
”Vi er rigtig glade og stolte af kåringen som Bedst i test på vores årsrejseforsikring. Det sidste år har der mest været brug for rejseforsikringen til ture i Danmark eller til vores nabolande, men det kan næsten ikke være bedre at få kåringen lige som verden begynder at åbne sig igen, for vores rejseforsikring udmærker sig også på vores gode verdensdækning,” siger Philip Wegloop, direktør for Produkt, Marked og Digital Medlemsoplevelse hos LB Forsikring.
Dækningen og prisen på dækningen på rejser til hele verden er også et af de punkter, som Forbrugerrådet Tænk fremhæver i deres bedømmelse.
”Det er især på verdensdækningen, at prisforskellene bliver markante, hvor Lærerstandens Brandforsikring er billigst med 971 kroner uden samlerabat,” skriver Forbrugerrådet blandt andet i testen.
Rejseforsikringen fra LB Forsikring dækker i hele verden, hvilket blandt andet betyder, at man ikke skal være opmærksom på evt. undtagelser i dækningen i Europa, hvor lande uden for EU som Tyrkiet og nu også Storbritannien kan være undtaget. Samtidig er dækningen i hele verden den klart billigste blandt de 14 testede forsikringer.
”Vores rejseforsikring skal helst være så let gennemskuelig som muligt for medlemmerne. Derfor dækker vores årsrejseforsikring automatisk hele verden i 60 dage ad gangen, så man ikke hele tiden skal tjekke, om man nu også er dækket, hvis man rejser udenfor EU eller Europa, eller hvis man tager på en længere rejse”, siger Philip Wegloop.
Han understreger dog, at man lige for tiden skal huske at tjekke sin rejseforsikring i forhold til de evt. corona-restriktioner, der kan være i det land man vil rejse til, og hvad udenrigsministeriet anbefaler.
”Vores hjemmeside er hele tiden opdateret på vores regler i forhold til corona og rejse, så tjek der, inden du bestiller billetter”, siger Philip Wegloop.
Med kåringen som Bedst i test på årsrejseforsikring har LB Forsikring nu en Bedst i test eller en anbefaling fra Forbrugerrådet Tænk på fem af de største produkter. De anbefaler både LB Forsikrings Bilforsikring og Husforsikring, mens Fritidshusforsikringen og Indboforsikringen også har et Bedst i test mærkat fra Tænk.
”Det er vigtigt for os, at vi tilbyder gode forsikringer, der dækker medlemmerne til en god pris. Derfor er det rigtig rart at få så mange anerkendelser fra Forbrugerrådet, for det viser, at vi har de rette produkter på hylderne” siger Philip Wegloop.
Nøgleord
Kontakter
Marie Grabow WestergaardPressechef
presselb@lb.dk
Billeder
Links
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Rejse: Ved du, om du har de anbefalede vacciner til dit rejsemål?20.5.2026 09:34:17 CEST | Pressemeddelelse
Skal du ud at rejse til sommer? Så er det nu, du bør undersøge, om du skal vaccineres forud for ferien. En ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring, viser, at seks ud af 10 medlemmer ikke helt har styr på hvilke vaccinationer, der anbefales til forskellige rejsemål.
Risiko for lokale skybrud: Ved du, hvordan du undgår skader?11.5.2026 13:04:22 CEST | Pressemeddelelse
Dele af det sydlige Sjælland og Lolland-Falster går en våd eftermiddag i møde. DMI har udsendt et varsel om risiko for både kraftige regnbyger og lokale skybrud. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at forebygge vandskader.
LB Forsikring advarer mod tasketyverier fra cykler6.5.2026 09:02:47 CEST | Pressemeddelelse
Skadebehandlerne hos LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, oplever i øjeblikket en stigning i antallet af henvendelser om tasketyveri fra cykler. Derfor opfordrer selskabet til, at cyklister er ekstra påpasselige på cykelturen.
Risiko for kraftig regn: Sådan kan du begrænse skaderne3.5.2026 17:07:28 CEST | Pressemeddelelse
DMI melder om risiko for kraftig regn og torden flere steder i landet. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at undgå vandskader på boligen.
Tørt i Danmark: Pas på med ukrudtsbrænderen og åben ild!30.4.2026 19:30:52 CEST | Pressemeddelelse
DMI advarer nu om, at brandfareindekset er højt. Derfor opfordrer LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, til at være varsom med brug af ukrudtsbrændere og åben ild.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

