Guldborgsund Kommune støtter nyt formidlingshus og skolehaver ved Middelaldercentret

Alle børn i Guldborgsund Kommune skal have mulighed for kulturhistorisk dannelse på højt niveau og adgang til oplevelser og viden uden for klasselokalet. Derfor har Økonomiudvalget og Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget i Guldborgsund valgt at støtte et nyt formidlingshus med tilhørende skole- og fælleshaver på Middelaldercentret med i alt 1.362.500 kroner.
Formidlingshuset skal skabe bindeled mellem middelalderkøbstaden Sundkøbing og fabeluniverset Griffenholm, og centret vil tilbyde undervisningsforløb med afsæt i oplevelse og fortælling, fantasi og undren samt den omkringliggende natur. Desuden skal centrets undervisningsforløb udvides til at omfatte børnehaver og alle klassetrin i grundskolen. Hidtil har det kun været grundskolens mellemtrin, som Middelaldercentret har fokuseret på.
Derudover vil Middelaldercentret etablere nogle skole- og fælleshaver, der skal repræsentere en tidsrejse fra middelalderen og op gennem historien. Her skal være fokus på tidsaldrenes forskellige urter og planter og brugen af dem. Her kan børnehave- og skolebørn være med til at så frø, passe planter og siden hen også være en del af høsten og forarbejdningen af planterne.
Formand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget, Martin Lohse, er glad for, at den kulturhistoriske dannelse er i højsædet i de undervisnings- og formidlingsforløb, som Middelaldercentret vil præsentere i det nye formidlingshus.
”Folkene bag Middelaldercentret er dygtige til at sætte historien og samfundsudviklingen i perspektiv på en måde, så børnene kan undre sig og reflektere over samfundet før og nu. På den måde bliver man klogere på historien og klogere på sig selv. Desuden har alle børn gavn af levende undervisning uden for klasselokalerne, og jeg synes derfor, det er fantastisk, at Middelaldercentret udvider målgruppen og fremadrettet vil tilbyde undervisningsforløb for en langt større målgruppe end hidtil,” siger Martin Lohse.
Udvidelsen af Middelaldercentrets formidling kommer også alle andre borgere i Guldborgsund Kommune til gavn. Meningen er, at frivillige kræfter skal være en del af skole- og fælleshaverne, og at der skal skabes et lokalt forankret samarbejde, hvor alle inviteres til at tage ejerskab omkring stedet og naturen. Håbet er, at haverne kan blive et slags selskabets sted for liv og viden, hvor man kan mødes, også uden at Middelaldercentrets personale er tilstede.
Borgmester John Brædder ser mange gode perspektiver i projektet, og han håber, at både lokalsamfundet og turister vil sætte pris på udviklingen af området.
”Vi har et helt unikt videns- og formidlingscenter i Middelaldercentret, og det skal vi værne om. Det nye projekt er en fantastisk mulighed for at skabe oplevelser og viden på et meget højt niveau, som kommer små som store til gavn. Centret lægger op til meget mere lokalt forankret samarbejde og fællesskab, og det håber jeg, borgerne vil tage godt imod,” siger John Brædder.
På Middelaldercentret er direktør Roeland Paardekooper meget glad for kommunens støtte og opbakning, og han glæder sig til at realisere projektet og dermed give noget tilbage til lokalsamfundet.
”Med bevillingen kan vi nu udvikle en skoletjeneste, som er meget bredere, end hvad vi kan tilbyde i dag, og vi får skabt en rød tråd i den kultur- og naturhistoriske fortælling. På sigt kan projektet også bidrage til fantastiske, lokalforankrede fællesskaber, hvor det er borgerne, der er drivkraften. Vi håber, at både børnehaver, skoler og lokalsamfundet vil være med i den udvikling,” siger Roeland Paardekooper.
Udover bevillingen fra kommunen, søger Middelaldercentret også fondsmidler til udviklingen af formidlingshuset og skole- og fælleshaverne. Bevillingen fra kommunen er afhængig af, at Middelaldercenteret opnår fondsfinansiering til formidlingsdelen.
Kontakter
John BrædderBorgmester
Tlf:25180390Martin LohseFormand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget
Tlf:25 18 18 13marlo@guldborgsund.dkJohanne Duus HornemannKommunikationskonsulent
Tlf:2518 2335jdh@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Puljemidler til dramaskole og litteraturfestival8.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fokus-puljen bevilliger mere end 100.000 kroner til to projekter, der begge har til formål at få børn og unge engageret i kulturen.
Midlertidig lukning af Svømmecenter Falster7.5.2025 10:06:30 CEST | Pressemeddelelse
Svømmecenter Falster skal have nyt ventilationsanlæg og er derfor nødt til at holdet lukket hen over sommeren.
Hvordan skal fremtidens plejeboliger se ud? Nu inddrages organisationer, borgere og medarbejdere6.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af maj og juni skal en lang række organisationer, frivillige, borgere og medarbejdere sammen lave et oplæg til, hvordan arkitektur, natur og indretning kan skabe de bedste rammer for det gode hverdagsliv på Guldborgsund Kommunes plejecentre.
Styrker indsatsen - forebyggende indsats får millioner5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere besøg hos både gravide og familier med mindre børn. Det er resultatet af en ny aftale, der skal sikre en bedre understøttende og forebyggende indsats for kommunens børn.
Borgmester Simon Hansen inviterer kommunens unge til ”åbent kontor”2.5.2025 12:29:43 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 7. maj kan alle unge i Guldborgsund Kommune møde borgmester Simon Hansen i Markedshallen i Nykøbing F. Her kan de unge komme med ris, ros og ideer til udviklingen af kommunen. Og så kan de udfordre ham i bordfodbold.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum