Intact Financial Corporation og Tryg A/S fuldfører købet af RSA Insurance Group plc.
Kunder vil fortsat opleve den velkendte gode service fra Codan og dets medarbejdere som et af landets førende skadesforsikringsselskaber. For Codan vil det fortsat være business-as-usual, med fokus på at eksekvere på ambitiøse forretningsplaner og betjene kunder over hele landet. Det sætter Codan i en fantastisk position og vil skabe nye muligheder for medarbejderne i det lange løb. Intact vil være der for at yde støtte for at sikre, at Codan kan fortsætte med at vokse og nå sit potentiale.
Charles Brindamour, Chief Executive Officer, Intact Financial Corporation
“Hele Codan-organisationen har forbedret driften betydeligt i løbet af de seneste to år og har opnået stærke resultater,” siger Charles Brindamour, Chief Executive Officer, Intact Financial Corporation og fortsætter “Codan har alle elementerne til at fungere med succes og fortsætte som en selvstændig operation. Med fokus på performance, kunder og medarbejdere kan Codan fortsætte med at opbygge og drive fremtidig succes.”
Christian Baltzer, CEO, Codan Denmark
“Vi er meget tilfredse med den støtte, vi modtager fra Intact,” siger Christian Baltzer, CEO, Codan Denmark og fortsætter. “Intact er dybt engageret i at sikre, at Codan fortsætter sin seneste positive udvikling, både ved at dele best-practice og berige vores datadrevne forretningstransformation til gavn for vores kunder, medarbejdere og partnere.”
Christian Baltzer tilføjer: “Vi er på en meget spændende rejse i Codan med en masse muligheder forude. I 2020 har vi udrullet en ny strategi, der er bygget til fremtiden, lanceret nye strategiske partnerskaber inden for bankassurance og tacklet Covid-19 ved at omfavne en ’work from anywhere’ filosofi. Jeg er taknemmelig for den indsats, hver medarbejder har lagt i at gøre alt dette muligt, og det viser virkelig, hvor stærk og ressourcestærk Codan organisationen er.”
Codan Danmark ejes i fællesskab af Intact and Tryg A/S på et 50/50 økonomisk grundlag. Codan Danmark forbliver helt adskilt og uafhængig af Tryg.
Noter:
- Intact Financial Corporation og Tryg A/S offentliggjorde deres bud på RSA Insurance Group plc 18. november 2020. RSAs aktionærer godkendte overtagelse 18. januar 2021. TheHigh Court of Justice in England og Wales [svarende til Højesteret i Danmark for Sø- og Handelsretslige anliggender] godkendte 25. maj 2021 den ordning, i henhold til hvilken overtagelsen gennemføres.
- I henhold til den gennemførte transaktion vil Codan Danmark være ejet af de to parter på et økonomisk grundlag på 50/50. Codan Danmark vil forblive helt adskilt og uafhængig af Tryg.
- I henhold til transaktionen vil Intact eje RSA's canadiske, britiske og internationale virksomheder, mens Tryg A/S vil beholde RSA's svenske og norske virksomheder, Trygg-Hansa og Codan Norway.
- Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har godkendt Intact Financial Corporations erhvervelse af enekontrol med RSA's aktiviteter bortset fra aktiviteter i Norge og Sverige, herunder erhvervelse af enekontrol med RSA's danske aktiviteter i Codan A/S.
Nøgleord
Kontakter
Lasse Strüwing Hansen
Tlf:+45 20 84 98 16lsh@radiuscph.dkBilleder
Information om Codan Forsikring
Codan Forsikring har cirka 250.000 danske husstande og 50.000 små og store virksomheder som kunder. Læs mere om Codan på www.codan.dk.
Følg pressemeddelelser fra Codan Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Codan Forsikring
Nyt initiativ skal hjælpe med at fjerne tusindvis af gamle forurenende fiskenet i danske farvande10.7.2025 10:21:04 CEST | Pressemeddelelse
Der ligger alt for mange gamle fiskenet i de danske farvande, der forurener havet med mikroplast. Codan Fonden har derfor finansieret 1.000 bøjer i et landsdækkende projekt, som skal bruges til at markere, hvor de gamle fiskenet er i de danske farvande, så professionelle dykkere kan fjerne dem.
Frokostpausen er dagens farligste tidspunkt for chauffører i transportbranchen9.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der sker rekordmange skader på arbejdskøretøjer for landets transportvirksomheder. Nye tal fra forsikringsselskabet Codan viser, at tiden lige omkring frokostpausen er det farligste tidspunkt på dagen for chaufførerne, hvor der sker flest skader.
278 livreddende brætter klar på danske strande og ved kyster7.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er over os og danskerne valfarter til strandene. I år mødes badegæsterne af ekstra tryghed. Codan Fonden og LifeBoard har netop afsluttet en landsdækkende opsætning af 278 stykker offentligt livrednings udstyr, der kan bruges, hvis uheldet er ude i vandet.
Ny undersøgelse: 1 ud af 4 danskere ved ikke, hvad de skal gøre, hvis de er vidne til en drukneulykke27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år er omkring 16.000 personer tæt på at drukne i Danmark. Tallet dækker ikke de mange, der mister livet i drukneulykker.
Ny undersøgelse: Forældre efterlyser mere undervisning i svømning og vandsikkerhed i skolen20.6.2025 13:29:22 CEST | Pressemeddelelse
Alt for få børn lærer at begå sig sikkert i og omkring vand, og det bekymrer de danske forældre. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Codan Fonden og LifeBoard viser, at seks ud af ti forældre til skolebørn ønsker mere undervisning i svømning og vandkompetencer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum