Ny undersøgelse: Hver sjette lønmodtager har været sygemeldt med stress

- Vi kan ikke være bekendt at overlade de stressramte til sig selv. Vi skal handle som samfund, og der skal konkrete tiltag på bordet.
Sådan lyder det fra Søren Fibiger Olesen, der er formand i Krifa.
En ny undersøgelse, Epinion har lavet for Krifa, viser nemlig, at halvdelen af danske lønmodtagere har følt sig stressede inden for de seneste to uger.
- Det er jo alarmerende mange. Stressfølelser kan godt komme og gå, men når undersøgelsen samtidig viser, at hele 17 procent har været sygemeldt med stress, ja så må vi altså reagere som samfund, siger Søren Fibiger Olesen og fortsætter:
- Kunne man forestille sig en sygdom eller anden tilstand, som så mange danskere blev ramt af, som der ikke blev gjort noget særligt ved? Det er jo helt utænkeligt.
Klar med konkrete forslag
Krifas formand mener, at der de seneste år har været for meget snak og for lidt handling, når det kommer til stress.
- Vi husker bedst regeringens stresspanel for forslaget om at lukke Forælderintra. Nu ligger der 12 anbefalinger i en skuffe, siger formanden.
Corona gør os usikre
Den nye undersøgelse viser også, at knap hver tredje dansker oplever, at ændringer og usikkerheder i forbindelse med Corona har øget deres stressniveau.
- Der er allerede mange undersøgelser og erfaringer, der peger på, at vi endnu ikke har set en brøkdel af de reaktioner, der kommer på manglende trivsel under Corona, siger Krifa-formanden og fortsætter:
- Når suset fra de første cafémiddage, fysiske personalemøder og store fødselsdagsfester har lagt sig, så tror jeg, at vi vil få mange flere efterreaktioner. For slet ikke at tale om alle dem, der har mistet deres job. Der er ingen tid at spilde i kampen mod stress.
Hver dag i uge 20 vil Krifa udsende en pressemeddelelse med et konkret forslag til, hvordan vi som samfund kan ændre stress-statistikkerne.
Nøgleord
Kontakter
Fie Rødkjær MøllerPressekontakt
Tlf:21642021frn@krifa.dkSøren Fibiger OlesenFormand
Tlf:25444008sfo@krifa.dkBilleder
Vedhæftede filer
Information om Krifa
Krifa er en tværfaglig organisation for danske lønmodtagere og har mere end 185.000 medlemmer. Krifa arbejder hver dag for at fremme arbejdslysten blandt medlemmer, medarbejdere og i samfundet generelt – og det er integreret i alt, hvad organisationen gør. Krifa arbejder mod at blive en moderne arbejdslivsbevægelse ved at se det enkelte medlem og udfordre den klassiske opfattelse af en fagforening og a-kasse.
Følg pressemeddelelser fra Krifa
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krifa
Krifa: Vigtigt princip om individuel indsats til ledige knæsættes9.4.2025 12:39:18 CEST | Pressemeddelelse
Den netop indgåede aftale om en ny beskæftigelsesreform indeholder en banebrydende og meget principiel ændring i beskæftigelsesindsatsen. For første gang introduceres en individuel tilrettelagt beskæftigelsesindsats, der tager udgangspunkt i den lediges egne forudsætninger for hurtigt at komme tilbage på arbejdsmarkedet, pointerer Jane Heitmann, formand for Krifa.
Regeringen vil ikke digitalisere og sender milliardregning til a-kassemedlemmerne20.3.2025 14:40:49 CET | Pressemeddelelse
Digitale samtaler er lige så effektive som fysiske, når det gælder om at få dagpengemodtagerne tilbage på arbejdsmarkedet. Alligevel fastholder regeringen i sit udspil til de igangværende forhandlinger om fremtidens beskæftigelsessystem, at dagpengemodtagernes første samtale med a-kassen skal gennemføres som et gammeldags fysisk møde. Det politiske krav om fysiske møder med alle ledige dagpengemodtagere tvinger a-kasserne til at opretholde et fintmasket net af filialer, hvilket koster op mod 400 millioner kroner årligt i mistede produktivitetsgevinster, viser ny Krifa-analyse.
Betalt frihed til fertilitetsbehandling er nybrud i ny overenskomst19.2.2025 11:07:00 CET | Pressemeddelelse
Ny overenskomst indeholder familiemæssigt nybrud på arbejdsmarkedet med betalt frihed til fertilitetsbehandling.
Krifa: Obligatoriske samtaler giver underskud – ny reform må sikre individuelt kontaktforløb og metodefrihed til a-kasserne18.2.2025 06:07:00 CET | Pressemeddelelse
Fundamentet i den danske beskæftigelsesindsats har været samtaler. Under mantraet ”samtaler virker” har jobcentre og a-kasser i årtier holdt millioner af obligatoriske samtaler med ledige. Men hovedparten af samtalerne har været en decideret underskudsforretning for samfundet, viser ny Krifa-analyse, baseret på tal fra Beskæftigelsesministeriet gældende for alle a-kasser.
Regeringen sætter en halv million lønmodtagere uden for indflydelse19.12.2024 13:46:21 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har sammen med et flertal i Folketinget sendt den danske model mod sit endeligt. Med vedtagelsen af et nyt magtfuldt Arbejdsmarkedsråd, der skal rådgive regeringen om beskæftigelsespolitikken generelt, sættes en halv million organiserede lønmodtagere i strid med intentionerne bag den danske model uden for indflydelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum