Same procedure as last year: 0 alvorlige fyrværkeriskader i Esbjerg Kommune
En del af forklaringen kan være, at samtlige 5. klasses elever i Esbjerg Kommune hvert år siden år 2000 i løbet af december har været igennem kampagnen ”Fyrværkeri er flot – MEN!”, som SSP Forebyggelse & Vejledning står bag. Knapt 30.000 elever har i tidens løb deltaget i kampagnen og fået viden om fyrværkeri, og det afspejler sig i tallene.
”Da vi lancerede kampagnen, var det fordi, der i forbindelse med årtusindeskiftet var 29 fyrværkeriskader på det daværende Esbjerg Sygehus. Når vi ser på, hvordan udviklingen er gået siden, tør vi godt konkludere, at den årligt tilbagevendende kampagne gør en stor forskel. Særligt også fordi de skader, vi har set de seneste mange år, heldigvis ikke er alvorlige. Kampagnens budskaber om at passe på øjne, hænder og hinanden bliver fulgt” siger SSP-konsulent Morten List Christensen.
I løbet af kampagnens levetid er det også tydeligt, at mængden af nytårshærværk er faldet. Blandt klassikerne er de sprængte postkasser. I år modtog Syd- og Sønderjyllands Politi anmeldelse om 24 postkasser, som ikke overlevede nytårsaften. Tidligere var det tal oppe på 40.
Kampagnens samlede resultater, både hvad angår personskader og hærværk vækker da også glæde på politigården.
”Det er en rigtig positiv udvikling. Vi samarbejder med kommunerne om forebyggende tiltag, og Esbjerg Kommune gør en meget flot indsats for at synliggøre, at det ikke er omkostningsfrit at omgås fyrværkeri forkert. Det gælder dels i forhold til liv og legeme, dels i forhold til hærværk, der kan koste en plet på straffeattesten – og måske drømmejobbet bagefter, pointerer vicepolitiinspektør Christian Østergård fra Syd- og Sønderjyllands Politis Forebyggelsessektion.
”Fyrværkeri er flot – MEN!”-kampagnen består af et undervisningstilbud, hvor eleverne blandt andet får teoretisk viden om køb og brug af godkendt fyrværkeri, hensyn til andre mennesker og dyr, erstatningsansvar samt en praktisk demonstration om korrekt brug af fyrværkeriet.
Og selv om meget er nået de sidste 20 år er der stadig plads til forbedringer, mener Morten List Christensen.
” Vi skylder stor tak til alle de elever, lærere og myndigheder, der deltager i kampagnen hvert år. Hvis ”De 5 fyrværkeriråd” bliver fulgt, kan vi formentlig komme de fleste af de sidste småskader til livs, så vi fortsætter kampagnen også i de kommende år”, siger Morten List Christensen.
Nøgleord
Kontakter
SSP-konsulent Morten List Christensen, tlf. 27241128
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Erfaren historiker bliver ny chef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv25.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juni 2025 tiltræder Lulu Anne Hansen som arkivchef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv. Den nye chef har stor erfaring med både forskning, undervisning og ledelse og er klar til at føre Esbjergs arv videre.
Motion for alle: Royalt fællesskab ruller ind på Ribelund25.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle kan være med, når den royale stemning rammer Ribelund den 2. maj. Udviklingscenter Vest og Specialcentret har inviteret beboere og deres pårørende til Royal Side Run med to ruter, som sikrer, at alle kan komme omkring, uanset om de går, løber eller har hjul under sig. Alle andre er også velkomne.
Hvordan skal Esbjerg Kommune udvikle sig frem mod 2038?10.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Bæredygtig byudvikling, mobilitetsknudepunkter, klima, Esbjerg Havn, oplevelser, kultur og byliv. Det er vigtige temaer for Esbjerg Kommunes fremtidige udvikling, som forslaget til Kommuneplan for 2026-38 tager fat i, og som du måske også har en holdning til?
Sidste skoledag fejres med et brag af en fest på Tobakken10.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På årets sidste skoledag byder UngEsbjerg alle afgangselever i 9. og 10. klasse i Esbjerg Kommune til fest, fællesskab og oplevelser. Som noget nyt bliver festlighederne alkoholfri, på Tobakken - og federe end nogensinde før.
Ruterne i Ribe er klar: Kom med Royal Run på en tur igennem Danmarkshistorien9.4.2025 09:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Endelig afsløres de tre ruter til Royal Run i Ribe, hvor deltagere, tilskuere og tv-seere kan glæde sig til at opleve det bedste af Danmarks ældste by. Alle tre distancer starter og slutter i hjertet af Ribe og byder undervejs på masser af historie, charme og folkefest.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum