Forsøg: Parterapi i sofaen

Et nyt forsøg skal undersøge, om gratis selvhjælpsbaserede alternativer til den traditionelle parterapi kan hjælpe par med børn til bedre trivsel og tilfredshed.
”Resultaterne fra USA er overbevisende, så vi har positive forventninger,” siger Tea Trillingsgaard, som er initiativtager til forsøget og lektor i udviklingspsykologi ved Aarhus BSS på Aarhus Universitet.
Mellem 40 og 50 procent af alle danske ægteskaber ender i skilsmisse. Samtidig viser undersøgelser, at mindre end 8 procent af par med en alvorlig krise i parforholdet det seneste år har søgt nogen former for hjælp eller rådgivning sammen med en partner.
”De tal kalder på, at vi udvikler nye metoder, som er lette at gå til,” siger Tea Trillingsgaard.
Undersøgelser fra USA peger på, at det webbaserede selvhjælpsforløb ”OurRelationship” giver både kort- og langsigtede positive effekter på forældrepars tilfredshed og kommunikation. Forløbet indeholder 6-8 timers arbejde for parret ved en computer, tablet eller smartphone og suppleres af fire korte opkald fra en coach. De amerikanske erfaringer viser, at mange par er glade for at modtage hjælp i denne form. Nu skal effekten af sådanne tilbud måles på dansk grund.
”Den nye form kan gøre det attraktivt for flere par at søge hjælp,” siger Tea Trillingsgaard.
Hun fortæller, at der for mange par er en del barrierer i forhold til at søge traditionel parterapi. Det koster mange penge, man skal bede om fri fra arbejde, og der kan være forbehold overfor at dele privat stof med en terapeut. Det nye forsøg skal finde frem til, om selvhjælpsbaserede tilbud kan være en lettere tilgængelig og samtidig effektiv hjælp til par, der måske ikke ellers var kommet ind på parterapeutens kontor.
”Vi forventer, at et selvhjælpsbaseret forløb vil kunne hjælpe par til at få en bedre forståelse af, hvad der skaber problemerne i forholdet og tale om dem på en ny måde. Vi forventer, at de vil blive bedre til at håndtere deres konflikter, og at de vil opleve mere intimitet og større tilfredshed med deres parforhold,” siger Tea Trillingsgaard.
De første forældrepar er allerede tilmeldt forsøget. Interesserede kan læse mere på OurRelationship.dk
Nøgleord
Kontakter
Tea Trillingsgaard,
lektor i udviklingspsykologi, Aarhus BSS, Aarhus Universitet
E-mail: teatri@psy.au.dk
Mobil: 2685 8554
Billeder
Links
Information om Aarhus Universitet: Aarhus BSS
Om Aarhus BSS
Aarhus BSS er en bred business school ved Aarhus Universitet. Med ca. 15.700 dagsstuderende og flere tusinde deltidsstuderende, 275 ph.d.-studerende og godt 500 videnskabelige medarbejdere er Aarhus BSS en af Europas største business schools og Danmarks største universitære enhed inden for business og samfundsvidenskab med en stor faglig bredde.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Aarhus BSS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Aarhus BSS
Aarhus Universitet etablerer nyt center for dansk erhvervsliv3.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Institut for Økonomi på Aarhus BSS bliver hjemsted for en ny forskningsenhed, Center for Erhvervsøkonomisk Forskning og Analyse, Aarhus Universitet (CEFAU). Centret skal levere uafhængige og forskningsbaserede analyser, som kan gavne det danske erhvervsliv.
Presseinvitation: Folketinget og Magtudredningen 2.0 inviterer til konference på Christiansborg25.10.2024 08:25:50 CEST | Presseinvitation
Forskere præsenterer centrale indsigter fra det indledende arbejde i Magtudredningen 2.0 og diskuterer ny viden med politiske aktører.
Nyt internationalt pionercenter for medicinsk dataforskning20.8.2024 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Universitet, Københavns Universitet og University of Oxford går nu sammen om at skabe et nyt pionercenter, der bliver en markant international partner for datadreven medicinsk forskning. Pionercentret forankres på Aarhus Universitet med hub sites på hver af de tre universiteter og med en samlet bevilling på 250 mio. kr.
Kære landmand, hvor digital er du?23.5.2024 10:29:24 CEST | Pressemeddelelse
Der er store forventninger til, at digitale teknologier kan sætte yderligere skub i landbrugets udvikling. Men hvad mener den enkelte landmand egentligt om at gøre sit landbrug mere digitalt? Det får 4000 landmænd nu mulighed for at svare på i en spørgeskemaundersøgelse, der både skal høste erfaringer og så nye idéer til udviklingen af landbrugets grønne omstilling.
Tronskiftet fører til nyt navn på forskningscenter20.3.2024 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kong Frederiks Center for Offentlig Ledelse er det nye navn på et seks år gammelt forskningscenter ved Aarhus BSS på Aarhus Universitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum