Fodboldens kampe afgøres ikke kun på banen

Der findes mange fodboldbøger. Fanbøger og biografier om ekstraordinære fodboldspillere. Og bøger om klubbernes historie. Og der findes bøger om taktik, spilsystemer og holdledelse til dem, der har ansvaret for spillerne. Med Fodbold A/S introduceres en fodboldbog, der har fokus på fodboldvirksomhed og alt det, der hører med til at drive de store virksomheder en fodboldklub er. For på ledelsesgangen træffes der beslutninger, der for afgørende betydning for de muligheder træner og spillere har inde på banen.
I Fodbold A/S fortæller Michael Moesgaard Andersen og Johan Moesgaard Andersen om mange af de dilemmaer og magtkampe, der er blevet udkæmpet i store danske klubber. Klubbernes historier bruges som eksempler på, hvordan en fodboldvirksomhed kan drives. De to forfattere forbinder danske fodboldvirksomheder med moderne teori om ledelse, strategi og management. Og på den måde viser de, at det langt fra kun er de 22 spillere, træneren og resultaterne på banen, der er afgørende for, hvordan virksomheden klarer sig.
Netop i disse tider, hvor corona-restriktioner er skyld i, at mange fodboldvirksomheder mister en stor del af deres faste indtægter, bliver det tydeligt, hvor afgørende beslutninger truffet i direktionslokalerne er for fodboldens muligheder.
Fodbold A/S er en bog til dem, der gerne vil vide mere om, hvad der foregår på direktionsgangene og opnå større forståelse for og indblik i deres klub. Og samtidig en bog til dem, der selv har deres gang i bestyrelseslokalerne og direktionsgangene i både store og små klubber.
Johan Moesgaard Andersen (f. 1989) er uddannet cand.scient.pol og arbejder som EU-chef i Dansk Metal. Han har igennem flere år undervist som ekstern lektor på Københavns Universitet og skriver jævnligt om europæisk politik og fodbold i danske medier. Johan er forfatter til bogen Stemmer fra Produktionsdanmark, der udkom i 2020. I 2019 blev han udpeget til Berlingske Talent 100, som er en årlig liste over talenter i dansk erhvervsliv.
Michael Moesgaard Andersen (f. 1959) er CEO i Andersen Advisory Group A/S, adj. professor på Copenhagen Business School inden for strategi og innovation, en hyppig foredragsholder og underviser på kurser for bestyrelsesmedlemmer, hvor han ofte bruger eksempler fra fodboldens verden. Han er tillige forfatter og medforfatter til mere end ti bøger og mange artikler publiceret på danske og internationale forlag.
Fakta om bogen:
Fodbold A/S
- Spillet om magten og æren uden for grønsværen
Forfattere: Michael Moesgaard Andersen og Johan Moesgaard Andersen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740671230
Sidetal: 350
Vejl. pris: 249,95 kr.
Udgivelsesdato: 12. april 2021
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Hvil i fred – mens du stadig lever9.6.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
I Hvilekuren er den norske læge og forfatter til bestselleren Pulskuren, Torkil Færø, på jagt efter de ting, der kan få hvilepulsen ned, så vi på den lange bane lever bedre, sundere og længere liv.
Strik Astrid Lindgrens eventyrlige verden frem3.6.2025 11:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Astrid Lindgren har begejstret generationer med sine vidunderlige historier om børn, leg og masser af eventyr. KlompeLOMPE-designerne har ladet sig inspirere af de mange fantastiske historier og karakterer til de strikkeopskrifter, der nu udkommer i Strik fra Astrid Lindgrens verden.
Martin Glaz Serup skriver om vold, avantgarde og forældrefremmedgørelse i sin romandebut13.5.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Del af livet er titlen på Martin Glaz Serups første roman. Den roman, han har skrevet på de seneste otte år, er han nu klar til at sende ud i verden.
Camilla Kjems: Jeg har lært at omfavne livets kaos og erfaret posttraumatisk vækst12.5.2025 09:27:00 CEST | Pressemeddelelse
Lotuseffekten – Kunsten at finde ro og styrke i livets kaos er titlen på Camilla Kjems’ nye bog, hvor hun med afsæt i sine egne livserfaringer søger svar på, hvordan vi kan vokse gennem modgang. Den smukke lotusblomst har en særlig evne til at være selvrensende, og den egenskab er essensen af det svar, Camilla finder frem til.
Ny satirisk roman af Halle Butler8.5.2025 09:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Halle Butlers satiriske samtidsroman Banalt mareridt om den kultur og verdensopfattelse, der præger det moderne samfund og nutidens mennesker, udkommer nu på dansk i oversættelse af Sigrid Adamsson.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum