Moesgaard Museum åbner igen 21. april

Onsdag 21. april åbner Moesgaard Museum igen dørene for besøgende, som bl.a. vil kunne se museets store særudstilling om neandertalere. Særudstillingen Neandertaler – I mammutjægernes land åbnede i november, men nåede kun at være åben for publikum i 23 dage, før Corona restriktionerne betød, at museet måtte lukke for publikum.
Derfor glæder museet sig til igen at kunne slå dørene op og byde indenfor.
”Vi har virkelig set frem til at kunne åbne igen og glæder os rigtig meget til at byde vores gæster velkommen på museet. Vi har forlænget vores store særudstilling om neandertalerne og ser frem til, at udstillingen endelig kan få det publikumsbesøg, den har fortjent. Vi har samtidig valgt at udvide vores åbningstider i weekenderne, så vi kan sprede gæsterne ud på flere timer og dermed skabe mulighed for, at flere kan besøge museet og få en sikker og helt tryg oplevelse. Vi har fuldt fokus på sikkerheden og er klar til at håndtere både kontrol af coronapas og de øvrige retningslinier, som vi får fra myndighederne,” siger direktør for Moesgaard Museum, Mads Kähler Holst.
Moesgaard Museum indførte allerede efter den første nedlukningsperiode i foråret sidste år et billetbestillingssystem, så besøgende skal købe billetter på forhånd til et bestemt ankomsttidspunkt for at besøge museet. Dette kan gøres på museets hjemmeside og betyder, at man på museet hele tiden har styr på, hvor mange gæster, der ankommer til museet og dermed undgår at have for mange gæster på samme tid.
Samtidig udvider museet nu åbningstiderne i weekenderne, så man allerede kan besøge museet fra kl. 9.00 om morgenen og helt frem til kl 19.00 om aftenen. De udvidede åbningstider gælder både lørdag og søndag.
Udover den store særudstilling Neandertaler – I mammutjægernes land vil forårets besøgende på Moesgaard kunne opleve et nyt stykke musik skrevet til ære for Grauballemanden. Det er en vuggevise skrevet af forfatter Knud Romer og sanger Pernille Rosendahl og værket blev skabt i forbindelse med tv-programmet 'Skattejagt på museet', som blev vist på DR i januar. Til programmet, der kan streames på DR’ s hjemmeside, skabte de to kunstnere desuden en interaktiv installation, som publikum nu kan opleve på Moesgaard, hvor man altså også vil kunne høre Pernille Rosendals sang til Grauballemanden.
Yderligere oplysninger kan fås hos direktør Mads Kähler Holst på mobil 22994915.
Nøgleord
Kontakter
Mads Kähler HolstDirektør
Tlf:22994915mkh@moesgaardmuseum.dkBilleder

Information om Moesgaard
Moesgaard er et kulturhistorisk museum, der viser arkæologiske og etnografiske udstillinger i international klasse. Museet forsker i og formidler menneskelivets mangfoldighed i et tæt samarbejde med Aarhus Universitet. Moesgaard omfatter afdelingen i Højbjerg ved Aarhus, Vikingemuseet i Aarhus, Odder og Samsø museer.
Følg pressemeddelelser fra Moesgaard
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Moesgaard
Moesgaard modtager stor fondsbevilling til at formidle verdenshistorien31.3.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og Augustinus Fonden har netop bevilliget sammenlagt 24 millioner kroner til at støtte udviklingen af Moesgaards indhold igennem de næste tre år.
Ny dansk dokumentarfilm viser, hvordan ukrainsk kultur er blevet et militært mål19.2.2025 08:42:54 CET | Pressemeddelelse
Dokumentaren vises på DR1 og DR2 i forbindelse med treårsdagen for den russiske invasion af Ukraine den 24. februar 2025.
Moesgaard kåret som Danmarks bedste attraktion3.10.2024 11:57:39 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 3000 danskere har peget på Moesgaard Museum som vinder af den årlige Danish Travel Awards, som netop er blevet uddelt.
Oplev fortællingen om det største vendepunkt i menneskets historie2.10.2024 07:49:47 CEST | Pressemeddelelse
Moesgaards kommende særudstilling tager os 10.000 år tilbage i tid til dengang mennesket begyndte at dyrke jorden. På det tidspunkt opstår en helt ny og betagende gudeverden, som viser os, at menneskets måde at tænke, tro og leve på er radikalt forandret.
Moesgaard opruster på vidensområdet30.9.2024 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Moesgaard Museum hæver ambitionsniveauet for vidensområdet, som samles under én videnschef med ansvar for tre afdelinger, mens to nye faglige fyrtårne er hentet ind som afdelingsledere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum